Nekad je nužno odabrati stranu

Analiza izbora u Sloveniji: Plenković je otvoreno navijao za poraženog Janšu, dva su ključna razloga

Slovenci su ponovno izabrali promjenu, a u Banskim dvorima se zasigurno pitaju što to znači za njihove planove oko eura i Schengena

HDZ i Janšin SDS pripadaju istoj političkoj grupaciji, Europskoj pučkoj stranci. S Janšom se Plenković direktno dogovarao oko spornih pitanja u odnosima dviju država, kao na primjer nedavno oko ribarenja u Piranskom zaljevu, a Janšina je vlada podržala ključne vanjskopolitičke ciljeve Plenkovićeve Vlade, ulazak Hrvatske u euro i pristup Schengenu.

U Sloveniji je stalna samo promjena. Robert Golob, inženjer i menadžer, novi je slovenski mandatar nakon što je njegov Pokret sloboda u nedjelju ostvario relativnu pobjedu na parlamentarnim izborima. U susjednoj zemlji tako se još jednom potvrdio neobičan politički trend: nove stranke redovito zamjenjuju još novije i pritom osvajaju povjerenje birača.

Upravo je to slučaj s Golobovim Pokretom, koji formalno postoji od siječnja ove godine, kada je bivši čelnik državne energetske kompanije preuzeo malu, izvanparlamentarnu zelenu stranku i transformirao je – očito uspješno – u politički pokret koji ga je lansirao u vrh slovenske politike.

Slovenski eksperimenti

Nije ovo prvi puta da slovenski birači ovako eksperimentiraju: u posljednjih desetak godina na političkoj sceni susjedne države postalo je uobičajeno da nove političke opcije ili pobjeđuju na izborima ili njihovi čelnici, zahvaljujući konstelaciji postizbornih političkih snaga, postaju premijeri.

Na izborima 2011. relativni je pobjednik bila Pozitivna Slovenija ljubljanskog gradonačelnika Zorana Jankovića, koji, međutim, nije uspio sastaviti vladu. Tri godine kasnije, na prijevremenim izborima, birači su se opredijelili za Miru Cerara i netom osnovanu stranku koja je nosila njegovo ime. Nakon što je Cerar dao ostavku na dužnost premijera, Slovenci su ponovno birali.

Taj put, 2018., premijer je postao Marjan Šarec, iako lista s njegovim imenom nije bila relativni pobjednik tih izbora. Sam Šarec bio je već aktivan u politici, kao gradonačelnik Kamnika, ali tek se na tim izborima doista probio na nacionalnu pozornicu pa su ga mnogi smatrali novim, nepotrošenim političarem.

Neuništivi Janez Janša

U Sloveniji je, dakle, stalna samo promjena. I Janez Janša. Veteran slovenske politike, koji se u više navrata vraćao na premijersku poziciju – s koje je ušao i u ove, nedjeljne izbore – odigrao je, po svemu sudeći, bitnu ulogu i u pobjedi Golobovog Pokreta. Janša, kojeg su kritičari uspoređivali s Viktorom Orbanom, slovensku je vladu vodio zadnje dvije godine.

Birači nezadovoljni njegovom politikom ove su nedjelje, pretpostavlja se, glasali taktički: kako bi spriječili Janšin ostanak na vlasti, birali su Pokret sloboda procjenjujući da Golob ima najviše šanse Janšu i njegovu stranku poslati u opoziciju. Taktika je bila poprilično uspješna mada su pritom nastradale i neke manje stranke lijevog centra čiji su birači pretrčali novoj političkoj opciji.

Na nedjeljnim izborima Golobova stranka osvojila je 35 posto glasova i 41 mandat u Državnom zboru, slovenskom parlamentu koji ima 90 zastupnika. Po postotku su najbliži Cerarovom rezultatu iz 2014., ali je Cerar tada dobio pet zastupnika manje, jer je više stranaka ušlo u parlament. Golobova pobjeda je stoga najuvjerljivija ikad.

