Analiza: Kako brutalnosti saudijske kraljevine pridonose mnoge zemlje svijeta. Jedna od njih je i Hrvatska

S hrvatskim oružjem ratovali su u Jemenu

Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman is driven to a meeting with Algerian Prime Minister upon the former's arrival at Algiers on December 2, 2018. (Photo by RYAD KRAMDI / AFP)
FOTO: AFP

Nakon što su stručnjaci UN-a utvrdili da je saudijski princ Muhamed bin Salman hakirao mobitel Jeffa Bezosa, najbogatijeg čovjeka na svijetu te vlasnika mega kompanije Amazon i dnevnog lista Washington Post, više nama nikakve sumnje da Saudijska Arabija nastavlja, osim što brutalno krši sva ljudska prava, bezobzirno gaziti i sve međunarodne norme.

Bezos se našao na udaru režima bezobzirnog vladara u Rijadu jer ga je optužio da je potkraj 2018. organizirao ubojstvo novinara Jamala Khashoggija koji je bio komentator u Washington Postu.

SA vodi jedan od najstrašnijih ratova

Saudijska Arabija zajedno sa svojim bliskoistočnim saveznicima prije pet godina izvela je agresiju na Jemen pa je njena soldateska počinila neke od najstrašnijih zločina na nedužnim stanovništvom u posljednje doba.

Tamo, po općoj ocjeni, Saudijska Arabija vodi jedan od najprljavijih i najtragičnijih ratova na svijetu: od 2015. ubijeno je više 100.000 ljudi, od toga su 12.000 civila bili izravne žrtve bombardiranja saudijskog zrakoplovstva. Od 20 milijuna stanovnika, oko 14 milijuna živi na rubu pothranjenosti, a približno sedam milijuna djece gladuje.

Istodobno, humanitarni djelatnici koji distribuiraju pomoć često su izloženi teroru, mučenju i likvidacijama. Valja također podsjetiti da su čak tri američke predsjedničke administracije opstruirale istrage povezanosti Saudijske Arabije s napadima na njujorške tornjeve 2001.

Strašni zločini

Premda je otkriven cijeli niz podataka koji upućuje na moguće veze saudijske vlade s napadima, CIA je spriječila FBI da okonča istragu te pronađe one koji su stajali iza te strašne terorističke akcije. Primjerice, kod saudijskog studenta Omar al-Bayoumija, koji je poznavao dvojicu otmičara, istražitelji su pronašli bilježnicu u kojoj je bila nacrtana formula napada zrakoplova na Pentagon, no taj trag nikada nije do kraja istražen.

Prošle je godine po izravnoj zapovijedi stvarnog vladara princa Muhameda bin Salamana, što je potvrdila i CIA, u konzulatu Saudijske Arabije u Istanbulu zvjerski zlostavljan i ubijen disident i novinar Jamal Khashoggi. Također bez ikakvih posljedica po kraljevsku obitelj.

Nakon što je nedavno jedan saudijski kadet u vojnoj bazi na Floridi ubio tri američka vojnika, SAD su protjerale iz zemlje 21 saudijskog časnika pod optužbom da su svi bili zadojeni ideologijom džihada. Može se samo zamisliti što bi Amerikanci učinili da su ubojica i njegovi sunarodnjaci došli, primjerice, iz Irana. No, ni taj zločin nije poremetio odnos Washingtona prema Rijadu.

Prema ženama su posebno grozni

Unatoč svih tih zločina međunarodna zajednica i njene organizacije, osim sporadičnih verbalnih osuda, nikada nisu poduzele nikakve konkretne mjere protiv saudijskog režima. Tako su 24 države, većinom iz Europe, prošle godine objavile deklaraciju u kojoj se “izražava zabrinutost” zbog mučenja, ilegalnih uhićenja te nepravednih suđenju u Saudijskoj Arabiji protiv svih onih koji kritiziraju režim.

Kraljevina je posebno okrutna prema ženama aktivisticama koje se bore za ljudska prava, i koje, osim što ih podvrgavaju strašnoj torturi, kažnjavaju odrubljivanjem glava na trgovima najvećih saudijskih gradova.

Ni Hrvatska nije nevina

Kad je riječ o jednoj od najrigidnijih država na svijetu ni Hrvatska baš nema čistu savjest. Zagreb je, ne obazirući se na etičke implikacije, ponekad posredno, a nekad i neposredno, prodavao oružje Saudijskoj Arabiji i zaraćenim stranama u ratnim sukobima na Bliskom istoku te je tako sustavno kršio međunarodno pravo.

Utvrđeno je da je Hrvatska od 2014. do 2016., izvezla u Saudijsku Arabiju oružja u vrijednosti od 124 milijuna dolara. Samo 2016. Hrvatska je Saudijskoj Arabiji prodala naoružanja i vojne opreme u iznosu od 78,5 milijuna eura.

Istraživački novinari BIRN-a, Balkan Investigative Reporting Network i EDJ neta., The European Data Journalist Net work, utvrdili su kako se iz zračne luke na otoku Krku velikim transportnim zrakoplovima američko oružje prevozilo na Bliski istok.

