Nekad je nužno odabrati stranu

Banožić ne popušta: 'Neću povući ili poništiti odluku o umirovljenju brigadira Burčula'

Banožić je Milanovića optužio za vršenje pritiska na zapovjednike

29.09.2021., Split - U Spaladium areni svecano je otvorena Jadranska vojna i zrakoplovna izlozba i konferencija - ASDA 2021.
Mario Banozic
Photo: Miroslav Lelas/PIXSELL
FOTO: Miroslav Lelas/PIXSELL

Danas je otvoren novi front u dugotrajnom sukobu između Pantovčaka i Vlade RH. Problemi su nastali kada je predsjednik Zoran Milanović optužio ministra obrane Marija Banožića da je “potjerao odlikovanog časnika”. Milanović je pritom mislio na brigadira Počasne zaštitne bojne Elvisa Burčula, čije je umirovljenje proglasio grubim nasrtajem na funkcioniranje sustava OS RH. Predsjednik je zaprijetio da će se protiv te odluke boriti blokiranjem svih procesa koje može zaustaviti temeljem svojih ovlasti.

Ubrzo je počeo rat priopćenjima između MORH-a i Ureda predsjednika. Nedugo nakon Milanovićeve prijetnje, Banožić je izjavio da je Burčul umirovljen temeljem zakona koji je donesen kada je aktualni predsjednik bio premijer, te poručio kako je odgodu brigadirova umirovljenja trebalo tražiti na vrijeme. Uslijedio je odgovor iz Ureda predsjednika, odakle su poručili da Banožić laže kako bi opravdao svoju odluku.

S Pantovčaka su istaknuli kako nije istina da je Banožić prijedlog za produljenje mandata brigadiru Burčul dobio dan prije isteka mandata. Ustvrdili su da je pisani prijedlog načelnika Glavnog stožera Roberta Hranja dobio 11. listopada, a uz to su priložili dokument kao dokaz. Naveli su i da Banožić laže kada je rekao da je za prijedlog o produljenju mandata brigadiru čuo od predsjednikovog savjetnika za obranu i nacionalnu sigurnost.

MORH demantirao UPH

Uz sve to iz Ureda predsjednika su rekli da nije istina i da je zakon, prema kojem je Burčul umirovljen, donijela Milanovićeva vlada. Tvrde da se radi o Zakonu donesenom 1999. godine. “Bez obzira otkad je zakon na snazi, ni jedan zakon ne daje jednom ministru ovlasti da šikanira vojnike, dočasnike i časnike po svojim političkim i osobnim kriterijima te ih preko noći tjera iz pobjedničke Hrvatske vojske”, priopćili su iz Ureda predsjednika RH ponovno poručivši kako su Banožić i Vlada izvršili “grubi nasrtaj na funkcioniranje sustava OSRH” što Milanović neće dopustiti.

Uzvratili su im iz MORH-a, naravno priopćenjem. Navode kako je dokument s potpisom admirala Roberta Hranja, kojeg je objavio Ured predsjednika, “datiran s danom 11. listopada 2021., ali nije ga toga dana zaprimio Kabinet ministra nego onako kako je rekao u svojoj izjavi ministar obrane”. Naglasili su da je Hranj bio upoznat s Banožićevim stavom oko imenovanja Burčula. “Glavni stožer OSRH je 14. listopada 2021., donio Rješenje kojim se brigadir Elvis Burčul stavlja izvan dužnosti na raspolaganje s danom 15. listopada 2021. zbog isteka imenovanja na dužnost zapovjednika Počasno-zaštitne bojne”, istaknuli su.

MORH je “oštro” demantirao tvrdnje Pantovčaka da Banožić laže oko zakona prema kojem je umirovljen brigadir, kao i da je Zakon donesen 1999. “Očito je da Ured Predsjednika Republike Hrvatske ne poznaje zakonske propise iz područja obrane i OSRH što je i razumljivo jer nije poslodavac Oružanim snagama Republike Hrvatske. Riječ je o Zakonu koji je donesen u vrijeme Vlade kojoj je na čelu bio Zoran Milanović 2013. godine i koji je mijenjan i dopunjavan 2015., 2016., 2018. i 2019. godine”, priopćili su iz MORH-a.

‘Nije protjeran preko noći’

Ponovili su kako je po tom Zakonu brigadiru Burčulu “prestala djelatna vojna služba s mogućnošću ostvarivanja prava na starosnu mirovinu”, naglasivši kako se ne radi o prijevremenom umirovljenju nego da je riječ o “časniku koji je imao više od 40 godina mirovinskog staža i ostvaruje pravo na punu starosnu mirovinu sukladno navedenom Zakonu”.

“Nije točna tvrdnja da je jedan uzorni časnik preko noći potjeran iz Hrvatske vojske. Takve tvrdnje su neprimjerene, neutemeljene i proizvoljne te nemaju uporišta u zakonima u području obrane. Ministarstvo obrane ističe da je svatko dužan držati se Ustava i zakona i izričite odredbe članka 216. Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske kojim je propisano da je prijam i prestanak službe u OSRH u nadležnosti Ministarstva obrane”, zaključili su iz MORH-a.

‘Neću povući ili poništiti odluku’

Ponovno je reagirao i sam Banožić. “Neću povući ni poništiti svoju odluku o umirovljenju brigadira Elvisa Burčula”, rekao je ministar obrane za Jutarnji list.

“Nemam namjeru raditi štetu Hrvatskoj vojsci svojim izjavama. Tada bih se ponašao kao on (op.a Milanović). Svjesno radi pritisak na zapovjednike od prvog dana. Ovo je samo rezultat svega. Vojnici imaju svoj život i vojni put, oni su Hrvatska vojska. Ne Predsjednikova vojska”, poručio je Banožić.