Bandićevi suradnici proglašeni krivima za muljanje s urbanističkim planovima. Dobili su samo uvjetne kazne

Osuđeni su na uvjetne kazne zatvora u trajanju od godinu i osam ili godinu i deset mjeseci

Zagreb: Potpisan ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za nabavu 29 autobusa ZET-a 29.01.2019., Zagreb, Gradska uprava Grada Zagreba - Potpisivanje Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt Nabava 29 autobusa za ZET d.o.o.. Ugovor su potpisati ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butkovic s ravnateljem Sredisnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU (SAFU) Tomislavom Petricom i direktoricom Zagrebackog elektricnog tramvaja d.o.o. Ljubom Zgelom. Potpisivanju ugovora nazocio je i gradolnacelnik Zagreba Milan Bandic.
Photo: Igor Kralj/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nekoć najbliži suradnici zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića proglašeni su krivima za malverzacije s gradskim urbanističkim planovima iz 2007. godine. Među optuženima bili su tadašnji gradski pročelnici Željko Horvat, Davor Jelavić, Jadranka Veselić Bruvo i Ivica Fanjek,moćni Bandićev suradnik Vidoje Bulum, kao i dugogodišnja tajnica Gradske skupštine Greta Augustinović Pavičić te investitorica, vlasnica tvrtke Phoenix capitis Andreja Gazdek.

Pročelnik Horvat i tajnica Augustinović Pavičić dobili su godinu i deset mjeseci zatvora uvjetno na tri godine, dok su ostali osuđeni na godinu i osam mjeseci zatvora također uvjetno na tri godine. Gazdek je osuđena osam mjeseci zatvora uvjetno na godinu dana. Uz njih, optužen je bio i investitor Petar Milas, no on je oslobođen jer sud ne misli da je ljude iz Grada Zagreba potaknuo da mu pogoduju.

Obrazlažući presudu sutkinja Renata Miličević kazala je da se u suštini radilo o izmjenama GUP-ova koje su se mogle napraviti, no to je učinjeno u nezakonitoj proceduri. Izmjene su puno složenija i duža procedura pa su Bandićevi ljudi išli na ruku investitorima donoseći samo ispravke. Osim za zloporabu svog položaja, zato su proglašeni krivima i za krivotvorenje. Kazne su relativno blage jer je od kaznenog djela prošlo više od deset godina, a u konačnici nije utvrđeno da je itko nezakonito zaradio. Osim toga nitko od njih do sada nije osuđivan.

Detalji optužnice protiv Bandićevih suradnika

Optužnica ih je teretila za nezakonite izmjene urbanističkih planova u Zagrebu između 2006 i 2009. godine, čime su investitorima omogućili milijunsku zaradu. Pod izgovorom da ispravljaju pogreške u prostorno-planskoj dokumentaciji Bandićevi suradnici su, prema optužnici, prepravljali dokumente kako bi se pogodovalo investitorima.

Prijedlozi ispravaka dostavljani su tajnici Gradske skupštine, koja je pak potpisivala te ispravke, tvrdeći da se doista radilo o greškama. Prepravljeni dijelovi GUP-a objavljivani su u službenom glasniku Grada Zagreba čime su i stupali na pravnu snagu. Greške su, prema optužnici, popravljane u 43 slučaja.

Kronologija afere: Zašto tek sada stiže presuda?

Ovaj slučaj počeo se rasplitati još u studenom 2013. godine kada je USKOK otvorio istragu u aferi GUP. Ovdje valja napomenuti da se o sumnjivim izmjenama GUP-ova i ranije nagađalo u krugovima bliskima gradskoj upravi, a bilo je i medijskih objava o tome.

No, optužnica protiv okrivljenih podignuta je tek 2015. godine. Postupak se otegnuo sve do sada. Naime, obrana je, prigovarajući na optužbe, pokušala dezavuirati građevinsku vještakinju Melitu Bestvinu. Tvrdili su naime da njezina ekspertiza nije dovoljna jer je u ovom slučaju osim građevinskog bilo potrebno i urbanističko vještačenje. Traženo je zato izdvajanje građevinskog vještačenja, no Vrhovni sud RH to je odbio.

Optužnica je konačno potvrđena u lipnju 2016. te je u veljači 2017. započela glavna sudska rasprava. Horvat i ostali okrivljenici od početka su negirali krivnju. Osim što su poricali nezakonitosti, u obranama su, primjetno, odgovornost prebacivali jedni na druge. Vadili su se i na demokratsku proceduru donošenja izmjena urbanističkih planova koje su, u konačnici, potvrđivali zastupnici u gradskoj skupštini Grada Zagreba. Vidoje Bulum čak je izjavio kako nije ni čitao dokumente što ih je potpisivao, jer su mu ih sve pripremali njegovi suradnici.

Kako su se mijenjali gradski GUP-ovi?

Telegram je vrlo ekstenzivno pisao o izmjena GUP-ova koje su se događale, a USKOK je smatrao da nisu bile zakonite. Tako je, na primjer, ispravkom urbanističkog plana Vrbika, 23. studenog 2007. godine Petru Milasu omogućeno da gradi pet umjesto četiri etaže. Ispravku je potpisao Jelavić. Cijena stana u to vrijeme tamo je iznosila 14 tisuća kuna po kvadratu, a cijena poslovnog prostora 18 tisuća kuna.

Tvrtki Phoenix capitis, na zahtjev direktorice Andreje Gazdek odobreno je povećanje gradnje od deset tisuća kvadrata više nego što je prvotno bilo odobreno. Tržišna vrijednost građevinskog zemljišta povećana im je, prema nalazima vještaka, za 20,7 milijuna kuna.

U siječnju 2009. godine pred Horvatom i Bulumom našao se zahtjev tvrtke Simplum d.o.o. za izmjenom urbanističkog plana na Rudešu, zemljištu koje je i godinama ranije bilo predmet kontroverznog vlasništva, u kojem je čak spominjan i Hrvoje Petrač. Iza Simpluma su u to vrijeme stajali Dragan Mišetić i Milan Lučić, a Horvat i Bulum, kada su potpisali ispravak urbanističkog plana, paušalno su naveli kako je to potrebno zbog “novonastalih okolnosti vezanih za vlasništvo pojedinih čestica”. Dakle, nigdje nije bila vidljiva ona famozna greška koja je ispravljana bez suglasnosti gradske skupštine. U konačnici je vrijednost zemljišta na Rudešu porasla za 43,7 milijuna kuna.

Navodna greška je ispravljena i izmjenom urbanističkog plana na Ferenščici na čemu je zaradila tvrtka Paron, u vlasništvu Dragice Predović, suvlasnice posrnule Nava banke i supruge vlasnika tvrtke GIP Pionir Ranka Predovića, bliskog Milanu Bandiću. Naime, tom izmjenom povećana je izgradivost površine za više od deset tisuća kvadrata, čime se za 3,4 milijuna kuna povećala zarada investitora.