Beljakovi kritičari su ipak malo pretjerali, HSS raste, a financije su im zadnji put bile uredne 2009. godine

Dok ga kritiziraju za stagnaciju rejtinga, sumnjive financije i autokratsko vođenje stranke, Beljak kaže da "HDZ neće voditi HSS"

Iako Amsterdamska koalicija u koju je u prosincu ušla i Hrvatska seljačka stranka bilježi sve zanimljivije anketne rezultate, mira u HSS-u nema. Ponekad, samo naravno u manjoj verziji, izgleda kao da HSS prolazi proces sličan SDP-ovom – poznat je buran politički raskid predsjednika stranke Kreše Beljaka s eurozastupnicom Marijanom Petir, nedavno su Milanu Bandiću preletjeli glavni tajnik HSS-a Ilija Ćorić i saborski zastupnik Mladen Madjer, a posljednju sjednicu Glavnog odbora stranke održanu prije deset dana demonstrativno je napustila saborska zastupnica Ana Marija Petin kazavši kako dio stranke u Slavoniji traži Izbornu skupštinu.

Napadi su se konkretizirali i u današnjim novinama, između ostalih Petin, predsjednik Nadzornog odbora HSS-a Zdravko Dijaković, šef regionalnog HSS-a za Slavoniju i Baranju Zvonko Pongrac zamjeraju Beljaku odlazak članova stranke, stagnaciju rejtinga, financijsko izvješće za 2017. na koje je državna revizija dala uvjetno mišljenje, lutanje između lijevih i desnih stavova, autokratsko i centralističko vođenje stranke…

Otkud se vodi HSS?

“Ja tu vidim rukopis neke druge stranke. I ponavljam, neće HDZ voditi HSS, nego će ga voditi HSS-ovci, ja i moji prvi suradnici. To što netko pokušava s drugim strankama raditi protiv svoje stranke to je njihov problem, ali to bez sankcija ne može proći”, borbeno im je uzvratio Beljak gostujući na razgovoru uživo u studiju 24 sata.

Uskoro je medijima iz središnjice HSS-a odaslano i priopćenje predsjednika HSS-a Osijek Bruna Zorića po kojem ta stranačka organizacija u “apsolutno podržava sve odluke koje su donesene na Predsjedništvu i Glavnom odboru HSS-a”, te “legalno vodstvo na čelu s predsjednikom HSS-a Krešom Beljakom”.

E sad, HSS-ovska prepucavanja, lijevo-desna odmjeravanja, predsjednikove eksplozivne izjave, proBeljakovce i kontraBeljakovce na stranu, ali valja ukazati na to kako stoje činjenicama.

Udvostručenje rejtinga

Naime, nije točno da rejting HSS-a ne raste. Zapravo, to je dramatično netočna ocjena. Kad je Beljak preuzeo HSS, u ožujku 2016. godine, stranka je imala anketni rejting od 1,8 posto (kombinirana dva redovna istraživanja javnog mnijenja, Cro Demoskop i Crobarometar). Godinu dana prije, dok je predsjednik bio Branko Hrg, a HSS član Domoljubne koalicije Tomislava Karamarka, rejting HSS-a bio je još i niži, samo 1,6 posto.

Prošlomjesečni rejting te stranke, dakle nakon 33 mjeseca mandata sadašnjeg predsjednika bio je 3,4 posto – gotovo dvostruko viši od onog kojeg je Beljak naslijedio.

Bezuvjetno – prije deset godina

Što se tiče uvjetnog mišljenja koje je Državna revizija dala HSS-u za 2017. godinu, ni ono baš ne znači novu i neuobičajenu situaciju za tu stranku. Podsjetimo, uvjetno mišljenje revizije se daje izražava ako se poslovanje u manjoj mjeri nije obavljalo u skladu s važećim propisima. Dakle, ako neka politička stranka dobije uvjetno mišljenje Državne revizije to svakako nije sjajna stvar. Ali, nije ni neuobičajena.

HSS je, recimo, uvjetno mišljenje za svoje financije i poslovanje od Državne revizije dobivao i 2016., 2015., 2014., 2013., 2012., 2011. i 2010. godine. Posljednje bezuvjetno mišljenje Državne revizije HSS je dobio sad već davne 2009. godine.