Bahmut je odigrao svoju ulogu. Ako padne, Ukrajinci su spremni za iduću fazu rata

Najkrvavija bitka u ratu između Ukrajine i Rusije bliži se kraju. Što dalje?

Ukrainian servicemen fire with a 105mm howitzer towards Russian positions near the city of Bakhmut, on March 8, 2023, amid the Russian invasion of Ukraine. (Photo by Aris Messinis / AFP)
FOTO: AFP

Vojni analitičari uglavnom se slažu, bliži se završetak dosad najkrvavije bitke u ratu između Rusije i Ukrajine. Glavni tajnik NATO saveza Jens Stoltenberg rekao je u srijedu da bi Bakhmut mogao pasti “u narednim danima”. Međutim, Stoltenberg je naglasio kako gubitak grada ne bi bio kritičan za ukrajinsku obranu.

U skladu sa Stoltenbergovom izjavom jest i zaključak analize Instituta za proučavanje rata (ISW), koji je u dnevnom izvješću objavljenom 7. ožujka istaknuo kako da Rusija “vjerojatno neće ostvariti operativne dobitke” ako zauzme Bakhmut. Nadalje, ISW procjenjuje da “ruskim snagama vjerojatno nedostaju mehanizirane snage potrebne za napredovanje izvan Bakhmuta, a taktički jurišni odredi korišteni u napadima na Bakhmut vjerojatno nisu u stanju voditi manevarski rat.”

Dan ranije, 6. ožujka, američki ministar obrane Lloyd Austin također je rekao da pad Bakhmuta neće biti značajna prepreka za ukrajinsku vojsku, dodajući da je vrijednost tog grada na istoku zemlje više “simbolična” nego “strateška”.

Zelenski je odlučan, Bahmut ne smije pasti

No, izjava ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog u intervjuu koji je u srijedu dao za CNN otkriva da se ključni ljudi u Kijevu ne slažu s takvim procjenama savezničkih stratega i lidera. “Ako zauzmu Bahmut, ruske snage imat će otvoren put prema ključnim gradovima na istoku Ukrajine”, rekao je Zelenski.

Za Ukrajinu to je “taktički važno”, dodao je i ustvrdio daje vojno vodstvo jedinstveno u odluci da se u gradu zadrže postrojbe i produlji obrana grada. “Shvaćamo da će nakon Bahmuta moći ići dalje. Mogu ići na Kramatorsk, ili Slovjansk. Nakon Bahmuta imat će otvoren put prema ostalim gradovima u Ukrajini, u Donjecku. Zato naši dečki tamo ostaju”, rekao je Zelenskij za CNN.

Dodao je da Rusija želi u Bahmutu postići barem jednu pobjedu, makar ga sravnila sa zemljom i poubijala sve civile. To bi, po njegovim riječima, pomoglo u mobilizaciji ruskog društva i stvaranju predodžbe o moćnoj vojsci, čiji je ugled prilično poljuljan zbog teških gubitaka i neuspjeha u drugoj fazi rata.

Sukob predsjednika i vojnog zapovjednika

Da je njegov stav o važnosti Bahmuta za Ukrajinu čvrst, Zelenski je pokazao početkom tjedna, kada se prema pisanju njemačkog Bilda sukobio s vrhovnim zapovjednikom oružanih snaga Valerijem Zalužnim. Prema neimenovanim izvorima unutar ukrajinskog političkog vodstva, Zalužni je planirao taktičko povlačenje iz Bahmuta prije nekoliko tjedana, zabrinut za živote svojih vojnika koji brane grad.

U sukobu je očito prevladao predsjednika Ukrajine, budući da njegov ured u ponedjeljak izvijestio da je održan sastanak između Zelenskog, Zalužnog i drugih dužnosnika – među kojima je bio i zapovjednik ukrajinskih kopnenih snaga Oleksandr Sirski – u vezi sa situacijom u Bahmutu. Prema priopćenju za javnost, svi ukrajinski lideri na kraju su se založili za nastavak obrambenih operacija i jačanje položaja ukrajinske vojske u Bahmutu.

