Banda koja je prošvercala 22 tone prstaca, trpova i ježinaca oštetila je državu za 11,5 milijuna kuna, opustošili su podmorje

Jučer je diljem Dalmacije finalizirana akcija u kojoj je uhićeno 16 osumnjičenih

FOTO: PIXSELL/MUP

Policija i USKOK su potvrdili da je u kriminalnoj grupi raskrinkanoj jučerašnjom akcijom bilo ukupno 16 osoba upletenih u izlov i krijumčarenje prstaca, trpova i ježinaca iz Hrvatske u Italiju. Riječ je o 11 državljana Hrvatske i pet Talijana kojima se na teret stavlja trgovanje divljim vrstama. Zaradili su nešto manje od milijun kuna, no državni proračun oštetili su za gotovo 11,5 milijuna kuna.

Prema kaznenoj prijavi 50-godišnjak koji je vodio ovu skupinu još u ožujku ove godine dogovorio je isporuku tropova, te igličastih i pjegavih ježinaca, kao i ikre ježinca na talijansko tržište, dok je prstace plasirao na ilegalnom tržištu u Hrvatskoj. U pitanju su strogo zaštićene vrste čiji izlov nije dopušten.

Ronili ispred Splita, Trogira i Šolte

Desetak ronilaca bilo je angažirano na izlovu i to na području Splita, Trogira, Kaštela i otoka Šolte. Dio morskih ježinaca i trpova zatim je pakiran u plastične spremnike, te prevožen do Zadra i Biograda na moru. Dio je, rekonstruirali su istražitelji, završavao u skladištima u Kaštel Starom i Kninu. Tamo su se dalje prepakiravali kako bi mogli biti isporučeni u Italiju.

Utvrđeno je i da su ikru morskih ježinaca pakirali u staklenke. Istražitelji tvrde da još uvijek nisu uspjeli identificirati sve osobe koje su radile na pakiranju, no otkriveno je da su trojica Talijana dalje prenosili zaštićene vrste u svoju domovinu gdje su preprodavani. Izlovljeni prstaci završili su kod jednog ugostitelja u Splitu.

Koja je cijena ovih zaštićenih vrsta?

Sumnja se da je u Italiji prodano najmanje 19 tona trpova po cijeni od najmanje 30 kuna po kilogramu, dok je nešto više od tri i pol tone morskih ježinaca prodano po cijeni od najmanje 25 kuna po kilogramu. Još 62 kilograma ikre morskih ježinaca prodana su za 8.000 kuna po kilogramu, a 6,35 kilograma prstaca postiglo je cijenu od 250 kuna po kilogramu. Tako su preprodavači zaradili oko 709.187 kuna što su ih među sobom podijelili. Ovim je švercom državni proračun RH oštećen za 11.483.050 kuna.

Doznaje se da je mahom riječ o iskusnim roniocima, koji međutim, nisu imali koncesije za morski ribolov u gospodarske svrhe ni potrebne dozvole.

Ogromna šteta za hrvatsko podmorje

Osim što su financijski oštetili proračun, ovim ilegalnim izlovom zaštićenih vrsta opustošili su podmorje a to izravno dovodi do manjka kisika na morskom dnu, te nestanka riba i ostalih morskih organizama. Izlovom prstaca, osim ugrožavanja strogo zaštićene vrste, razbijanjem samostalnih stijena i čitavih litica uništava se obalu što dovodi do potpunog uništenja cijelih podmorskih staništa za čiju je obnovu potreban dugi niz godina, naglašava se u prijavi.

“Pored svoje ekonomske vrijednosti trpovi su izuzetno važni za ekosustav budući da oni kroz svoj probavni trakt provlače morske sedimente i pritom iz njih odstranjuju organske tvari kojima se hrane. Nedostatak trpova kao najvažnijih čistača podmorja, uzrokuje nakupljanje organskih tvari što dovodi do porasta broja bakterija i narušavanja ravnoteže ekosustava na morskom dnu te se time čini nepopravljiva šteta hrvatskom podmorju”, ističu istražitelji.