Bandić je danas ozbiljno rekao da će Zagreb biti prvi u zbrinjavanju smeća; što je s obzirom na kaos sa smećem u gradu dosta cinično

Podsjećamo na sustavne i često teško objašnjive zagrebačke probleme s otpadom

Gradonačelnik Milan Bandić danas je u Gradskoj skupštini izjavio kako će “Zagreb prvi u Hrvatskoj donijeti plan za gospodarenje otpadom i bit će prvi u odvojenom prikupljanju otpada”. Što, s obzirom na dugogodišnje probleme sa zagrebačkim smećem, zvuči blago cinično.

Telegram je sustavno pisao o kaosu sa zbrinjavanjem i naplatom odvoza otpada te rješavanjem problema s odlagalištem Jakuševec zbog kojeg je gradska uprava prijavljena i Europskom sudu za ljudska prava. Malverzacije s otpadom spominju se, uostalom, i u optužnici iz afere Agram.

EU nas je još lani upozorila da ne radimo dovoljno na zbrinjavanju otpada

Gradonačelnikova današnja izjava ne zvuči sasvim primjereno ni kada se prisjetimo činjenice da je Zakon o održivom gospodarenju otpadom, koji detaljno regulira ovu problematiku, na snazi još od 2013. godine. Njegovo usklađenje propisima EU o otpadu učinjeno je doduše u kolovozu ove godine, i to tek nakon što je Europska komisija prozvala Hrvatsku da ne poštuje Okvirnu direktivu o otpadu koja vrijedi od 2008. godine. Njome se, u sklopu šire politike upravljanja otpadom na razini EU, nastoje na najmanju moguću mjeru svesti negativni učinci stvaranja otpada i gospodarenja otpadom na ljudsko zdravlje i okoliš. Direktivom se nastoji smanjiti iskorištavanje resursa uz stavljanje naglaska na sprečavanje, ponovnu uporabu i recikliranje, čime se pridonosi kružnoj ekonomiji. Na to je lani u srpnju upozorena cijela Hrvatska, ne samo Zagreb.

No gradonačelnik se danas pohvalio brojkama

Danas pak Bandić podsjeća da je država početkom siječnja donijela Plan za gospodarenje otpadom i mijenjala ga svibnju, dok Zagreb radi na svom planu za gospodarenje otpadom, koji će u ožujku iduće godine biti upućen u Gradsku skupštinu. Na pitanje hoće li Zagreb do veljače biti spreman na novi način prikupljanja otpada i odlaganja, Bandić je naglasio da je Zagreb prvi u Hrvatskoj napravio sanaciju odlagališta otpada Jakuševec po najmodernijoj svjetskoj tehnologiji. “Nitko u Hrvatskoj to nije napravio, osim Zagreba gdje tamo proizvodimo dva megavata struje otplinjavanja”, rekao je zagrebački gradonačelnik

“Za sada imamo po Agenciji za zaštitu okoliša 27,65 posto odvojenog otpada, naš centar za gospodarenje otpadom ima podatke o 32,6 posto. Uspoređujemo podatke, znači to je oko 30 posto”, kaže Bandić, no već njegova nekadašnja prva suradnica, danas nezavisna gradska zastupnica Sandra Švaljek tvrdi kako materijal što ga je Gradska uprava predstavila zastupnicima liči na otpad koji se odlaže na Jakuševcu – niti je sortiran, niti obrađen niti ičemu koristi.

Jakuševčani su na sudu morali tražiti poništenje dozvole odlagališta otpada

Kada je sud u rujnu 2016. poništio dozvolu za zagrebačkog odlagalište otpada bila je to velika pobjeda Jakuševčana koji su godinama upozoravali na smrad i emisije raznih opasnih plinova iz odlagališta. Na kraju je to potvrdio i Upravni sud u Zagrebu koji je donio presudu u korist Udruge za zaštitu okoliša Jakuševec čiju je tužbu prihvatio.

