Banke bi postavile Alvareza, ali čini se kako država nije odustala od ideje da ona bude glavna u Agrokoru

Napravili smo mali pregled situacije oko upravljačkih prava u Agrokoru

27.10.2016., Spomen park Dobrava, Slovenija - Ispracaj zrtava iz Hude Jame na groblju Dobrava. Davor Ivo Stier, Andrej Plenkovic, Bozo Petrov. Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Jučer navečer mediji su objavili kako je potpisan standstill sporazum između Agrokora i kreditora kompanije te kako bi na čelo najveće hrvatske privatne kompanije trebao stići Antonio Alvarez III iz konzultantske tvrtke koju je angažirala ruska Sberbanka. No, čini se kako to, barem ne još, nije gotova stvar. Hrvatski državni vrh, ali i dobavljači u svojim su današnjim istupima dali naznačiti kako država nije odustala od ideje da pošalje svog povjerenika u kompaniju, što bi joj omogućio tzv. Lex Agrokor. Napravili smo pregled situacije.

1. Banke priopćile da standstill stupa na snagu

Iz Erste banke u nedjelju navečer su izvjestili kako je ugovor između banaka članova koordinacijskog odbora (Erste, Privredna, Raiffeisen, Sberbank, VTB, Zagrebačka) i Agrokora službeno stupio na snagu. Takav sporazum znači moratorij na bankarske obveze kompanije. Na čelo kompanije trebao bi stići Antonio Alvarez iz konzultantske tvrtke Alvarez & Marsal koju je ruska Sberbanka prije određenog vremena anažirala za pronalaz izlazne strategije u Agrokoru. Alvarez bi trebao biti zadužen za proces restrukturiranja.

2. Plenković kaže da postoje dva scenarija

Nakon sastanka sa dobavljačima Agrokora jutros u Banskim dvorima premijer Andrej Plenković je kazao kako vode dijalog s dobavljačima i s bankama. Podržat će, kaže, svaki napor koji će dovesti do dogovora. Na pitanje novinara tko će onda imenovati izvanrednu upravu, Vlada ili banke, Plenković je kazao kako postoje 2 scenarija. Scenarij A je dogovor svih strana – vlasnika, banaka i dobavljača – i u tom scenariju će Vlada to podržati. Ako do takvog dogovora ne dođe, u scenariju B, država preuzima vodstvo u rješavanju situacije u skladu sa zakonom o Agrokoru kojeg bi ovog tjedna trebao usvojiti Sabor.

3. Dobavljači bi da se uključi i Vlada

Predstavnik dobavljača na sastanku s Plenkovićem bio je Josip Budimir iz Francka. Kazao je kako su dali podršku inicijativi Vlade da se usvoji zakon o Agrokoru. Rekao je da dobavljači smatraju da je “standstill aramžman dobro rješenje, ali nismo sigurno da s obzirom na vrijeme koje je na dispoziciji da je moguće s njim dovoljno promptno to rješenje aplicirati”. Kazao je kako su se dobavljači u načelu spremni pridružiti standstill sporazumu, ali misle i da bi zakon bio “dobrodošla legislativna podrška tom rješenju”. Po pitanju Alvareza na čelu Agrokora, dobavljači nisu bili konzultirani, kazao je Budimir.

4. Petrov kaže da bi država mogla preuzeti Agrokor

Predsjednik Sabor Božo Petrov kazao je kako će se Zakon o sistemskim tvrtkama, poznatiji kao Lex Agrokor, u srijedu ujutro ići u saborsku raspravu. Kazao je kako se još uvijek traži način da država ima mogućnost preuzimanja upravljačkih prava i ako se Ivica Todorić ne složi s time. “Ako se bude trebao aktivirati, aktivirat će se prema onim člancima što stoje u samom zakonu, s tim da još uvijek gledamo način je li moguće da država ima mogućnost preuzimanja upravljačkih prava i ako se gospodin Todorić s time ne složi”, rekao je Petrov.

5. Što stoji u Lex Agrokoru?

Zakon o Agrokoru predviđa izvanredn upravu u sistemski važnim kompanijama. No, zakon predviđa izvanrednu upravu samo ako to zatraži dužnik, dakle u ovom slučaju Agrokor ili vjerovnici, ali uz pristanak dužnika. Vlada dakle ne može reagirati ovim zakonom, barem prema sadašnjem prijedlogu, ako ne pristane uprava Agrokora.