Apsolutno genijalno. Dobavljači struje na računima moraju napisati da je nižu cijenu za građane omogućila ova sjajna Vlada

Uredba kojom je ograničena cijena struje ima i dodatnu obvezu za dobavljače

FOTO: Pixsell

Viktor Orban zna kako da njegova politička poruka dođe do baš svakog birača. Otkako je 2010. došao na vlast, mađarski premijer provodi tzv. nacionalne konzultacije. Svako kućanstvo dobije Orbanovo pismo i kratki upitnik: u jeku izbjegličke krize 2015. tema su bile migracije, dvije godine kasnije čuveni upitnik „Zaustavimo Bruxelles!“, a nedavno set pitanja o sankcijama protiv Rusije. Pitanja su uglavnom sugestivna, formulirana tako da je gotovo neizbježno da ispadne da većina podržava ono što vlada u Budimpešti radi.

Kritičari stoga tvrde da se ne radi ni o kakvim „konzultacijama“. Da ideja nije da se građane doista pita za mišljenje i prema tome formuliraju vladine politike. Nego da se naprosto radi o vladinim političkim porukama zamaskiranim u navodne nacionalne konzultacije. Orban je našao način da njegova poruka dođe do svakog birača. Jer upitnici stižu u poštanski sandučić svakog mađarskog kućanstva. Kao što u svaki sandučić, na primjer, stižu i računi za struju i grijanje.

Računi s porukom

Otkako je prije nekoliko mjeseci, zbog rata u Ukrajini, situacija s cijenama energenata u Europi eskalirala, hrvatski premijer Andrej Plenković u svakoj prilici ponavlja što je njegova Vlada poduzela kako bi ljudima osigurala jeftiniju energiju. Kako su, zbog intervencija njegove Vlade, cijene struje i plina tri do pet puta manje od tržišnih. I Andrej Plenković, sasvim sigurno, želi da njegova poruka dođe do baš svakog birača. A lako je moguće da su u Vladi za to našli inovativan način.

Na adrese potrošača počeli su stizati računi za struju s posebnom porukom. Tamo gdje nekad bude slika vesele maskote opskrbljivača ili zahvala elektrokompanije što “podmirujete sve svoje obveze”, sada je masnim, crnim slovima otisnuta naoko vrlo birokratizirana obavijest.

„Temeljem Uredbe Vlade RH (NN 104/2022) cijena električne energije ostaje regulirana do 31.03.2023. HEP preuzima teret rasta cijena energenata od gotovo 6 milijardi kuna kako bi Vam osigurao cijene višestruko niže od cijena na tržištu električne energije (referentna tržišna cijena za razdoblje važenja Uredbe iznosi 3,82 kn/kWh)“.

Nije samo struja

Uredba koju, u ovom slučaju HEP, spominje na računu jest podzakonski akti koji je donijela Plenkovićeva Vlada kako bi cijene struje do kraja ožujka ostale limitirane. To je dio tzv. jesenskog paketa mjera, koji je premijer prezentirao početkom rujna. I ta je Uredba otad na snazi. HEP pritom nije jedini: i drugi opskrbljivači postupit će slično jer im je, kažu nam, Uredbom propisano da se na računu iskazuje ugovorena cijena i cijena iz uredbe.

I ne samo za struju. Nakon što su mediji neki dan pisali da u Zagrebu kasne računi HEP Toplinarstva za grijanje, iz HEP-a su poručili da su dužni kupcima ispostavljati račune „na način da na računima iskažu razliku u cijeni, a koja se kupcima subvencionira na temelju Uredbe Vlade RH“ te da čekaju odgovarajuću odluku Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja kako bi mogli račune napisati u skladu s tom uredbom. Dakle, i na računima za grijanje mora biti jasno naznačeno koliko plaća kupac, a koliko mu daje država.

Pitanje bez odgovora

To nam, uostalom, vrlo otvoreno potvrđuju iz resornog Ministarstva. „Sukladno Uredbi (…), opskrbljivači električnom i toplinskom energijom dužni su na računima koje ispostavljaju kućanstvima i poslovnim subjektima iskazivati razliku u cijeni između ugovorene cijene i subvencionirane cijene kako bi potrošači jasno vidjeli iznos koji moraju platiti, ali i kako bi vidjeli subvencionirani (podmireni dio računa) koji se nadoknađuje iz proračuna Republike Hrvatske”, kažu u resoru ministra Davora Filipovića.

To, doduše, ne objašnjava zašto je ta obaveza unesena u podzakonski propis – zašto je, dakle, Uredbom propisano da na računima za struju i grijanje, koji stižu u svako hrvatsko kućanstvo, bude vidljiva razlika između ugovorene i subvencionirane cijene. Odnosno, pojednostavljeno rečeno, između onoga što bi potrošač plaćao bez intervencije Vlade i onoga što doista plaća nakon što je Vlada intervenirala.

Nije oporba, nego Vlada!

Ni iz HEP-a nisu ulazili u dublja objašnjenja – po Uredbi se, kako su nam odgovorili, obračunava električna energija u razdoblju trajanja Vladinih mjera, te je zakonska obaveza “potrošačima navesti informaciju na temelju kojeg propisa i do kada se vrši takav obračun”. Jer, red je red; uredbe, zakoni, prava potrošača. Koje bi sigurno, da o tome nisu dobili podsjetnik u poštanski pretinac, neviđeno zanimalo čija je točno zasluga zašto struju ne plaćaju skuplje, odnosno, zašto je sad, kako je to na računu formulirano, plaćaju “višestruko niže”.

Sad, eto, imaju podsjetnik na to da se radi o pregnućima aktualne Vlade. Nema ni najmanje sumnje da će ih na to redovno podsjećati i sam premijer, koji će, po modelu koji već koristi godinama, kad ga iz oporbe prozovu za nesposobnost i korupciju, istaknuti kako nije oporba, nego Vlada omogućila da cijene energenata budu, kako je ono bilo… “višestruko niže”.

Sljedeći uspjeh

Pa onda preći na sljedeći uspjeh. Na uvođenje eura, koje možemo zahvaliti političkoj stabilnosti, Vladinim odgovornim upravljanjem javnim financijama i provedbi reformi. Zvuči poznato?

Trebalo bi. I to ste dobili u poštanski sandučić. Ovaj put čak i s premijerovom slikom. U sklopu samo 25 milijuna kuna teške kampanje informiranja javnosti o tome da se od prvog siječnja uvodi euro.

Samo za najbolje

Ono o čemu premijer vjerojatno neće pričati, međutim, također treba zasluženo istaknuti. U današnjem političkom i medijskom krajoliku, obilježenima općom bukom, skepsom i dezinformacijama, nije lako naći put do informiranja građana. Probiti se sa svojom pričom do svakog kućanstva, stoga, ne samo da nije jednostavno, već je gotovo sveti gral moderne politike.

Do njega uspijevaju doći samo najstabilniji od stabilnih, najodgovorniji od odgovornih i najreformskiji od reformskih. Najbolji od najboljih, poput, evo, Andreja Plenkovića. Ili Viktora Orbana.