Ankara više ne zadržava migrante; stotine su ih probile kopnenu i morsku granicu Grčke kako bi došli u EU

Na grčko-turskoj granici trenutno se nalazi oko 13.000 migranata

Migrants walk towards the Greek border in Pazarkule, in the Edirne district, on March 1, 2020. - Thousands of migrants stuck on the Turkey-Greece border clashed with Greek police on February 29, 2020, according to an AFP photographer at the scene. Greek police fired tear gas at migrants who have amassed at a border crossing in the western Turkish province of Edirne, some of whom responded by hurling stones at the officers. The clashes come as Greece bolsters its border after Ankara said it would no longer prevent refugees from crossing into Europe following the death of 33 Turkish troops in northern Syria. (Photo by BULENT KILIC / AFP)
FOTO: AFP

Stotine migranata koje se kreću prema Grčkoj, nakon što je Ankara objavila da neće zadržavati migrante, probile su grčko-tursku granicu u nedjelju i stigle na otok Lezbos te u kontinentalnu Grčku kod graničnog prijelaza Kastanies, dok se tisuće migranata okupilo na grčko-turskoj granici.

Čini se da je 220 migranata u tri čamca stiglo na egejski otok Lezbos, prenosi Reuters. Skupina migranata je pregazila plitku rijeku kod graničnog prijelaza Kastanies i stigla u Grčku. Interventna policija je u subotu suzavcem rastjerala stotine migranata koji su pokušavali ući u Grčku.

Turska otvorila granice migrantima

Ankara je objavila u petak da više neće zadržavati migrante koji pokušavaju doći u Europsku uniju, nakon ofenzive sirijske vojske na položaje pro-turskih pobunjenika u Idlibu, pogibije 33 turska vojnika i prema Erdoganu mlake reakcije NATO-a.

“Jučer je bilo 9600 pokušaja prijelaza naše granice i sve smo uspješno riješili”, rekao je zamjenik ministra obrane Alkiviadis Stefanis za grčku televiziju Skai.

Na grčko-turskoj granici oko 13.000 ljudi

Međunarodna organizacija za migracije navodi da je na grčko-turskoj granici oko 13 tisuća ljudi. Do kasno u subotu autobusi u turskim gradovima punjeni su migrantima, navodi ta organizacija.

Grčka vlada govori o orkestriranom napadu na svoje granice i optužuju Tursku za aktivno usmjeravanje migranata. “Ne samo da ih ne zadržavaju, oni im pomažu”, rekao je Stefanis za Skai. Bruxelles je poručio da podržava Grčku.

Grčka je bila ulazna europska zemlja za tisuće migranata 2015. i 2016., a već je preko 40 tisuća migranata smješteno na egejskim otocima gdje žive u prenapučenim kampovima i teškim uvjetima.

Mještani Lezbosa sukobili se s policijom

Prošloga tjedna mještani otoka Lezbosa sukobili su se s interventnom policijom. Otočani tvrde da snose nesrazmjeran teret te zahtijevaju izgradnju prihvatnih kampova drugdje u Grčkoj.

Ministar migracija Notis Mittarachi rekao je za grčku televiziju Ant1 da Grci ne žele “ovu navalu u našoj zemlji” te da Grčka nije zemlja u koju svatko može doći bez poštivanja pravila.

Grčka vojska uhićuje one koji pokušavaju preći

Reutersovi svjedoci vidjeli su manje grupe migranata kako hodaju poljima kod grčkog grada Orestiada, udaljenog oko 6 kilometara od granice. Četiri Afganistanca su navodno zapalila logorsku vatru. “Želimo mjesto gdje možemo ostati, hranu i toplinu”, rekla je dvadesetšestogodišnja Najibe Rezaji iz Afganistana.

Grčka policija i vojska uhićuju osobe koje pokušaju preći granicu. “Svi su oni Afganistanci, a ne Sirijci”, rekao je jedan vojnik. “Jesu li to Sirijci o kojima je Erdogan pričao”, dodao je.