Nekad je nužno odabrati stranu

Bandić će danas, točno četiri godine nakon uhićenja, dobiti prvu presudu; ovo je sve što o tome trebate znati

Postupak je, nakon godina odgađanja, okončan za nešto više od mjesec dana

19.10.2014., Zagreb - Pripadnici PNUSKOK-a vratili su Milana Bandica u njegov stan u Buzanovoj ulici. Milan Bandic uhicen je danas popodne zajedno sa predsjednikom Uprave Zagrebackog holdinga Slobodanom Ljubicicem i predsjednikom uprave CIOS-a Petrom Pripuzom. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Prije točno četiri godine gradonačelnik Milan Bandić je uhićen, a danas će mu biti izrečena prva presuda za malverzacije s gradskim novcem. Županijski sud u Zagrebu objavit će nepravomoćnu sudsku odluku u aferi štandovi. Bandić je u njoj optužen da je zajedno sa svojim najbližim suradnikom, pročelnikom Ivicom Lovrićem i bivšom šeficom Tržnica Zdenkom Palac pogodovao udruzi U ime obitelji Željke Markić.

Iz gradskog proračuna plaćeno je prikupljanje potpisa za referendum o izmjeni izbornog sustava što ga je u rujnu 2014. organizirala gospođa Markić. Budući da je Bandić njezinu inicijativu smatrao i svojim političkim interesom, odnosno podržavao je izbor zastupnika imenom i prezimenom, odobrio je da se gradskim novcem plati promocija kampanje te da se besplatno koriste štandovi na kojima su potpisi prikupljani. Grad je tim manevrom oštećen za ukupno 308 tisuća kuna, a za isto toliko, prema USKOK-ovoj optužnici, nezakonito se okoristila udruga U ime obitelji.

Ekspresno suđenje nakon godina otezanja

Bandiću se na teret stavljaju zloporaba položaja i ovlasti te trgovanje utjecajem, dok je Lovrić optužen da mu je u tome pomagao. Naime, pročelnik je koordinirao cijelu kampanju, odnosno tiskanje plakata i letaka, objavu radijskih spotova i dostavu štandova. Zdenka Palac također je optužena da je zlorabila svoju tadašnju funkciju na čelu Tržnica Zagreb.

Nakon uhićenja Bandić se suočio i s puno težim optužbama za nezakonito zapošljavanje u gradskoj upravi, problematičnu zamjenu zemljišta na kojoj je grad oštećen za više od 20 milijuna kuna, pogodovanje tvrtki C.I.O.S. u vlasništvu Petra Pripuza, te nezakonito prikupljanje novca nakon predizborne kampanje. Ukupno gotovo 30 milijuna kuna. Riječ je o aferi Agram u kojoj je suđenje Bandiću nedavno tek počelo.

Sudski proces u aferi štandovi doista je ekspresno okončan. Doduše optužnica je bila podignuta još početkom 2015., a sve do rujna ove godine gradonačelnik i njegovi suokrivljenici uspješno su odgađali početak suđenja. Što su sve izvodili možete se prisjetiti OVDJE. Na kraju je dokazni postupak okončan za nešto više od mjesec dana.

Bandić bi doista mogao biti oslobođen

Uoči današnje presude pred sudskim vijećem Županijskog suda u Zagrebu bila je ozbiljna dilema, jer se na više bitnih detalja u procesu moglo gledati dvojako. Prije svega tu je uloga samog Milana Bandića kao političara i kao gradonačelnika. Njih je USKOK objedinio u optužnici, ali ih se u presudi za zlouporabu položaja i ovlasti mora jasno razdvojiti. Osim toga, ne može se zaobići činjenica da je i prije i nakon potpore Željki Markić bilo identičnih dodjela gradskih pokroviteljstva.

Dubiozan je i sam status inicijative U ime obitelji, te akcije prikupljanja potpisa. Postavlja se pitanje je li to bila politička kampanja kakvu gradovi ne smiju financirati ili pak prikupljanje potpisa za određeni cilj, što lokalna samouprava smije i financijski podržati. U konačnici, odluku o dodjeli štandova udruzi U ime obitelji donijelo je povjerenstvo Tržnica, a nitko od članova tog povjerenstva nije optužen. Telegram je analizirao ove ključne detalje iz procesa koji bi, vrlo je izgledno, mogao završiti i oslobađajućom presudom za Bandića i njegove suradnike. Cijelu analizu pročitajte OVDJE.