Nekad je nužno odabrati stranu

Austrija zbog izbjeglica mobilizira vojsku, Slovenija ih na granici može očekivati već krajem idućeg tjedna

U Austirji je mobilizirano 500 vojnika za logistiku prihvata izbjeglica iz Mađarske

Austrian Defence Minister Herbert Scheibner (C) sits atop a Armoured Personnel Carrier (APC) while patrolling in the valley with Austraian soldiers of International Security Assistance Force (ISAF) after visiting the tomb of Nadir Shah, father of former King Zahir Shah in Kabul 22 May 2002. Scheibner arrived in Kabul today after visiting Pakistan, will meet senior leaders of Interim Government of Afghanistan 23 May, ahead of Loya Jirga, which will start next month. AFP PHOTO / Prakash SINGH
FOTO: AFP/AFP

Austrijska vojska će rasporediti više od 500 vojnika koji će pomoći vladi u vođenju velikog priljeva izbjeglica iz Mađarske i Italije, rekao je u utorak austrijski ministar obrane Gerald Klug.

– Na raspolaganje ćemo staviti toliko pripadnika koliko bude potrebno, rekao je Klug prije ministarskog sastanka o nizu mjera suočavanja s izbjegličkom krizom.

Vojska će pomagati u logistici

Vojnici će pomagati u praćenju osoba i opreme, gradnji skloništa i organiziranju opskrbe.

– Oni za sada neće biti raspoređeni na granicama Austrije, što će biti među posljednjim potezima, objasnila je ministrica unutarnjih poslova Johanna Mikl-Leitner. Vlada je također imenovala koordinatora migracija i na tu funkciju postavila bivšeg bankara Christiana Konrada.

Raste broj zahtjeva za azilom

Glavni centar za izbjeglice Traiskirchen, južno od Beča već je prepun i stotine ljudi spavaju na otvorenom. Posljednjih mjeseci jako je porastao broj molbi za azil u Austriji, s više od 28.000 zabilježenih između siječnja i lipnja, koliko je ukupno primljeno u cijeloj 2014., a vlasti računaju na ukupno 80.000 molbi u 2015. godini.

A man carries a child as he walks with other migrants through a field at the border line between Greece and Macedonia near the town of Gevgelija on August 25, 2015. More than 1,500 mostly Syrian refugees, trapped in a no-man's land for three days, entered Macedonia from Greece, after police allowed them to pass despite earlier trying to hold back the crowd using stun grenades. Migrants who crossed the Macedonia-Greece border are now streaming into European Union member state Hungary, with a record 2,093 crossing over from Serbia on August 24, 2015. AFP  PHOTO / ROBERT ATANASOVSKI
Raste broj zahtjeva za azilom AFP/AFP

I Slovenija se boji da bi se migrantska kriza u jugoistočnoj Europi uskoro mogla pokazati i na njezinim granicama ako se migranti iz Srbije usmjere prema Hrvatskoj.

I Slovenija se priprema za izbjeglice

– Trenutno Slovenija još nije pod pritiskom migranata, ali se pripremamo na takav scenarij, izjavio je u utorak za Slovensku televiziju drugi čovjek ministarstva unutarnjih poslova Boštjan Šefic.

Dodao je da bi se migranti iz Sirije, Iraka i drugih država koji su trenutno u Srbiji mogli okrenuti prema Hrvatskoj i Sloveniji zbog ograde na granici i oštrijih mjera koje se od nedavno primjenjuju u Mađarskoj.

– Ovo tretiramo kao humanitarnu krizu i ne kriminaliziramo izbjeglice koje bježe s ugroženih područja, ali moramo biti pozorni i na moguće zloporabe međunarodnih kriminalnih udruga koji tu krizu koriste, kazao je državni tajnik Boštjan Šefic.

Migrants rest in a refugee center in Presevo, on August 25, 2015. At least 2,000 more migrants flooded overnight into Serbia in a desperate journey to try and go on to Hungary, the door into the European Union, a UN official said on August 24. More than 9,000 people, mostly Syrian refugees, have arrived to Serbia those last three days. AFP PHOTO / ARMEND NIMANI
Migratni odmaraju u Preševu prije odlaska prema Mađarskoj AFP/AFP

Izbjeglice na granici sa Slovenijom već idući tjedan?

Stručnjak za pitanja sigurnosti i nekadašnji državni tajnik u ministarstvu vanjskih poslova Klemen Grošelj upozorio je kako računica da bi manji migrantski val Sloveniju mogao zahvatiti tek krajem godine, što proizlazi i iz jedne studije slovenske vlade, mogla biti pogrešna, te bi na granice Slovenije već za tjedan dana moglo doći “više tisuća” migranata, sada smještenih u Srbiji i Makedoniji.

Iako njihov krajnji cilj nije Slovenija koju vide kao tranzitnu zemlju na putu prema zapadnoj i sjevernoj Europi, slovenska bi vlada morala već sada razmišljati o konkretnim mjerama, osobito o tome gdje ih smjestiti, pa i o postavljanju posebnog prihvatilišta sa šatorima za izbjeglice, kazao je Grošelj.