Australiju pogodila neobična kiša. S neba su pali milijuni - pauka (i paučina)

Riječ je o migraciji pauka, fenomenu poznatom kao balooning

FOTO: prtscr YouTube

Milijuni sitnih pauka nedavno su doslovce pali s neba u Australiji, alarmirajući tamošnje stanovnike, čije su kuće iznenada bile prekrivene njima, ali i njihovim svilenkastim nitima. No, stručnjaci kažu da ovakva “kiša” i nije tako rijetka kao što bi se moglo pomisliti.

Zadnji slučaj u australskoj regiji South Tablelands tek je najnoviji primjer fenomena poznatog kao “kiša pauka” ili, u nekim krugovima, “anđeoska kosa”, zbog svilenkastih niti paučine. Ian Watson, koji živi u regiji pogođenoj ovom neobičnom pojavom, na Facebooku je opisao kako to izgleda.

‘Anđeoska kosa’ prekrila kuću

“Doživljava li netko upravo ovu ‘anđeosku kosu’ odnosno milijune pauka koji upravo sada padaju s neba? Ja sam na 10 minuta izvan grada i mogu jasno vidjeti na stotine malih pauka koji lebde zajedno sa svojim mrežama. Moj je dom prekriven njima. Neka netko nazove stručnjake!”, napisao je Watson na Facebook stranici Goulburn Foruma.

Rick Vetter, umirovljeni stručnjak za pauke na Sveučilištu California u Riversideu, rekao je da su Watson i njegovi susjedi najvjerojatnije vidjeli migraciju pauka poznatu kao balooning. “Balooning nije neuobičajen za pauke”, rekao je Vetter, a piše Business Insider. “Oni se popnu na neko povišeno mjesto te tada ispuštaju svoje niti. I potom samo puste da ih vjetar nosi. To se događa svuda oko nas, cijelo vrijeme. Samo što mi to jednostavno ne primijetimo”, kaže on.

Spriječena migracija, koja odjednom naglo krene

Naravno, ipak nije uobičajeno da milijuni pauka to rade u isto vrijeme na istome mjestu, dodaje Todd Blackledge, profesor biologije na Sveučilištu Akron u Ohiju. “U ovakvim slučajevima, smatra se, postoji cijela skupina pauka koji krenu u balooning, ali iz nekog razloga, najčešće zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta, ne mogu to učiniti u trenutku u kojem su htjeli. Potom se dogodi da se odjednom vrijeme popravi, i tada u balooning krenu svi koji su dotad čekali”, rekao je Blackledge.

Upravo se to vjerojatno dogodilo u New South Walesu, gdje određene vrste malih pauka – kao i mladi paučići većih vrsta – kreću u balooning oko Outbacka tijekom kasne (australske) jeseni (svibanj) i ranog proljeća (kolovoz). No, nagla promjena vremenskih uvjeta ili vjetra može spriječiti tu migraciju pa pauci onda ostaju na zemlji i ne rasprše se kao što su trebali.

Iako je fenomen vjerojatno neugodan za stanovnike tog područja, ovi mali pauci ne predstavljaju nikakvu opasnost po ljude, izjavili su i Blackledge i Vetter. No, tako velika skupina pauka može oštetiti usjeve, koji obavijeni paučinom ne dobivaju dovoljno Sunčeve svjetlosti, kazao je Vetter.