Hrvatska je ustupila Pentagonu aerodrom na Krku nakon što je njemačka vlada zatražila od SAD da prestanu koristiti njen teritorij za prebacivanje oružja na Bliski istok. Tijekom 2017. Hrvatska je realizirala 194 ugovora s 47 zemalja o izvozu svog oružja, a među njima su bili Saudijska Arabija, Jordan i Ujedinjeni Arapski Emirati, dakle, zemlje koje su izravno uključene u rat u Jemenu.

Kršili smo Ugovor o trgovini oružjem

Mreža novinara BIRN-a i OCCRP-a, Organized Crime and Corruption Reporting Project, otkrili su 2016. da je Hrvatska izvezla 302 milijuna eura vrijednog oružja koje je završilo na ratištima u Siriji i Jemenu. Tako je Hrvatska neprekidno kršila međunarodni Ugovor o trgovini oružjem, koji zahtijeva da prije izvoza država mora napraviti procjenu moguće zlouporabe tog naoružanja.

Zbog toga je CMS, Centar za mirovne studije, optužio Hrvatsku da pridonosi međunarodnoj nestabilnosti te potiče oružane sukobe u svijetu.

Samo prividno osuđuju saudijski režim

Ponašanje SAD i njegovih zapadnih saveznika potvrđuje da oni neprekidno vode politiku dvostrukih standarda spram Saudijske Arabije. Iako Njemačka, Francuska i Velika Britanija te SAD i Kanadu, naoko osuđuju saudijski režim zbog kršenja ljudskih prava, svake godine prodaju Rijadu oružja u vrijednosti od nekoliko milijardi dolara.

Osim zbog vlastite materijalne koristi, članice NATO pakta prisiljene su također povinovati se i samovolji Donalda Trumpa. Američki predsjednik je, naime, najveći zaštitnik režima u Rijadu jer on osobno i njegova obitelj, kao uostalom i cijeli SAD, imaju razgranate poslove sa Saudijskom Arabijom.

Tako su, primjerice, predsjednik Trump i njegov zet Jared Kushner bez odobrenja Kongresa prodali nuklearnu tehnologiju Saudijskoj Arabiji. Osim toga članovi saudijske kraljevske obitelji kupili su od Trumpa jahtu za 20 milijuna dolara, a vlada u Rijadu dala je Trumpu 4,5 milijuna dolara za apartman u njegovu njujorškom tornju.

Tuđman ih je volio

Sam Tuđman priznao je da je od Saudijaca zaradio između 40 i 50 milijuna dolara te se pohvalio: ”Trebam li ih ne voljeti? Jako mi se sviđaju!”

Trumpov zet Jared Kushner gaji bliske odnose s princom Muhamedom pa je kongresni Odbor za nadzor pokrenuo je istragu zbog toga što je isposlovao da kompanija Westinghouse Electric sudjeluje u gradnji nuklearnog reaktora u Saudijskoj Arabiji.

A ta je tvrtka u vlasništvu kompanije koja je nedavno spasila tvrtku Kushnerove obitelji od bankrota. Stoga ne čudi da je Trump odbio izvješće CIA-e da je princ Muhamed organizirao ubojstvo saudijskog novinara Khashoggija.

Zarada prije svega

Kako se glavne države Europe odnose spram Saudijske Arabije najbolje pokazuje primjer Španjolske. U nezajažljivoj utrci za zaradom Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid i Barcelona odigrali su nedavno finalne utakmice Kupa kralja Španjolske u Saudijskoj Arabiji.

Unatoč žestokih kritika kako se ne bi trebalo dopustiti da Saudijci koriste španjolske sportaše za pranje svog groznog imagea, klubovi i njihov savez prodali su svoju čast za 40 milijuna godišnje. Saudijci će im, naime, platiti čak 120 milijuna eura za trogodišnji ugovor.

Golem broj pogubljenja

Istodobno Donald Trump ne želi slušati upozorenja kako režim u Rijadu brutalno gazi osnovna prava svojih građana. Od 1985. do 2016. u Saudijskoj Arabiji javno pogubljeno više od 2.000 ljudi, a samo 2017. likvidirano ih je između 120 i 150. Sve su te presude donesene na temelju najstrože interpretacije islamskog zakona šerijata te nakon strašnih mučenja okrivljenika.

Tijekom 2017. javno su pogubljena 33 pripadnika šijitske zajednice, od kojih su neki bili maloljetnici, koji su proglašeni političkim neprijateljima. Najveći broj likvidacija obavlja se na Trgu Deera u Rijadu, odrubljivanjem glava mačem. Organizacija Death Penalty Information Center iz Washingtona procjenjuje da je stvaran broj pogubljenja u Saudijskoj Arabiji čak 10 puta veći od broja koji se objavljuje.

Sve te afere i grubo kršenje temeljnih ljudskih prava pokazuju svu beskrupuloznost kraljevskog režima u Rijadu, ali ništa od toga ne može pokolebati američkog predsjednika u potpori Saudijskoj Arabiji. Ne treba dvojiti kako se Donald Trump “ognjem i mačem” obrušio, primjerice na Kinu ili Iran, kad bi oni ponašali kao Saudijska Arabija.

No zbog nafte i milijardi dolara koje troši na kupovinu oružja po svijetu, režim u Rijadu i dalje može nekažnjeno kršiti ljudska prava i međunarodne zakone.