Analiza CNN-a: Zašto je Donbas toliko važan Putinu

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski jučer je objavio kako je počela bitka za Donbas

8157369 03.04.2022 Local residents cook food in Mariupol, Donetsk People's Republic.,Image: 678866172, License: Rights-managed, Restrictions: Editors' note: THIS IMAGE IS PROVIDED BY RUSSIAN STATE-OWNED AGENCY SPUTNIK., Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

“Počela je bitka za Donbas”, objavio je jučer Volodimir Zelenski. Danima se strepilo od početka velike ruske ofenzive na istoku Ukrajine, u regiji poznatoj po proizvodnji ugljena i čelika te prvoj crti sukoba s Rusijom još od 2014. godine i aneksije Krima. Rusija je nedavno objavila kako je “oslobađanje” upravo te regije u fokusu njihove “specijalne vojne operacije”. U širem smislu, Donbas se odnosi na ukrajinske oblasti Donjeck i Luhansk, u kojima su proruski separatisti prije invazije 24. veljače kontrolirali približno po trećinu teritorija.

Vojni analitičari i stručnjaci očekuju da će bitka za kontrolu nad Donbasom definirati invaziju koju je pokrenuo Vladimir Putin, nakon što su njegove snage pretrpjele poraze u Kijevu i na sjeveru Ukrajine. No, zašto je Donbas tako važan ruskom predsjedniku?

‘Srce Rusije’

“Donbas je simbolički jako važan, budući da je cijeli Sovjetski savez opskrbljivao sirovinama”, rekao je za CNN Markian Dobczanskij, suradnik na Ukrajinskom istraživačkom institutu na Harvardu. “Ta je regija postavila tempo sovjetske industrijalizacije”, dodao je.

Poznati sovjetski propagandni plakat iz 1921. godine Donbas naziva “srcem Rusije”, a gradovi Luhansk i Donjeck su “povijesno mjesta koja Rusiju vide kao određenu verziju sebe”, kaže Rory Finnin, profesor ukrajinskih studija na Sveučilištu Cambridge. Takva povijesna slika možda još živi u Putinovom svjetonazoru, smatraju neki stručnjaci.

Vanjski promatrači često su znali sugerirati da je Putinov krajnji cilj obnoviti Sovjetski savez. Anna Makanju, bivša predstavnica Rusije pri UN-ovom Vijeću sigurnosti prošlog je mjeseca izjavila da Putin “vjeruje da je poput careva”, iz dinastija koje su stoljećima vladale Rusijom, “potencijalno pozvanih od Boga da vrate slavu Ruskog carstva”. No, takav pothvat ne bi se mogao provesti do kraja bez da se pokuša zauzeti Donbas.

Dobra utješna nagrada

Američki obavještajci vjeruju da je stavljanje fokusa na Donbas zapravo Putinova strategija da do 9. svibnja, Dana pobjede u Rusiji, proglasi barem neku vrstu pobjede u Ukrajini. “Zauzimanje Donbasa bila bi utješna nagrada, pošto je Kijev sada van ruskog vojnog dosega. No, to je dobra utješna nagrada”, smatra Samir Puri, viši suradnik na Međunarodnom institutu za strateške studije.

Ruska pobjeda u Donbasu zgrozila bi Zapad, a istodobno bi spasila Putinov rat. Ruski poraz, s druge strane, mogao bi invaziju na Ukrajinu zacementirati kao povijesni Putinov neuspjeh. U svakom slučaju, gotovo je sigurno da će sukob dodatno devastirati tu povijesno značajnu istočnu ukrajinsku regiju, čiju je sudbinu uglavnom diktirala blizina Rusije, piše CNN u analizi.

‘Dramatičan uspjeh malo vjerojatan’

Institut za proučavanje rata, cijenjeni neprofitni think tank sa sjedištem u Washingtonu, smatra kako je malo vjerojatno da će ruska ofenziva na istoku biti “dramatično uspješnija” od dosadašnjih, jer nisu riješili osnovne probleme koji su ih kočili – “lošu koordinaciju, nemogućnost provođenja operacija na nepristupačnom terenu i niski moral”.

U međuvremenu, Guardian citira europskog dužnosnika koji tvrdi da je Rusija u Donbasu na istoku Ukrajine rasporedila do 20.000 plaćenika iz Sirije i Libije, te drugih zemalja.