Srpski mediji javljaju da će kriza gotovo sigurno biti riješena do ponedjeljka (i da se dogovara sastanak Milanovića i Vučića)

Navodno su zemlje EU već počele pritisak na čelnike Srbije i Hrvatske

Croatian police officers control the main crossing border with Serbia in Bajakovo, Croatia on September 24, 2015. Tensions rose between Croatia and Serbia as former foes on Thursday escalated a border dispute triggered by Europe's migrant crisis, with each side further restricting cross-frontier traffic. Belgrade closed the main Bajakovo-Batrovci crossing at midnight to all trucks with Croatian plates or those transporting goods made in Croatia, said Interior Minister Nebojsa Stefanovic who spoke during a visit to the border point.  AFP PHOTO / ANDREJ ISAKOVIC
FOTO: AFP

“I Srbija i Hrvatska u petak bi mogle otvoriti svoje granice, jer će Europska unija na tome inzistirati i izvršiti pritisak na njih. Nije realno da se problem sa zatvaranjem granica, nastao zbog izbjegličke krize, riješi samo u Srbiji, jer je to neizvedivo”, tvrde izvori beogradskog lista Danas iz diplomatskih krugova.

Blic pak piše kako su neke ključne zemlje EU već počele pritiskati čelnike Srbije i Hrvatske da riješe probleme koje imaju. Europski dužnosnici navodno namjeravaju organizirati susret dvojice premijera, Zorana Milanovića i Aleksandra Vučića, prenosi B92.

Po informacijama koje donosi Danas, za rješavanje krize Srbija će trebati određeni broj izbjeglica preusmeriti i na granicu s Mađarskom, na granični prelaz Horgoš 2, koji je otvoren. Hrvatska će, s druge strane, nastaviti organizirano prebacivati izbjeglice u Mađarsku.

Očito je da postoji dogovor Srbije i Mađarske

Iako iz Mađarske i Srbije tvrde da ne postoji nikakav dogovor tih zemalja o tome da se izbjeglice iz Srbije preusmjeravaju isključivo na granicu s Hrvatskom, diplomatski izvori koje je kontaktirao Danas kažu da nekakav dogovor sigurno postoji. Također, evidentno je značajno poboljšanje odnosa tih zemalja, dok je prije nekoliko dana bilo i sukoba s mađarskom pograničnom policijom.

Pritisak Europe na Hrvatsku očituje se i u istrazi Europske komisije o tome je li zabrana ulaska teretnih i privatnih vozila iz Srbije u Hrvatsku u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju. Po informacijama koje ima Danas, ako se do ponedjeljka ne normalizira stanje, najkasniji rok za popravak je 7. i 8. listopada, kad će biti održan izvanredni summit zemalja zapadnog Balkana u Luksemburgu, sazvan u povodu izbjegličke krize i nestabilnih odnosa u regiji.