Sud se morao uplesti u ovaj spor jer se Ministarstvo zaštite okoliša oglušivalo na primjedbe Udruge, koja je svoje tvrdnje potkrijepila, doduše neslužbenim, podacima iz studije Agronomskog fakulteta. Iz njih proizlazi da zemljište u blizini odlagališta Jakuševec sadrži nedopušteno visoke koncentracije štetnih sastojaka, prije svega kadmija i žive.

Jedna obitelj s Jakuševca podnijela je i tužbu zbog smetlišta sudu u Strasbourgu

Riječ je o obitelj Turković koja je u tužbi navela kronologiju lošeg upravljanja odlagalištem još od 1965. godine. Naime, od tada se smetlište proširilo i približilo na svega 350 metara od kuća, a od 2010. godine, kako tvrde, odlagalište je radilo bez uredne dozvole.

“Prema studiji što je objavljena 2010. godine postoji značajan rizik da, zbog odlagališta otpada, dođe do ekološke katastrofe, posebno zagađenja vode. U više novinskih članaka objavljeni su ekološki problemi ove lokacije. To se prije svega odnosi na mogućnost eksplozije ili izbijanja požara što se nedavno i dogodilo”, istaknula je u tužbi odvjetnica obitelji, Lidija Horvat.

Detalje tužbe o kojoj raspravlja Europski sud za ljudska prava pročitajte OVDJE.

Par sa Savice uspio je na sudu dokazati da Zagreb nezakonito naplaćuje odvoz smeća

Supružnici sa Savice, Dražen Aničić i Gordana Novak Aničić u studenom prošle godine na sudu su srušili odluku o cijeni odvoza otpada u Zagrebu – jer je nepravedna i nezakonita. Visoki upravni sud Republike Hrvatske, naime, ocijenio je da ta gradska odluka nije u skladu sa Zakonom o održivom gospodarenju otpadom i zato su njezini ključni dijelovi ukinuti. Prema sudskoj odluci, što ju je doduše u međuvremenu ukinuo Ustavni sud RH i vratio na ponovno odlučivanje Visokom upravnom sud, odvoz otpada mora se naplaćivati prema stvarnoj količini ili eventualno prema volumenu zaduženog spremnika. Aničići nisu željeli platiti račun za odvoz smeća koji nije bio u skladu s tom zakonskom odredbom, pa su, nakon što ih je odbilo Povjerenstvo za reklamacije podnijeli tužbu sudu.

Uspjelo je to još jednom gospodinu iz Zagreba koji je dobio presudu protiv Grada

Gospodinu Marinku Komljenoviću uspjelo je na sudu dokazati da je Grad varao Zagrepčane i kada im je tijekom 2014. godine naplaćivao odvoz otpada po kvadraturi stana. Gospodin Komljenović, koji živi u Ulici Antuna Bauera u središtu Zagreba, nije želio platiti dug od 207 kuna, kao ni troškove ovršnog postupka, već se s Čistoćom suočio na sudu. Podnio je prigovor protiv ovrhe iz prosinca 2014. godine, a Općinski građanski sud u Zagrebu presudio je u njegovu korist. Naime, još od 2010. godine kvadratura stana nije mogla biti obračunska jedinica za odvoz smeća, no Zagreb je ipak slao račune po toj jednadžbi.

U zbrinjavanju otpada vlada kaos, ali zagrebačka Čistoća uredno je ovršila i udrugu bolesne djece

Ovrha je sjela na račun udruge roditelja djece oboljele od malignih bolesti Moje dijete čija je predsjednica Sonja Kučinec za Telegram objasnila kako račun za odvoz smeća nikada nisu dobili. Problem je nastao nakon što je Udruga promijenila adresu, jer na novo prijavljeno sjedišta nikada nije stigao niti jedan račun Zagrebačkog Holdinga. Račun za nepodmirene troškove iz 2014. godine, zajedno sa zateznim kamatama, iznosio je 1124,64 kune, a trošak ovrhe dodatnih 450 kuna. Udruga je platila dug, a predsjedništvo se dogovorilo kako će na ovrhu uložiti prigovor.