Austrija će ograničiti ulazak migranata unatoč kritikama EU. Orešković kaže da je situacija vrlo ozbiljna

Također, Slovenija će shodno tomu pojačati nadzor na granici s Hrvatskom

A no entry sign is pictured next to Slovenian servicemen standing guard as migrants and refugees walk towards buses in Sentilj, northeastern Slovenia, on October 28, 2015, to continue their journey and cross the Slovenia-Austria border. European Commission President Jean-Claude Juncker and Austrian Chancellor Werner Faymann warned on October 28 that fences were not welcome in the EU, after Vienna suggested it could build a barrier on its border with Slovenia to control an influx of migrants. Austria and Slovenia have become key transit points for tens of thousands of refugees and migrants seeking to reach northern Europe ahead of the winter. AFP PHOTO / RENE GOMOLJ
FOTO: AFP

Austrija će sutra uvesti dnevni limit za prihvat migranata kako je i planirano, unatoč kritikama Europske komisije, kazala je danas austrijska ministrica unutarnjih poslova Johanna Mikl-Leitner. Ta zemlja neće primati više od 3200 migranata na dan, bilo da planiraju nastaviti put prema Njemačkoj ili zatražiti azil u Austriji, a uvest će i dnevni limit od 80 zahtjeva za azil.

Donosimo vam nekoliko reakcija na ovo zaoštravanje izbjegličke krize u regiji.

1. Ograničenja koja uvodi Austrija kršenje su Ženevske konvencije

Europski povjerenik za migracije Dimitris Avramopoulos uputio je danas austrijskoj vladi pismo u kojem ju je upozorio da bi uvođenje takvih ograničenja bilo kršenje europskih i međunarodnih zakona. “Takva politika jednostavno ne bi bila u skladu s austrijskim obvezama po europskom i međunarodnom pravu”, poručio je, pozivajući se na Ženevsku konvenciju i Europsku konvenciju o ljudskim pravima.

“Austrija ima zakonsku obvezu prihvatiti svaki zahtjev za azil koji se podnese na njezinom teritoriju ili na granici”, istaknuo je, pozivajući austrijsku vladu da ponovno razmotri tu odluku. Izrazio je također zabrinutost zbog planiranog uvođenja pravila za migrante koji su u tranzitu prema Njemačkoj. “Želja da se prođe preko jedne države članice EU-a kako bi se zatražio azil u drugoj članici nije prihvatljiv razlog za odobravanje ulaska”, navodi se u pismu, koje je njemačka agencija dpa dobila na uvid.

2. EK će ispitati jesu li te mjere u skladu s europskim zakonodavstvom

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker kritizirao je danas austrijsku odluku o znatnom pooštravanju režima ulaska u tu zemlje, poručivši da će Komisija ispitati jesu li te mjere u skladu s europskim zakonodavstvom.

“Ne želim javno reagirati. Jasno sam govorio tijekom proteklog mjeseca da mi u Komisiji ne volimo nacionalne granične kontrole, ne volim uvođenje tih kontrola što se događa zato što nemamo europski pristup. Ja ću i danas kao i uvijek na sastanku Europskog vijeća tražiti europski pristup”, rekao je Juncker, najavivši da će o tome tijekom dana razgovarati s austrijskim kancelarom Wernerom Faymanom.

3. Slovenija najavila pojačani nadzor granice s Hrvatskom

Potaknuta austrijskim planom, slovenska vlada je danas objavila da će pojačati nadzor na schengenskoj granici s Hrvatskom. Prema toj odluci, Slovenija će vraćati migrante koji ne ispunjavaju uvjete za ulazak i koji nisu zatražili azil. Ministrica unutarnjih poslova Vesna Györkös Žnidar je najavila da će Slovenija primati migrante u okviru kvota koje je uvela Austrija.

4. U Austriju lani ušlo skoro milijun izbjeglica

U Austriju je prošle godine ušlo oko 700.000 migranata, a oko 90.000 ih je zatražilo azil. Većina ih je nastavila put prema sjeveru, najvećim dijelom Njemačkoj.

5. Hrvatski premijer upozorava na ozbiljnost situacije

Situacija s migrantskom krizom u Europskoj uniji je vrlo ozbiljna i ona se može riješiti samo zajednički, izjavio je danas hrvatski premijer Tihomir Orešković. “Trebamo vidjeti kako će se u sljedeća tri, četiri tjedna situacija razvijati”, rekao je Orešković po dolasku na summit čelnika EU, na kojem su glavne teme migrantska kriza i budući odnosi s Velikom Britanijom.

Orešković je istaknuo važnost komunikacija između tih zemalja. “Važno je da surađujemo i imamo otvorenu komunikaciju. To nije problem samo zapadnog Balkana, to je europski problem i trebat ćemo ga kao Europa riješiti”, rekao je hrvatski premijer.