Banožić zbog rata u Ukrajini htio stopirati obnovu oklopnjaka u Zagrebu. Morali su mu crtati koliko je to besmisleno

MORH će ministrovu upornost morati i platiti iz proračuna

FOTO: Pixsell/Telegram

Prošlo je gotovo devet godina otkako su u Hrvatsku stigla donirana američka borbena vozila MRAP, njih ukupno 212. Vrlo brzo je tada postalo jasno da, osim promjene boje vozila korištenih u Afganistanu, u njih treba još podosta uložiti. Glavni nedostatak bila su dotrajala ili oštećena balistička stakla na čak trećini vozila. Izmijenilo se od tada nekoliko ministara obrane, a dio doniranih vozila i dalje nije u operativnoj upotrebi.

A čini se da ni neće tako skoro. Naime, dok su vozila stajala izložena atmosferilijama na parkingu Remontnog zavoda u Jankomiru, u ladicama Ministarstva obrane Marija Banožića više od godinu dana kiselila se odluka o nabavci neprobojnih stakala za trideset MRAP-ova. Nedavno su cijeli posao pokušali poništiti, ali to im nije prošlo, zbog bizarne argumentacije – rata u Ukrajini zbog kojeg se, tvrde, stakla ne mogu ugraditi u Hrvatskoj.

Vozila stigla davne 2014.

Američka donacija vozila korištenih u misiji ISAF-a u Afganistanu u zemlju je stigla u nekoliko navrata tijekom 2014. godine, kada je ministar bio Ante Kotromanović. Ukupna vrijednost donacije procijenjena je na 10 milijuna eura, a uključivala je 162 terenska borbena vozila M-ATV, dvadeset sanitetskih vozila MRAP HAGA te još trideset MRAP MaxxPro vozila logističke namjene.

Za njih je još trebalo nabaviti rezervne dijelove, opremiti ih komunikacijskom opremom, ugraditi na vozila teške strojnice te zamijeniti neprobojna stakla. Prvotni plan bio je da sve bude gotovo do konca 2016. godine. No, kako svjedoče brojni medijski izvještaji, dobar dio vozila godinama je stajao na području Remontnog zavoda uz rashodovane tenkove i topništvo iz devedesetih, na kiši i snijegu. Na uvođenje u upotrebu čeka ih još najmanje trideset.

Stakla za 320 tisuća eura

Većina opremanja koja su provedena dogodila su se kroz godine mandata ministra Damira Krstičevića, ukupne vrijednosti 3,4 milijuna eura. Aktualni ministar obrane Banožić nastavlja sličnim, sporim tempom. Prije više od godinu dana, u prosincu 2021., MORH je raspisao pregovarački postupak za balistička stakla za još trideset borbenih vozila M-ATV, vrijedan oko 320 tisuća eura.

I onda se godinu dana nije događalo baš ništa. Sve do prosinca 2022. kada je natječaj naprasno poništen, s obrazloženjem nastupanja “izvanrednih i nepredvidivih okolnosti (posebno rata u Ukrajini)”, zbog čega bi, stoji u odluci, drugačije odredili početne uvjete natječaja poradi “naknadne nemogućnosti izvršenja usluge u drugim državama, odnosno nastanka obveze izvršenja isključivo na području RH”.

Što rat uopće ima s tim?

Obrazloženje poništenja natječaja MORH-ovog Samostalnog sektora za javnu nabavu, koje na prvu zvuči logično i uvjerljivo, palo je u žalbenom postupku. Razlog je jednostavan: u natječaju je ionako precizno predviđeno mjesto izvršenja ugradnje novih stakala: Remontni zavod u zagrebačkom Jankomiru. Ni domaćim tvrtkama koje su podnijele žalbu, a ni nadležnoj državnoj komisiji, nije bilo jasno kakve bi to veze imalo s ratom u Ukrajini.

“Čak i da je naručitelj u dokumentaciji o nabavi propisao da se usluga obavlja u drugim državama, žalitelj pravilno tvrdi da je nejasno na koji način rat koji se odvija na području Ukrajine utječe na obavljanje traženih usluga nabave neprobojnih stakla za MRAP vozila izvan teritorija same Ukrajine”, zaključuje Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave.

Osim “paušalnih, općenitih i nejasnih” razloga poništenja koji se eksplicitno ne navode, u MORH-u su pritom poprilično probili zakonski rok. Rat je izbio u veljači prošle godine, a natječaj su – opravdavajući se ratom – poništili tek u prosincu. Kako je žalba bila opravdana, tvrtke koje su se javile na natječaj će na ime troškova postupka dobiti i 3473 eura iz proračuna ministarstva. Koje sada mora donijeti novu odluku ili pokušati rušiti žalbeno rješenje na sudu.