Arbitražni sud objavio kako nastavlja s radom kao da se ništa nije dogodilo

Slovenija u roku od 15 dana mora imenovati novog predstavnika

03.06.2010., Izola, Slovenija - Gradovi Piran, Portoroz, Izola, Kopar izlijepljeni su jumbo plakatima koji pozivaju gradjane da se na referendumu o Arbitraznom sporazumu s RH izjasne protiv. 
Photo: Dusko Marusic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Iako je objavljivanjem razgovora dosadašnjeg slovenskog suca Jerneja Sekoleca s povjerenicom ministarstva vanjskih poslovca Simonom Dranik prekršeno temeljno načelo arbitražnog postupka, apriorna nepristranost u procesu donošenja odluke (što smo jučer objasnili u komentaru uredništva Telegrama), čini se kako Arbitražni sud namjerava nastaviti sa svojim radom.

Naime, Arbitražni sud poslao je priopćenje za javnost u kojem kaže da je upoznat s ostavkom slovenskog suca te dodaje da Slovenija sada u roku od 15 dana mora imenovati svog predstavnika, a ako to ne učini u tom roku imenovat će ga predsjednik suda. Sud po konstituiranju u novom sastavu namjerava nastaviti svoje suđenje u arbitražnom postupku, javlja RTV Slovenija.

I u Sloveniji misle da sud bez obzira na skandal treba nastaviti s radom. Naime, RTV Slovenija javlja kako je počeo teći rok od 15 dana u kojem Slovenija u skladu s arbitražnim sporazumom mora izabrati svog novog predstavnik. Arbitražni sud će, kada opet bude u punom sastavu, bez odgode opet početi odlučivati o granici između Hrvatske i Slovenije, ističe slovenska državna televizija.

Ljubljanu više muči zakonska procedura izbora novog suca, te je, kako piše RTV Slovenija, to po slovenskim zakonima nemoguće napraviti u 15 dana jer je postupak predug. Među kandidatima za novog slovenskog suca je i bivši predsjednik Danilo Türk.

Formalno, točno jest da se u Arbitražnom sporazumu Slovenije i Hrvatske kaže da “ako prije ili poslije početka postupka dođe do upražnjenja nekoga od mjesta zbog smrti, nesposobnosti ili ostavke člana, isto će biti popunjeno u skladu s postupkom opisanim za izvorno postavljenje”, odnosno u roku od 15 dana, objašnjava Večernji list.

Ovakvim stavom Arbitražni je sud izjednačio – slikovito – odstupanje suca zbog, primjerice, bolesti i odstupanje nakon što je utvrđeno da je ozbiljno kršio pravila i utjecao na druge arbitre pa su tako i oni uvučeni u loše rabote. Postojala je i mogućnost ponavljanja postupka, ali nju sud nije iskoristio. Naime, procedura na sudu vodi se Fakultativnim pravilima za rad Arbitražnog suda. Ona reguliraju i situaciju odstupanja arbitara, u članku 14. kaže se da u se slučaju arbitraže s jednim arbitrom postupak ponavlja. Ako je riječ o arbitraži s više arbitara (kao što je ovaj sa Slovenijom i Hrvatskom), a jedan se arbitar povuče, sud ima diskrecijsko pravo odlučiti hoće li postupak početi ispočetka ili se jednostavno nastaviti dalje.