Banožić sad tvrdi da tko bude protiv ustavno dvojbene odluke o obuci Ukrajinaca radi protiv Hrvatske

Kaže i da je razotkrio spregu između Franka Vidovića i Milanovića. Vidović mu je spustio

25.11.2022., Gasinci - Na vojnom poligonu 'Gasinci', ministar obrane RH Mario Banozic, urucio je 116 ugovora polaznicima 41. narastaja Specijalisticke vojne obuke (SVO) roda oklopnistva i pjesastva o vojnickoj sluzbi, medu kojima se nalazi i 31 vojnikinja. Ministar Mario Banozic. Photo: Dubravka Petric/PIXSELL
FOTO: Dubravka Petric/PIXSELL

Ministar obrane Mario Banožić ocijenio je da postoji sprega između predsjednika Zorana Milanovića i predsjednika saborskog Odbora za obranu Franka Vidovića (Socijaldemokrati). “Vrlo je jasno da postoji jedna nesamostalnost odlučivanja saborskog zastupnika i mislim da to nije dobro, osobito kada je riječ o ovakvim temama koje su vrlo ozbiljne”, izjavio je Banožić.

Rekao je to nakon sjednice saborskog Odbora za obranu koju je Vidović napustio na početku. Banožić je naveo i da je Vidović teme koje je ranije kao predsjednik Odbora podržavao te rekao da su dobre, poslije problematizirao u javnosti “vjerojatno po nagovoru predsjednika Republike”.

Na opetovani upit misli li da postoji sprega između Vidovića i predsjednika Milanovića uzvratio je: “Ne da postoji, nego jednostavno je možete nacrtati”. Vidović je prije napuštanja sjednice rekao da Vlada svojim postupkom krši Ustav jer je prijedlog Odluke koji je upućen u saborsku proceduru uputila bez da je, kao ovlašteni predlagatelj, prethodno zatražila suglasnost predsjednika Republike.

‘Ako ne bude dvotrećinske većine u Saboru, ne idemo’

Banožić je, upitan što će biti ako se u Saboru ne prikupi potreban 101 glas zastupnika za Vladin prijedlog Odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga RH u misiji EU za vojnu pomoć za potporu Ukrajini – EUMAM, rekao kako je tu zakon jasan. “Ako nemamo dvotrećinsku većinu u Hrvatskom saboru, nećemo ići u vojnu misiju. Ali tada će se jasno imenom i prezimenom znati tko je bio protiv toga”, poručio je.

Istaknuo je da se u EUMAM-u ne radi samo o obuci, već je riječ i o dva zapovjedna mjesta u okviru Zapovjednog stožera u Poljskoj i tri u Njemačkoj. Naveo je da misijom stavljaju naglasak na mir, pomoć ukrajinskim vojnicima da ovladaju situacijama i spase živote vojnika, ali i civila.

Banožić: ‘Tko bude protiv, taj je protiv Hrvatske’

Ponovio je kako je i na sjednici Odbora dokazano da ne stoji teza kako ta odluka nije donijeta na ustavan način i da nije u skladu sa zakonom. Istaknuo je kako su jasni članci zakona temeljem kojih je odluka donijeta.

“Manevri koji su se dogodili na sjednici Odbora još jednom potvrđuju da se radi o izbjegavanju odgovornosti, prije svega odgovornosti saborskih zastupnika da se jasno izjasne da ili ne. Jesu li za RH, za Hrvatsku vojsku i njenu sigurnost kao članice EU, Vijeća EU koje je donijelo odluku da se članice uključuju u mirovnu misiju vojne pomoći Ukrajini”, kazao je. Naglasio je kako je Hrvatska vojska uvijek bila priznata u svim misijama i operacijama u kojima smo sudjelovali te cijenjeni po svojoj spremnosti i sposobnostima.

Potpredsjednik saborskog Odbora za obranu Ante Deur je, upitan o Vidovićevom napuštanju sjednice, rekao da ga to nije iznenadilo jer je Vidović u “skupini nemoći” od predsjednika Republike Zorana Milanovića. “Nažalost, on je hrvatski branitelj. Možda sam uvijek do kraja mislio da on ima jedan stav kojim ga neće predsjednik Milanović uvjeriti da bude protiv pomoći Ukrajini. Nažalost, to se baš dogodilo”, kazao je.

Vidović: ‘U sprezi sam s Ustavom i zakonom’

Vidović je nakon sjednice Odbora razgovarao s novinarkom NOVE TV.

Upitan o komentarima da je u sprezi s Milanovićem, kazao je: “Nasmijali ste me, nemam komentara. Nisam u sprezi s Milanovićem, u sprezi sam s Ustavom i zakonima.”

Ostojić za Vladu, a kaže da nije žetončić

Inače, Odbor za obranu je većinom glasova, među kojima je bio i onaj Rajka Ostojića iz Kluba socijaldemokrata, koji tvrdi da se zbog toga ne osjeća žetončićem, podržao Vladinu odluku o obuci ukrajinskih vojnika, a isto je učinila i većina u Odboru za zakonodavstvo. Rasprava na plenarnoj sjednici Sabora očekuje se u srijedu, a da bi odluka prošla, prema tumačenju vladajuće većine, potrebna je podrška dvije trećine svih saborskih zastupnika.

Oporba se protivi načinu na koji je prijedlog odluke sročen ocjenjujući ga neustavnim. SDP i Zeleno-lijevi blok predlažu kompromisno rješenje, a Most odbija sudjelovati u, kako tvrde, protuustavnoj raspravi. SDP i Zeleno-lijevi blok zajednički će uputiti inicijativu za koju smatraju da bi mogla pomiriti predsjednika RH i premijera, te dobiti širi društveni konsenzus među građanima i saborski konsenzus.

Predsjednik odbio razmatrati Banožićev dopis

Vlada predlaže da u misiji sudjeluje do 80 pripadnika Oružanih snaga RH uz mogućnost rotacije i da u Hrvatsku može ući do 100 pripadnika ukrajinskih snaga uz mogućnost rotacije u 2022., 2023. i 2024. godini.

Hrvatski predsjednik i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga RH Zoran Milanović prethodno je odbio dati suglasnost za sudjelovanje hrvatskih vojnika u misiji EU-a za pomoć Ukrajini. Tvrdi da to nije u skladu s Ustavom, kao i da ministar obrane nije ovlašten tražiti predsjednikovu suglasnost za to pitanje pa njegov dopis nije ni razmatrao.

Tri načina hrvatske vojne pomoći

U slučaju pozitivne odluke Hrvatskog sabora, hrvatska vojska pomagat će Ukrajini na tri načina.

“Da naši časnici budu u zapovjednim strukturama ove misije, da hrvatski vojnici budu dio onih vojski unutar EU koje će biti spremne obučavati ukrajinske vojnike, mahom u Poljskoj i Njemačkoj te mogućnost da se ukrajinski vojnici obučavaju i u Hrvatskoj”, objasnio je ranije premijer Andrej Plenković na sjednici Vlade.

Misija EUMAM trajat će dvije godine i provodit će se na teritoriju država članica EU.