Austrijski kancelar Faymann upozorava da zbog izbjegličke krize Europskoj uniji prijeti tihi raspad

Faymann će sudjelovati na mini-summitu o izbjeglicama u Bruxellesu

Refugees and migrants are escorted by police officers as they leave Sentilj, Slovenia, on their way to cross the Slovenian-Austrian border on October 23, 2015. Some thousands of migrants arrived to the border in Spielfeld in their attempt to get asylum in Austria or Germany.
AFP PHOTO / VLADIMIR SIMICEK
FOTO: AFP

Austrijski kancelar Werner Faymann uoči današnjeg mini-summita u Bruxellesu upozorio je na opasnost od mogućeg tihog raspada Europske unije zbog migrantske krize.

“Sada je pitanje između opstanka zajedničke Europe ili o tihom raspadu Europske unije. Jedan put je težak i dugo traje, a drugi će dovesti do kaosa,” rekao je austrijski kancelar Werner Faymanna za austrijski Kronen Zeitung, javlja Sputnik. Dodao je da je osiguranje vanjskih granica EU-a važno, ali da izgradnja zidova na granicama država EU neće riješiti problem.

U prvih devet mjeseci više od 710 tisuća migranata

U posljednjih nekoliko mjeseci, Europa je suočena s veliki priljevom migranata koji bježe pred ratom razorenim zemljama na Bliskom istoku, Sjevernoj i subsaharskoj Africi.

Prema najnovijim procjenama agencije Frontex, broj migranata koji su prešli vanjskih granica Unije u prvih devet mjeseci 2015. godine premašio je 710.000.

Nekoliko država EU ne žele biti tranzitna ruta za migrante koji idu prema bogatijim članicama Unije, te žele izgraditi zidove na granicama, čak i sa svojim susjedima.

Svi imaju svoj stav u vezi migrantske krize

Podsjetimo danas se u Bruxellesu održava sastanak zemalaja koje se nalaze na migrantskoj ruti. Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker pripremio je plan u 16 točaka na temelju kojeg će se u nedjelju popodne voditi rasprava čelnika 10 zemalja. Na mini-summitu će sudjelovati hrvatski premijer Zoran Milanović, i austrijski kancelar Werner Faymann, njemačka kancelarka Angela Merkel, premijer Bugarske Bojko Borisov, Grčke Aleksis Cipras, Mađarske Viktor Orban, Slovenije Miro Cerar, Srbije Aleksandar Vučić te predsjednici Rumunjske Klaus Iohannis i Makedonije Gjorge Ivanov.

Hrvatski premijer Zoran Milanović taj je nacrt jučer u Jastrebarskom ocijenio neozbiljnim i nerealnim. Milanović je naglasio da u nedjelju u Bruxellesu neće preuzimati nikakve obveze za Hrvatsku, te ponovio da Hrvatska neće postati hot spot. Uoči summita sastali su se srpski premijer Vučić, bugarski Borisov i rumunjski premijer Viktor Ponta koji su zauzeli zajednički stav za sastanak u Bruxellesu a to je da oni neće dopustiti da postanu tampon zona za izbjeglice ukoliko Njemačka ili neka druga zemlja zatvori svoju granicu.

Slovenija bi pak mogla potpuno zatvoriti svoju granicu s Hrvatskom, ne čekajući da granice za migrante zatvore Njemačka i Austrija, rekao je u subotu prilikom posjeta jednom izbjegličkom kampu slovenski predsjednik Borut Pahor.