Plenković uz prijatelja

S hrvatske strane granice navijalo se, pak, za Janšu – barem u HDZ-u i u Banskim dvorima. Uoči izbora, premijer Andrej Plenković objavio je video u kojem je entuzijastično podržao čelnika Slovenske demokratske stranke i svom prijatelju, kako je oslovio Janšu, dao „snažnu podršku“. Iako nije prošlo kako se Plenković nadao, nije iznenađenje da je šef HDZ-a i Vlade podržao Janšu.

HDZ i Janšin SDS pripadaju istoj političkoj grupaciji, Europskoj pučkoj stranci. S Janšom se Plenković direktno dogovarao oko spornih pitanja u odnosima dviju država, kao na primjer nedavno oko ribarenja u Piranskom zaljevu, a Janšina je vlada podržala ključne vanjskopolitičke ciljeve Plenkovićeve Vlade, ulazak Hrvatske u euro i pristup Schengenu.

Koalicijski partneri

S Janšom je, dakle, Plenković znao na čemu je. Kako će ovim i drugim pitanjima pristupati vlada Roberta Goloba još je nezahvalno prognozirati, jer će to, među ostalim, ovisiti o koalicijskoj većini koju će sklopiti i odnosima u parlamentu. Jedna od stranaka na čiju potporu računa novi slovenski mandatar su Slovenski demokrati Tanje Fajon.

Tanja Fajon je ranije bila vrlo kritična prema pristupanju Hrvatske šengenskom prostoru. U listopadu 2019., netom prije nego što je Junckerova Komisija potvrdila da Hrvatska ispunjava tehničke kriterije, Fajon je bila jedna od šestero slovenskih eurozastupnika koji su se usprotivili takvoj odluci Komisije. Tražili su da o tome odlučuje nova Komisija, a ne Junckerova koja je bila na kraju mandata.

Što sa Schengenom?

„Pismo nije bilo protiv Hrvatske”, ustvrdila je Tanja Fajon tada u razgovoru za Telegram, „nego smo smatrali da se radi o ubrzavanju procedure i političkoj odluci” te da bi bilo bolje da se taj korak prepusti novoj Komisiji „koja će imati više vremena razmotriti situaciju”.

U veljači prošle godine ponovila je da je Komisijino zeleno svjetlo bila politička odluka donesena u posljednjem tjednu mandata “jer su Juncker i Plenković bili prijatelji”. Što se tiče pristupanja Hrvatske Schengenu, u tom razgovoru za Deutsche Welle poručila je:

“Želim da Hrvatska što prije uđe u Schengen jer bi to bilo dobro za sve građane, ali neka uđe kada je spremna, a za sada nemamo informacije da je spremna”. Pitanje je, dakle, kakav bi stav zastupala njezina stranka ako postane dio vladajuće koalicije i koliki bi pritom imala utjecaj na politiku vlade, a s obzirom na odnose snaga proizašle iz rezultata izbora.

Gesta (ni)je dovoljna

Novi slovenski mandatar je, pak, u kampanji govorio da će ukloniti žicu s granice, što bi zasigurno bila dobrodošla gesta. Unatoč tome, buduća slovenska vlada za Banske dvore predstavlja nepoznanicu, pogotovo u usporedbi s Janšom s kojim je Plenković, po vlastitim riječima, zadnjih godina “odlično surađivao”. Stoga otvorena potpora slovenskom premijeru na odlasku nije neočekivana.

Razgovori o formiranju nove vlade, najavio je Robert Golob, trebali bi početi već ovog tjedna. Njegov nekadašnji politički suradnik Zoran Janković uvjeren je da će Golob – kojeg je Janković još 2011. htio postaviti za premijera, ali je to propalo – odlično voditi vladu i da će uspjeti odraditi dva mandata. Znajući kako funkcioniraju slovenski birači, bilo bi to doista iznenađenje.