Izvor iz ukrajinske vlade je za Bild izjavio da je ostanak u Bahmutu bila ispravna odluka zbog ozbiljne štete koja je time nanesena ruskom vojnom osoblju i opremi. Međutim, prema drugim izvorima koje citira njemački list, postoji opasnost da situacija postane neodrživa. “Velika većina vojnika u Bahmutu ne razumije zašto se grad drži”, rekao je za Bild ukrajinski vojni analitičar koji je htio ostati anoniman.

Zapad potvrdio teške gubitke Rusa

Tvrdnje o velikim gubicima koje su Rusi pretrpjeli u bici za Bahmut potkrijepili su zapadni dužnosnici čije je procjene prenio BBC. Između 20.000 i 30.000 ruskih vojnika poginulo je ili je ozlijeđeno u tom gradu od prošlog ljeta. Ukrajinska vojska također je pretrpjela velike gubitke, no zapadni dužnosnici nisu potvrdili podatke koje je u utorak iznio ruski ministar obrane. Sergej Šojgu objavio je na Telegramu da je samo u veljači Ukrajina izgubila 11.000 vojnika u bitki za Bahmut.

Neki analitičari, prije svega zapadni, vjeruju kako se najžešća bitka u dosadašnjem tijeku rata nije razvila oko Bahmuta zbog neke taktičke prednosti koju kontrola nad gradom nudi, nego zbog toga što obje strane vjeruju kako koriste priliku da iscrpe neprijatelja. BBC je citirao zapadnog dužnosnika koji je rekao da je obrana Bahmuta pružila Kijevu “jedinstvenu priliku da se ubije puno Rusa”.

Nakovanj i stroj za mljevenje

I drugi vojni stručnjaci primjećuju da je Ukrajina pretvorila grad u stroj za mljevenje mesa, što izraz koji je postao vrlo popularan kod obje zaraćene strane, u kojem stradavaju najsposobnije ruske snage. “Bahmut poslužio kao nakovanj na kojem je slomljen ogroman broj ruskih života”, rekao je lord Richard Dannatt, bivši načelnik Glavnog stožera britanskih oružanih snaga, posluživši se još jednom živopisnom metaforom.

Phillips O’Brien, profesor strateških studija na Sveučilištu St. Andrews, rekao je da bitka za Bakhmut “potvrđuje da se ruska vojska još uvijek bori s osnovnim operacijama”. Napomenuo je da kontinuirani naglasak Kremlja na osvajanju teritorija bez obzira na gubitke znači da “ruski strateški ciljevi izazivaju teško krvarenje ruske vojske”.

Zapadni dužnosnici s kojima su razgovarali novinari BBC-a navode da su tijekom nekoliko mjeseci teških borbi najteže stradali plaćenici koji su bili vrh ruske oštrice u jurišima na grad. Plaćeničkoj skupini Wagner ponestaje boraca i opreme, a njihov vođa Evgenij Prigožin rekao je da je to posljedica “propusta birokracije ili izdaje”, mada je prilično jasno kako su u središtu problema strašni gubici koje su plaćenici pretrpjeli u bezglavim jurišima na Bahmut.

Kakvo je trenutno stanje u Bahmutu?

Usprkos potvrđenim teškim gubicima plaćenika, Prigožin je u srijedu je izjavio da njegovi borci imaju punu kontrolu nad istočnim dijelom Bahmuta. “Postrojbe privatne vojne kompanije Wagner preuzele su kontrolu nad istočnim dijelom Bahmuta”, rekao je plaćenički zapovjednik u snimljenoj poruci objavljenoj na aplikaciji Telegram. “Sve istočno od rijeke Bahmutke potpuno je pod nadzorom Wagnera”, tvrdi u poruci Prigožin.

ISW je potvrdio da Prigožin po svoj prilici govori istinu, navodeći da su ruski vojnici “vjerojatno” osvojili istočni dio grada pošto su se iz te zone “kontrolirano povukle” ukrajinske snage. Na to se nadovezao ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekavši da će osvajanje Bahmuta na omogućiti ruskim snagama da pokrenu nove ofenzivne operacije. No, do toga zasad nije došlo.

