AstraZeneca i Oxford rade na novoj generaciji cjepiva koje će biti učinkovito protiv mutiranih sojeva

Najavljuju da će biti spremna prije nove zime

(FILES) In this file photo taken on September 11, 2020 A laboratory technician supervises capped vials during filling and packaging tests for the large-scale production and supply of the University of Oxford’s COVID-19 vaccine candidate, AZD1222, conducted on a high-performance aseptic vial filling line on September 11, 2020 at the Italian biologics’ manufacturing facility of multinational corporation Catalent in Anagni, southeast of Rome. - British drugs group AstraZeneca and the University of Oxford on November 23, 2020 said their jointly-developed vaccine against Covid-19 has shown "an average efficacy of 70 percent" in trials. The results ranged between 62 and 90 percent efficacy depending on the vaccine dosage. (Photo by Vincenzo PINTO / AFP)
FOTO: AFP

AstraZeneca i Sveučilište Oxford planiraju proizvodnju sljedeće generacije cjepiva protiv covida-19 koja će štititi protiv novih sojeva koronavirusa i koja bi trebala biti dostupna na jesen, prije zime na sjevernoj hemisferi, rekao je u srijedu šef istraživanja britanske tvrtke Mene Pangalos.

Na pitanje kada bi AstraZeneca mogla proizvesti sljedeću generaciju cjepiva protiv novih sojeva, Pangalos je odgovorio “što je brže moguće”. “Pokušat ćemo imati nešto do jeseni, dakle ove godine”, rekao je znanstvenik, dodavši da im je cilj pripremiti se za predstojeću zimu.

‘Rade se izmjene’

Partneri, AstraZeneca i Oxford, uvjereni se da će to cjepivo biti učinkovito protiv više virulentnog soja koronavirusa koji je identificiran u Velikoj Britaniji i potom se proširio po svijetu, rekao je voditelj kliničkih ispitivanja s Oxforda Andrew Pollard. Ranije u razgovoru za BBC, Pollard je također kazao da bi se cjepiva protiv covida-19 mogla pokazati kao zaštita protiv teškog oblika bolesti, čak i uz nastajanje novih sojeva koji omogućuju nastavak transmisije među ljudima.

Na pitanje koliko je cjepivo AstraZenece učinkovito kod novih sojeva koronavirusa, odgovorio je da se “rade izmjene” ali da je vjerojatno da će “s vremenom virus pronaći način prilagodbe kako bi se širio među ljudima, što ne znači da nećemo biti zaštićeni od teškog oblika bolesti”, objasnio je Pollard. Znanstvenik objašnjava da je “virusu najvažnije da preživi, a ne da naškodi ljudima”.