Nekad je nužno odabrati stranu

Analiza: Što se zapravo dogodilo danas, je li zbilja završila drama s GUP-om i hoće li pasti Vlada

Ne bude li golemih iracionalnosti, pad GUP-a ne bi trebao uzdrmati Vladu, a Bandić je ionako nesmjenjiv do idućih izbora

Ne treba zaboraviti da se nakon tri mjeseca se GUP može vratiti u proceduru i nije nemoguće da se dogovori koji su (usred, usput, predizborne kampanje unutar HDZ-a) zaštekali, ovaj put postignu na obostrano zadovoljstvo dva zagrebačka koalicijska partnera. Jer, HDZ-ovci nakon današnjeg glasanja tvrde da ne vide razloga da koalicija ne ide dalje.

Godina kokica – tako bi ovu, 2020., čini se, mogli jednom u budućnosti nazivati političari i simpatizeri sadašnje oporbe u državi i glavnom gradu. Poraz na predsjedničkim izborima, rat u HDZ-u koji se razbuktava oko unutarstranačkog prijestolja i maksimalno zaoštravanje odnosa najdražih koalicijskih partnera u državi i Zagrebu – sve to se zbiva u vatrometnoj izbornoj godini koja je, zapravo, tek krenula.

Od poraza Kolinde Grabar-Kitarović do pada Generalnog urbanističkog plana u glavnom gradu prošlo je, naime, tek 37 dana, a donedavno monolitnu i najjaču stranku, te njenu čvrstu suradnju s vladarom Zagreba potresaju sukobi koji mirišu na cijeli niz krajeva, kako političkih saveza, tako i karijera. Stvari se razvijaju tako da se doista doima da je opoziciji tek ostalo da paze na to da kokice budu vruće i ne previše slane.

Pimplanje u epizodama

Nekoliko stvari u političkom trileru koji nam se od početka 2020. godine bez predaha odvija pred očima (a u 37 dana od poraza predsjednice u zagradama je, eto, ostalo to da je zbog problema s imovinom ministar zdravstva otišao iz Vlade) su sasvim neupitne. Kolinda Grabar-Kitarović napušta Pantovčak, a HDZ čeka prava unutarstranačka drama do 15. ožujka. No, ima li, doista drame u Zagrebu, ili je pad Bandićevog GUP-a u Gradskoj skupštini tek – epizoda?

Pimplanje HDZ-a oko GUP-a koje traje mjesecima u svom se posljednjem, današnjem nastavku, ipak pretvorilo u dramatičan vrhunac, kad su Bandićevi gradski zastupnici redom odbijali HDZ-ove amandmane, da bi na kraju HDZ-ovci glasali protiv cijelog dokumenta. No, znači li to doista i kraj sage o GUP-u koji još od početka prošle godine gura Milan Bandić? Znači li raspad koalicije u glavnom gradu, pad zagrebačkog gradonačelnika, pad Vlade i parlamentarne izbore prije jesenskog roka za koji se najavljuju?

Pobjeda oporbe i javnosti

Odgovori na ova pitanja su, po svemu sudeći, sljedeći: Ne, ne, ne, ne i ne. Današnji pad GUP-a je, nema sumnje, golema pobjeda za stručnu i širu javnost, te političku oporbu u Gradskoj skupštini koje su protiv izmjena ovog dokumenta stvorili široku frontu. Ona je, pak, pomnožena s očitim utjecajem bliskosti Kolinde Grabar-Kitarović i Milana Bandića na njen izborni rezultat, natjerala HDZ da ustukne i ovaj put ne postigne kompromis s oslabljenim šefom Zagreba.

Samo, nakon tri mjeseca se GUP može vratiti u proceduru i nije nemoguće da se dogovori koji su (usred, usput, predizborne kampanje unutar HDZ-a) zaštekali, ovaj put postignu na obostrano zadovoljstvo dva zagrebačka koalicijska partnera. Jer, HDZ-ovci nakon današnjeg glasanja tvrde da ne vide razloga da koalicija ne ide dalje. Iako neće biti lako, obzirom na naelektriziranu atmosferu koja prati svaku godinu u kojoj se imaju održati parlamentarni izbori, nije potpuno nezamislivo da HDZ i Bandić nakon nekoliko mjeseci hlađenja ipak nađu zajednički jezik (i) oko GUP-a. Jer, valja se prisjetiti: da je danas Bandić popustio i prihvatio HDZ-ove amandmane, sada bi se otvarao šampanjac zbog usvajanja “temeljnog dokumenta za razvoj grada”.

Ništa više

Sam Bandić je, nema nimalo sumnje, slabiji nego ikad. Ne samo da mu, evo, bitan projekt nije prošao u Gradskoj skupštini, nego su i prosvjedi protiv njega sve masovniji, grad sve zaduženiji, a problemi poput odvoza otpada sve vidljiviji. Ne pomaže ni to što skoro da nema radnog dana na kojem se na nekom sudu ne spominje njegovo ime. No, Bandić je još gradonačelnik i HDZ tu ne može napraviti – ništa. Odnosno, ništa više. Da su ga doista htjeli rušiti, u tu priču su mogli ući potkraj prošle godine neprihvaćanjem gradskog proračuna, no ručice su uredno – bile u zraku.

Na istom mjestu će, po svemu sudeći, ostati i ruke članova Bandićevog zastupničkog kluba u Saboru. Iako se s pravom postavlja pitanje hoće li se gradonačelnik osvećivati HDZ-u na Markovom trgu, zbog čega je samo 15 minuta nakon pada GUP-a sa saborskog dnevnog reda skinuto inače rutinsko glasanje petkom, teško je vjerovati u takav rasplet.

Naizgled odmicanje

Članovi Bandićevog saborskog kluba su, naime, uglavnom političari koji su svojim pretrčavanjem iz oporbenih u klupe vladajućih praktički zaključili svoje karijere. Na nekim novim izborima moći će osigurati prolaz jedino u jako maštovitim snovima, tako da nema nekog smisla u samouskraćivanju još nekoliko odebljih saborskih plaća avanturističkom akcijom rušenja Plenkovićeve Vlade. Da je Bandić u punoj moći, možda, ali ovako… jako, jako teško.

Zbog svega je prilično iluzorno očekivati da bi drama nastala padom zagrebačkog GUP-a kao krajnju posljedicu mogla imati parlamentarne izbore već ovog proljeća. Ne bude li golemih iracionalnih poteza ključnih igrača, trenutna politička ravnoteža ostat će upravo onakva kakva je u ovom trenutku, s Plenkovićem i HDZ-om koji su se uspjeli naizgled odmaknuti od svog neomiljenog koalicijskog partnera (Bandića, ne HNS-a) i koji se nadaju da će to biti dovoljno da im birači (prvo članovi HDZ-a, a onda i svi ostali) poklone svoje povjerenje za još četiri godine. A onda bi, jasno, razna tehnička pitanja, planovi i amandmani, bili neusporedivo lakša materija za rješavanje.