Bernardić pobijedio bivšeg vladinog povjerenika za Agrokor. Sud kaže da je OK što ga je nazvao veleizdajnikom

Prema nepravomoćnoj presudi, oporba ima pravo kritizirati vladajuće strukture

FOTO: Vjekoslav Skledar/Telegram

Nakon ponovljenog suđenja Općinski građanski sud u Zagrebu presudio je bivši predsjednik SDP-a Davor Bernardić ipak ne mora bivšem vladinom povjereniku za Agrokor Anti Ramljaku platiti 75 tisuća kuna jer mu je povrijedio čast i ugled te nanio duševne boli. Bernardića je Ramljak tužio jer ga je ovaj prozvao kao člana ortačke skupine kojoj je cilj izvlačenje novaca iz Agrokora u korist lešinarskog fonda. Nazvao ga je i veleizdajnikom. Zato je Ramljak tražio 150 tisuća kuna odštete.

Prvom nepravomoćnom presudom iz travnja 2019. Bernardiću je bilo naloženo da Ramljaku plati 75 tisuća kuna. Općinski građanski sud u Zagrebu tada je zaključio da je Bernardić doista u svojim izjavama prenesenima u gotovo svim elektronskim i pisanim medijima u Hrvatskoj, prikazao Ramljaka u negativnom svjetlu, te tako, bez dokaza, naštetio njegovoj časti i ugledu, odnosno difamirao ga u javnosti.

Kako je pala prva presuda?

Nakon Bernardićeve žalbe Županijski sud u Osijeku tu prvu presudu ukida i slučaj vraća na ponovno suđenje, pred novog suca. Jučer je Općinski građanski sud u Zagrebu donio novu nepravomoćnu presudu. Ovoga puta Ramljakov tužbeni zahtjev je odbijen, jer je Bernardić imao pravo kritizirati ga javno.

Analiziravši tadašnje Bernardićeve istupe sud je utvrdio da se radilo o kritici od strane čelnika oporbe. “Prihvaćanjem prijedloga imenovanja od strane Vlade RH, Ante Ramljak prihvatio je i društvenu i političku kritiku, a posebno kritiku čelnika oporbe, čija je politička uloga u svakoj demokratskoj državi i političkom sustavu – kritiziranje vlasti”, navodi se u nepravomoćnoj presudi.

Bernardić je ipak pretjerao

Doduše, sud smatra da je Bernardić bio prešao granicu pristojnog izražavanja, no izjave je, navodi se u presudi, dao medijima u okviru političke rasprave o pitanjima od javnog interesa.

“U tom je kontekstu dozvoljeno vrlo malo ograničenja prava na slobodu izražavanja. Naime, pred političare je stavljen zahtjev pokazivanja višeg stupnja tolerancije nego pred privatne osobe, što posebno dolazi do izražaja u pitanjima od širokog društvenog interesa. Sloboda izražavanja u tim okolnostima, podrazumijeva i određeno pretjerivanje, čak i provokaciju, s time da je Davor Bernardić čak koristio ekstremne izraze”, piše sud pa nastavlja:

“Međutim, to je bio njegov vrijednosni sud, pa kada spominje ortačku skupinu i veleizdaju ocijenjeno je da se radi o metaforičkim figurama. U političkoj debati mišljenja se često izražavaju s vrlo malo zadrške. Zato sud sporne izjave Davora Bernardića ocjenjuje kao izraz snažnog neslaganja, a ne činjeničnu osnovu kaznenih djela koje je navodno počinio Ante Ramljak”, navodi sud i podsjeća na presudu Europskog suda za ljudska prava (ESPLJ) u predmetu Mladina d.d. Ljubljana protiv Slovenije. U toj odluci ESLJP ukazuje na potrebu razlikovanja izjava o činjenicama i vrijednosnih prosudbi, ali također ukazuje na nužnost uzimanja u obzir prirode i ozbiljnosti nametnute sankcije.

Presudio je javni interes

Na kraju Općinski građanski sud u Zagrebu utvrđuje da miješanje u Bernardićevu slobodu izražavanja, eventualnim prihvaćanjem Ramljakovog tužbenog zahtjeva, nije nužno u demokratskom društvu.

“Bernardićeve izjave odnosile su se na pitanja od javnog interesa i skretanje pažnje javnosti na način donošenja odluka u društvu od sistemske važnosti za RH. U okviru članka 10. Europske konvencije o zaštiti ljudskih prava postoji mali prostor za ograničavanje političkog govora ili rasprave o pitanjima od javnog interesa, jer postoji visok stupanj zaštite slobode izražavanja”, tumači sud.

“To istovremeno ne umanjuju pravo na zaštitu političara i drugih javnih osoba od iznimno štetnih i neosnovanih napada, posebice u slučajevima kad zbog dužnosti diskrecije oni ne mogu odgovoriti na njih. No takva zaštita ne smije dovesti do zabrane izražavanja mišljenja pojedinaca o pitanjima od javnog interesa povezanih s funkcioniranjem sustava ili do zabrane bilo kakvog kritiziranja vlasti uobličenih u vrijednosne sudove koji imaju dostatnu činjeničnu osnovu”, poručuje sud odbijajući Ramljakovu tužbu. Na ovu odluku suda sada će Ante Ramljak imati pravo uložiti žalbu.