Analiza: Čeka li Hrvatsku nestašica hrane zbog ruske invazije na Ukrajinu

Jedno je sigurno - potrošači će se morati pripremiti na rast cijena hrane

Ruska invazija na Ukrajinu ima snažan utjecaj na tržište poljoprivrednih proizvoda. Već sada je jasno da smo ušli u razdoblje visokih cijena hrane, a pitanje je hoće li se pojavljivati i nestašice određenih poljoprivrednih proizvoda, s obzirom na to da su mali izgledi da se situacija normalizira u dogledno vrijeme.

Ukrajina ima veliki poljoprivredni sektor, koji čini preko devet posto njihovog BDP-a. Osim toga, i Rusija, koja je sada po sankcijama, također je veliki proizvođač poljoprivrednih proizvoda. Dodatni problem u lancima opskrbe mogli bi biti eventualni poremećaji trgovačkih ruta u Crnom moru, zbog vojnih akcija.

Hrvatska proizvodi žitarica i uljarica više od potreba, ali uvozimo ulje

Hrvatska u ovoj situaciji dobro stoji što se tiče ratarskih kultura, prvenstveno žitarica, a posljednjih godina došlo je i do znatnog porasta proizvodnje soje, suncokreta i uljane repice. Žitarice proizvodimo jedan i pol puta više, a uljarica čak tri puta više od vlastitih potreba.

Zvjezdana Blažić, stručnjakinja konzultantske kuće Smarter kaže da je veliki apsurd da paralelno s povećanjem proizvodnje soje i suncokreta koje izvozimo, istovremeno postajemo veliki uvoznik suncokretovog i sojinog ulja te sojine sačme.

“U proizvodnji ulja smo samodostatni samo 70 posto, a u proizvodnji suncokretovog ulja 50 posto. Nusproizvode iz proizvodnje ulja suncokreta i soje, sačme i pogače, stočna su hrana koju uvozimo i ovisni smo o logističkim pravcima dobave iz Južne Amerike. Kada znamo da je s područja Ukrajine i Rusije dolazi 80% svjetskog izvoza suncokretovog ulja, tu je moguće očekivati poremećaje u opskrbi a naročito rast cijena”, kaže Blažić.

Proizvodnja mlijeka ispod 50 posto potreba

Što se tiče mlijeka i mliječnih proizvoda, s obzirom na stanje na tržištu i nisku razinu lokalne proizvodnje u odnosu na potrebe, tu bi eventualno moglo doći do poremećaja u opskrbi.

“U proizvodnji mlijeka kod farmera naša samodostatnost je ispod 50 posto. Proizvodnja mlijeka kod poljoprivrednih proizvođača kontinuirano pada, pada i broj mliječnih farmi koje isporučuju mlijeko prerađivačkoj industriji. Zadnjih godina pada čak i prerada mliječnih proizvoda, unatoč snažnom uvozu sirovog mlijeka, i jakoj mljekarskoj industriji. To je sektor koji je u ovom času najosjetljiviji”, upozorava Blažić.

Što se tiče mesa tu ne bi trebalo biti problema. Ukupno gledano, domaća proizvodnja pokriva oko 70 posto potreba lokalnog tržišta. Kod svinjskog mesa domaća proizvodnja pokriva oko 50 posto potreba. Što se tiče junećeg mesa, taj postotak je još i veći, oko 70 posto. Postoji i prilično jaka prerađivačka industrija, s uhodanim kanalima dobave, tako da je za očekivati da će se potrebe hrvatskog tržišta moći namiriti.

Cijene će sigurno rasti

I ako ne bude nestašica, cijene će svakako biti znatno više nego što smo navikli. Već sada se i u maloprodaji kod mnogih proizvoda vidi znatno poskupljenje.

“Cijena pšenice je na svjetskim burzama narasla 55 posto u odnosu na tjedan prije početka rata. Tako visoke cijene su bile samo 2008 godine, što je u pojedinim zemljama Afrike, Azije, Bliskog istoka, izazvalo značajne nemire”, kaže Blažić i dodaje da se može očekivati daljnji rast cijena suncokretovog, sojinog, ali i drugih biljnih ulja.

Usporedno s rastom cijena žitarica, rastu i uljarice, koje su glavni sastojak stočne hrane, a cijene mesa i mliječnih proizvoda tek su nedavno počele značajnije rasti, pa i kod tih proizvoda možemo očekivati daljnje povećanje cijena.

Neki proizvodi bi mogli i pojeftiniti

“U ovoj situaciji izgledno je da niti jedan sektor neće ostati potpuno neokrznut, a potrošači će se sigurno morati pripremiti na rast cijena hrane”, zaključuje Blažić.

Inače, moglo bi doći i do pojeftinjenja nekih grupa proizvoda koji su se do sankcija izvozili u Rusiju. U Rusiju se iz EU masovno izvozilo vino, jaka alkoholna pića, pa i konditorski proizvodi, te bi se sada, nakon sankcija, mogli stvoriti viškovi, što bi moglo dovesti do pada njihove cijene.