Wagner prepušta inicijativu redovnoj vojsci

Na zanimljiv razvoj situacije u Bahmutu u petak je upozorio ISW, objavivši kako se čini da je plaćenička skupina Wagner uzela “privremenu taktičku pauzu” u istočnom dijelu grada. Još nije jasno hoće li Wagner i nakon pauze uspjeti “zadržati operativnu premoć u budućim ruskim ofenzivama u gradu”, ističu analitičari. “Nije bilo izvješća o borcima Wagnera koji izvode ofenzivne operacije iz istočnog Bahmuta u središnje dijelove grada, otkako su ruske snage zauzele cijeli istočni Bahmut, koji se nalazi istočno od rijeke Bahmuta”, navodi se u posljednjem izvješću ISW-a.

Analitičari američkog think tanka također vjeruju da su Wagnerovci čekali dok ne stigne dovoljno pojačanja konvencionalnih ruskih trupa kako bi nadalje imali manju, pozadinsku ulogu u bitci za grad. “Dolazak povećanog broja konvencionalnih ruskih snaga u to područje može sugerirati da ruske snage namjeravaju neutralizirati moguću kulminaciju Wagnerovih ofenzivnih operacija u Bahmutu”, dodaje se u njihovom izvještaju.

Što kada ‘taktička pauza’ završi?

Usprkos privremenom zastoju, ne čini se vjerojatnim da su ruske snage odustale od potpunog osvajanja Bahmuta. Kada plaćenike zamjene ili barem pojačaju redovne trupe, vjerojatno je da će ruski zapovjednici narediti odlučni napad kako bi potisnuli branitelje iz dijelova grada koje ovi još kontroliraju. Usprkos strepnjama Zelenskog, male su šanse da bi se takvo povlačenje moglo pretvoriti u katastrofu za Ukrajince.

Ključno pitanje za sudbinu grada jest može li Ukrajina nastaviti opskrbljivati ​​branitelje. U utorak je britansko Ministarstvo obrane napomenulo da je ruski napad uništio most preko jedine asfaltirane ceste u Bakhmut koja je još uvijek pod ukrajinskom kontrolom, napominjući u ažuriranoj obavještajnoj objavi da “blatni uvjeti vjerojatno ometaju ukrajinske napore u opskrbi, jer oni sve više pribjegavaju korištenju neasfaltirane staze.”

Rezervni položaji već su utvrđeni

Michael Clarke, bivši glavni direktor britanskog think tanka za obranu i sigurnost RUSI, rekao je da jugozapadno grada još uvijek postoji sigurna ruta koja Ukrajincima omogućuje ulaz i izlaz iz Bakhmuta, ali i naglasio da će je sudbina grada zapečaćena ako Rusi tu rutu prekinu, prenosi CNBC. Izvlačenje branitelja u tom će slučaju biti problem. No, Ukrajinci se ne moraju brinuti da će im se obrana u Donbasu potpuno raspasti u slučaju gubitka Bahmuta.

Ukrajinska vojska već je ojačala obrambene linije zapadno od Bakhmuta kako bi blokirala rusko napredovanje u slučaju gubitka grada. Obližnji gradić Časiv Jar, koji se nalazi na brdu desetak kilometara zapadno, mogao bi postati sljedeći bedem protiv Rusa. Još dalje na zapadu su Kramatorsk i Slovjansk, jako utvrđena ukrajinska uporišta u Donjecku. Veliko je pitanje ima li ruska vojska kapacitete za njihovo zauzimanje, dok istovremeno mora zadržati velike kontingente u drugim dijelovima Donbasa i u južnoj regiji Zaporižja gdje bi mogla početi sljedeća ukrajinska protuofenziva.

Dok Rusi pužu kroz Donjeck, tisuće Ukrajinaca prolaze vojnu obuku u zapadnim zemljama, učeći koristiti najsuvremeniju opremu i ratovati po principima NATO-ovih ramija. Kada bude postignuta određena koncentracija moderno opremljenih i uvježbanih ukrajinskih vojnika, ruski zapovjednici suočit će se sa znatno ozbiljnijim problemima od tvrdoglave obrane Bahmuta. A kako ondje demonstriraju već mjesecima, za takav izazov očito nisu spremni.