Analiza: Kako je bivši šef Janafa, u svom prvom istupu, pokušao odbaciti ključne dokaze iz istrage

Ruše li dokazi istražitelja izjave osumnjičenog Dragana Kovačevića?

15.12.2020., Zagreb - Nakon sto su ispitani svi svjedoci za koje je vrijedila opasnost od utjecaja na svjedoke, USKOK je predlozio pustanje Dragana Kovacevica iz istraznog zatvora u Remetincu. Photo: Davor Puklavec/PIXSELL
FOTO: Davor Puklavec/PIXSELL

Bivši šef Janafa Dragan Kovačević danas je prvi puta javno govorio o istrazi u kojoj ga se sumnjiči za primanje nešto manje od dva milijuna kuna mita od Kreše Peteka. Za taj je novac Kovačević, prema tvrdnjama USKOK-a, Petekovoj tvrtki omogućio 40 milijuna kuna vrijedne poslove s Janafom.

Priliku da se očituje o teškim optužbama dobio je nakon što je pušten iz istražnog zatvora. Analizirali smo detaljno Kovačevićevu današnju izjavu, te ju usporedili s detaljima iz istrage koji su do sada već objavljeni.

1. Ni riječi o milijunskom mitu iz Kluba

O Petekovom mitu Kovačević nije govorio gotovo ništa. Spomenuo je tek kako nije realno da netko uzima novac pred 20 ljudi. USKOK, naime, tvrdi da se primopredaja novca dogodila 11. studenog prošle godine u famoznom klubu u Slovenskoj ulici 9.

Kovačević nije objašnjavao ni zašto je baš Kreši Peteku državna kompanija kojoj je bio na čelu dodijelila iznimno vrijedne poslove. Za svoj progon optužio je političke oponente, ne precizirajući o kome se točno radi, a za istražitelje je kazao da izmišljaju.

2. Je li Kovačević znao za policijsku akciju?

Jedan od zanimljivijih detalja koji je objavljen nakon izbijanja afere Janaf bila je činjenica da su istražitelji akciju morali finalizirati nekoliko sati ranije jer je Dragan Kovačević navodno doznao da će biti uhićen. Danima je, kako smo neslužbeno doznali od izvora bliskih istrazi, pokušavao saznati hoće li biti uhićen. Već su se u medijima pojavila i neka imena osoba za koje se vjeruje da su mu odale povjerljive informacije.

Zbog tih sumnji, prema Telegramovim informacijama, Kovačević se 16. rujna u poslijepodnevnim satima sastao s Goranom Puklinom, privatnim poduzetnikom s kojim se inače nije često sastajao. No, tog dana nazvao ga je kako bi ga pitao zna li njegova supruga, koja je u ono vrijeme bila zamjenica u Županijskom državnom odvjetništvu u Zagrebu, nešto o njegovom mogućem uhićenju. Taj kontakt Puklina i Kovačevića je i snimljen.

Puklin je kasnije osumnjičen da je Kovačeviću pomogao sakriti ilegalno zarađeni novac. Danas je Kovačević kazao kako je samo imao informacije da su “neki ljudi u problemima”. Tvrdi da “ni od koga posebno” nije dobio te informacije, već da se radilo o priči koja je kružila godinu dana. Puklin mu, kazao je, nije blizak, već se samo znaju kao susjedi iz iste zgrade. “To je naša jedina poveznica”, uvjerava Kovačević. Dodaje kako ne zna Puklinovu suprugu. “Čuo sam da je ona bila jako dobra zamjenica, a nastradala je ničim izazvana”, zaključio je Kovačević.

3. Istražitelji: ‘Bacio je mobitele’, Kovačević: ‘Ma kakve mobitele’

Prateći Kovačevića istražitelji su primijetili da mu se ponašanje dan prije uhićenja, 16. rujna ove godine, malo promijenilo. Jutarnji list je dobio potvrdu iz dva izvora da je iz stana odvezao razne stvari, a zatim je odlučio riješiti se i mobilnih uređaja.

Bacio ih je, objavljeno je dva dana nakon uhićenja, u rijeku Savu. To je, međutim, policijska pratnja zapazila, te alarmirala nadređene koji su odmah poslali ronioce. Oni su došli vrlo brzo i u kratkom roku uspjeli pronaći odbačene mobilne uređaje. Kovačevićevi mobiteli poslani su na vještačenje.

Na izravno pitanje je li bacio mobitele u Savu Kovačević je danas kazao kratko: “Ma kakve mobitele! Nisam imao ni u primisli da ću biti uhićen”.

4. Kome pripadaju milijun eura koji je sakrio Kovačević?

Nakon Kovačevićevog uhićenja nešto više od milijun eura pronađeno je u prtljažniku njegovog vozila. Sakrio ga je, sumnja se, u prijateljevoj garaži u Samoboru. Pronađeni novac mu je oduzet jer istražitelji vjeruju da je u pitanju nezakonita zarada. Danas Kovačević kaže da ništa nije skrivao, te da se ne radi o milijun eura.”To je novac od tri partnera koji su išli kupiti poljoprivredno zemljište u Slavoniji”, objašnjava. Na sam dan uhićenja ujutro, trebao je, tvrdi, ići u Slavoniju upravo zbog tog posla.

“Ja sam novac trebao odnijeti u Slavoniju, a promijenili smo ga u devize jer je tečaj počeo padati. Trebao sam ga predati partneru kako bi kupio 250 hektara zemljišta. To vam je čisti biznis”, navodi Kovačević. Posao mu je, zbog uhićenja propao, jer će tu zemlju sada prema njegovim riječima kupiti “gospodin Matijević iz Vojvodine. A Hrvatska će i dalje propadati”. Tko je gospodin Matijević nije objasnio.

Njegove tvrdnje trebale bi, međutim, biti dokazane i telefonskim kontaktima s tim navodnim poslovnim partnerima. Naime, svi razgovori su mu snimani, pa bi se među njima, ako je ovo što Kovačević govori istina, trebali nalaziti i dokazi o planovima za kupnju zemlje u Slavoniji. Do sada takvi telefonski kontakti nisu javno obznanjeni.