Benčić žestoko: 'Ustavni sud je evidentno izabrao tim za koji igra. Ovo je nedopustivi udar na politički proces kreiranja većine'

Nižu se reakcije na objavu Ustavnog suda koji je zabranio Milanoviću da bude mandatar i premijer

FOTO: screenshot N1

Pljušte reakcije na objavu Ustavnog suda koji je danas na izvanrednoj sjednici zabranio Zoranu Milanoviću da bude mandatar i predsjednik Vlade. Predsjednik tog suda Miroslav Šeparović kaže da je Milanović više puta javno kršio upozorenje koje su izdali u ožujku, te da je “nastupao kao kandidat iako nije podnio ostavku” na funkciji predsjednika Republike prije stupanja u kampanju.

Oglasila se i Sandra Benčić, koja je za Index rekla da se ovim potezom Ustavni sud miješa u slaganje nove Vlade.

“Ono što definitivno mogu reći je da se, po mom mišljenju, ovdje sada radi o neprimjerenom miješanju Ustavnog suda u politički proces kreiranja većine. U usporedivim situacijama, primjerice kada je trebalo ocijeniti ustavnost Zakona o izbornim jedinicama, nisu se miješali jer je u pitanju stvar političke većine koja je to izglasala. A sada im nije problem utjecati na stvaranje političke većine u trenutku kada se kreira politička većina, pri čemu to ovako na van izgleda kao da igraju za HDZ”, kaže Benčić.

‘Ovo nikad dosad nismo imali’

Nedugo potom održala je i presicu. “Smatramo ovo nezapamćenim i nedopustivim udarom na politički proces stvaranja većine. Nikad dosad nismo imali situaciju da bi se Ustavni sud uplitao u stvaranje većine, evidentno je da je izabrao tim za koji igra”, kazala je.

“USUD je dao ocjenu da se PRH u kampanji ponašao kao kandidat i da je kršio njihovo upozorenje. Međutim, nije povukao nikakve konzekvence nego je rekao da neće poništiti izbore. Ako je o ishodu izbora ovisila ocjena je li ili nije imao pretjerani utjecaj, to znači da bi moguće USUD poništio izbore koji bi bili lošiji po HDZ”, poručila je.

“Na temelju kojeg članka Ustava ovaj sud može bilo kome zabraniti da bude mandatar i premijer ako nema u tom trenutku nespojivu funkciju, ako je dao ostavku. Mora biti u jednakom položaju da može vršiti javnu funkciju, to kaže Ustav. Do kada vrijedi zabrana Milanoviću? Može li za mjesec dana? Je li to zauvijek možda? Zašto je Ustavni sud u svom priopćenju naglasio da on ne može biti ni mandatar ni predsjednik Vlade?”, istaknula je Benčić.

Površno i protuustavno priopćenje

“Što ako je netko drugi mandatar i za mjesec dana da ostavku pa većina izabere recimo Milanovića? Ni tada ne smije biti predsjednik Vlade?”, navela je dodajući da je priopćenje i površno i protuustavno.

“Nemoguće je ne pomisliti da je ovo priopćenje proizašlo izravno iz panike redova HDZ-a da gube vlast”, tvrdi Benčić, optužujući da Ustavni sud nije bio dosljedan jer je “podržao nakaradne izborne jedinice”. Navela je kako taj sud nije reagirao ni na primjerice probleme i plave potvrde tijekom izbornog dana.

‘Nastupao je kao kandidat’

Podsjetimo, Šeparović je na presici rekao da je Milanović prekršio ranije upozorenje Ustavnog suda koji mu je 18. ožujka rekao da ne može sudjelovati u kampanji ako ne podnese ostavku. “Ustavni sud utvrđuje da je SDP postupao po upozorenju, međutim predsjednik je sve do kraja kampanje više puta javno izjavio da upozorenje neće poštovati i kontinuirano ga je kršio izjavama da on je u kampanji kao budući premijer, prezentirajući program i članove buduće vlade. Nastupao je kao kandidat iako nije podnio ostavku, ne da nije poštivao upozorenje već se stavio u položaj sudionika u izborima”, kazao je Šeparović.

“On to po svom ustavnom položaju dok je predsjednik ne može biti. Njegov položaj je nespojiv s položajem sudionika u izborima za Sabor”, rekao je.

Što točno piše u odluci Ustavnog suda kojom je Milanoviću zabranjeno biti mandatar i premijer pročitajte ovdje.