Ankete kažu da je za zabranu pobačaja 7 posto Hrvata. A siroti Zekanović i dalje se čudi što mu je propala inicijativa

Rezultati lanjske ankete podudaraju se s političkom potporom inicijativi živahnog zastupnika Hrvatskih suverenista; prijedlog mu je podržalo 6,6 posto zastupnika

Nešto ozbiljniji problem od Zekanovića, male podrške za njegove ideje i saborskog trogodišnjeg bunkeriranja zakona za koji se zalažu Hrvatski suverenisti je, međutim, odnos vladajućih prema odluci Ustavnog suda. Još 2017. godine Ustavni sud je zatražio od Sabora da donese novi Zakon o pobačaju (važeći je iz 1978.) s rokom za provedbu od dvije godine. Odluku Ustavnog suda vlast je jednostavno - ignorirala

Zabrana pobačaja u Hrvatskoj, jednostavno nema nikakve šanse. Čak ni kad se za nju svom silinom vlastite političke avangarde založi netko poput Hrvoja Zekanovića, čovjeka koji je svojevremeno bio jedini prosvjednik na svijetu protiv potpisivanja Marakeškog sporazuma o legalnim migracijama.

Zekanović je, naime, u ovo predizborno vrijeme naumio lukavo iskombinirati zapaljivu temu zabrane abortusa i činjenicu da HDZ već više od dvije godine prijedlog Hrvatskih suverenista o Zakonu o zaštiti života drži zaključan u saborskim ladicama, pa je krenuo u skupljanje potpisa da se taj zakonski prijedlog konačno raspravi.

Deset od 151

Naime, po saborskom poslovniku ako se za stavljanje prijedloga neke odluke u dnevni red potpiše 30 zastupnika predsjednik Sabora ju je dužan uvrstiti u roku od sedam dana. No, Zekanoviću se u tjedan dana od početka prikupljanja potpisa pridružilo samo devetero kolega, trojica njegovih ih Kluba Hrvatskih suverenista, Zlatko Hasanbegović (Blok za Hrvatsku), Zvonimir Troskot i Nikola Grmoja iz Mosta, te sadašnji član Domovinskog pokreta Stjepo Bartulica i dvoje bivših, sad nezavisnih zastupnika, Milan Vrkljan i, kao jedina žena, Karolina Vidović-Krišto. Iz HDZ-a – nitko.

Zekanović je, naravno, razočaran kršćanima u hrvatskoj politici, no da je pažljivije pratio temu o pobačaju i Hrvatskoj, vjerojatno ne bi bio toliko iznenađen. Kako smo, naime, objavili još lani, po anketi koju je Ipsos proveo na 612 ispitanica i ispitanika u Hrvatskoj, samo je njih sedam posto odgovorilo kako misle da žena ne bi trebala imati pravo na izbor kad je riječ o trudnoći, rađanju i pobačaju.

Sedam posto Hrvata i, možda bi sad mogli nadopuniti, 6,6 posto saborskih zastupnika. Toliko ih, naime, ne privoli li Zekanović još koga, podržava da se njegov ultra restriktivan Zakon o pobačaju (abortus bi bio dozvoljen samo ako je ugrožen život žene) uopće nađe u saborskoj raspravi.

Novi zakon do 2024.?

Nešto ozbiljniji problem od Zekanovića, male podrške za njegove ideje i saborskog trogodišnjeg bunkeriranja zakona za koji se zalažu Hrvatski suverenisti je, međutim, odnos vladajućih prema odluci Ustavnog suda. Još 2017. godine Ustavni sud je zatražio od Sabora da donese novi Zakon o pobačaju (važeći je iz 1978.) s rokom za provedbu od dvije godine.

Taj rok je istekao 2019. godine, a nimalo iznenađujuće, Andrej Plenković, HDZ i vladajuća većina ne pokazuju namjeru baviti se ovim vrućim svjetonazorskim i političkim problemom. Možda se nešto promijeni kad nakon lokalnih izbora Hrvatska uđe u tri godine potpunog zatišja što se tiče izlazaka na birališta (sljedeći izbori su tek 2024. godine), no ako se to i dogodi, gotovo je sigurno da Zekanović i njegovih 6-7 posto podupiratelja oko ove teme – neće biti zadovoljni.