Bačić tvrdi da bismo mogli povući praktički sav EU novac iz fondova solidarnosti za obnovu

Istaknuo je kako je procedura obnove ubrzana nakon izmjena zakona u veljači

FOTO: HRT

Ministar graditeljstva Branko Bačić danas je bio gost emisije “Dobro jutro, Hrvatska“, gdje je komentirao stanje obnove i planove za budućnost. Dotaknuo se tako i povlačenja novca iz fondova Europske unije putem fondova solidarnosti.

Hrvatska, podsjetimo, ima rok do kraja lipnja da iskoristi nešto više od milijardu eura, na koliko ima pravo. Do sada je povučeno oko 770 milijuna, rekao je prije nekoliko dana premijer Andrej Plenković, a Bačić sad uvjerava da će se utrošiti i ostatak.

Zagreb najveće gradilište

“Pa, dinamikom koju smo uspjeli uhvatiti u proteklih nekoliko mjeseci, realno je očekivati, da bismo mogli do kraja lipnja iskoristiti milijardu eura. Ostalo nam je za utrošiti 230 milijuna eura”, rekao je.

Što se tiče dinamike obnove, kaže da je nakon donošenja izmjena zakona u veljači procedura ubrzana jer je smanjena količina potrebne dokumentacije. Brže se tako, dodao je, donose i rješenja o obnovi.

“Ja bih obnovu podijelio u dva segmenta, prvi se odnosi na obnovu javnih zgrada, odnosno zgrada javne namjene i javnu infrastrukturu. Kada o tome govorim, u svakom slučaju je grad Zagreb najveće gradilište jer se cjelokupna obnova javnih zgrada financira iz europskih fondova solidarnosti, još 64 dana imamo za potrošiti sav novac iz tog fonda”, naglasio je.

O gradnji bez građevinske

Što se tiče obnove pojedinačnih zgrada, najviše se radi na Banovini, u Petrinji i Glini. Rekao je i da nije svaka gradnja nelegalna komentirajući navode da se takav tip gradnje u zadnje vrijeme pojavio.

“Nije svaka gradnja bez građevinske dozvole nelegalna. Postojeći zakon podrazumijeva da je u vrijeme prirodnih katastrofa moguće graditi bez dozvole. Mi smo olakšali pristupanje gradnji”, rekao je te ponovio da će se na području Sisačko-moslavačke županije izgraditi 35 stambenih zgrada.

Kao poseban problem istaknuto je stanje na tržištu građevinskog rada. “To je problem koji je pred nama i nadam se da će biti riješen poslije 30. lipnja. Najveće građevinske firme prezauzete su, obnavljaju javne zgrade, u ovom trenutku nije moguće angažirati ih na nekim drugim projektima. Mi smo u ovom trenutku na području obnove angažirali dvjestotinjak tvrtki s 10.000 radnika”, rekao je.