Nekad je nužno odabrati stranu

Beroš: 'Covid potvrde moći će dobiti negativni na antigenskom testu, vrijedit će samo u Hrvatskoj'

Odluka o tome, prema Beroševim riječima, trebala bi biti donesena sutra

FOTO: Screenshot N1

Ministar zdravstva Vili Beroš i premijer Andrej Plenković posjetili su danas splitsku bolnicu te su komentirali epidemiološku situaciju. Premijer je novinarima rekao kako se u bolnici trenutno nalazi 217 covid pacijenata te da ih je 49 na respiratorima.

“Poruke koje želimo uputiti su: cijepite se i uzmite buster dozu te poštujte epidemiološke mjere i slušajte struku, sve one koji mogu dati odgovarajuće preporuke da bi se epidemija stavila pod kontrolu”, kazao je Plenković te dodao kako je cjepiva dovoljno te je pozvao posebno starije ljude da se cijepe. “Mi ćemo nastaviti dijalog s bolnicom i županijskim zavodom i dati pomoć ako je to potrebno i ljudima i sredstvima”, dodao je. Rekao je i kako su iskoristili prigodu razgovora za razvojne projekte kao što su ulaganje u transfuzijski centar i centar za hitni prijem koji će osnažiti KBC.

Beroš o koroni

Potom je govorio ministar koji je kazao kako je 36,30 posto udio zaraženih među testiranima danas, te da je porasla stopa 14-dnevna na 1769,63 . “Poražavajuća je informacija da svega 50-ak građana dnevno dolazi po prvu dozu”, kazao je Beroš te pozvao ljude na cijepljenje.

“Poziv starijim ljudima da se cijepe ponovno, čuvajte svoje zdravlje. Ušli smo u Novu godinu, pitanje je hoćemo li ostvariti dobru turističku sezonu s ovakvom procijepljenosti. Postoji mogućnost da će EU uvesti preporuke da stupanj procijepljenosti bude jedan od uvjeta za dolazak turista. Mi s ovakvim stupnjem procijepljenosti nismo za preporuku kao zemlja u koju se treba doći”, kazao je Beroš.

Također je rekao kako su u Split poslali 18 dodatnih medicinskih sestara kao pomoć. “Imamo svega, fali nam procijepljenosti, još jednom apel starijima da se cijepe. Plaćamo visoku cijenu necijepljenja i nepridržavanja epidemioloških mjera”, kazao je Beroš te apelirao na ljude da se cijepe i poštuju epidemiološke mjere jer je to velika pomoć zdravstvu. Dodao je kako su necijepljenje i nepridržavanje mjera veći problem nego l širenje omikrona.

Covid potvrde

“Bolnice se puno više pune u primorskim županijama nego u kontinentalnim, razlog za to je cijepljenje”, kazao je Beroš te dodao kako se u Britaniji mijenja dobna slika hospitaliziranih osoba te da više dolaze u bolnicu oni koji imaju komorbiditete a nisu cijepljeni. “Kriza je bez presedana i mobilizacija je jedini način u zdravstvu da se na nju odgovori”, kazao je Beroš. Dodao je kako je popunjenost kreveta u Splitu oko 92 posto, a recimo u Osijeku oko 50 posto, te također da je u Osijeku svega 14 posto popunjenosti respiratorima.

Beroš je kazao i kako će se moći dobiti covid potvrdu nakon antigenskog testa, ali da će ona vrijediti samo za Hrvatsku. Odluka o tome trebala bi biti donesena sutra. “Ljudi će moći dobiti potvrde ali koje će važiti u Hrvatskoj. Naime, Hrvatska, kao i niz drugih zemalja, već pisala Europskoj komisiji kada je riječ o tome što u covid potvrde znači za preboljenje, da li se može dobiti na osnovu PCR nalaza ili nalaza brzog antigenskog testa. Prema tome, za Hrvatsku možemo naći rješenje. Međutim, kada naši građani prelaze granice, onda postupanje moramo prilagoditi europskom”, kazao je ministar.

‘Neće vrijediti test iz kućne upotrebe’

Ministar je kazao i kako svu sve mjere uvijek na stolu i da se o njima razgovara, međutim da obvezno cijepljenje nije jedna od njih. Kazao je kako se sada mora prvo vidjeti kakva je situacija s omikronom u Hrvatskoj i kakvu kliničku sliku imaju stariji. Nakon toga će sagledavati daljnje mjere i pristupe. “Ako virus bude napredovao, razmišljat ćemo i o obaveznom cijepljenju za starije od 65 godina”, dodao je.

Potom je govorila šefica Zavoda za javno zdravstvo u Splitsko-dalmatinskoj županiji dr. Željka Karin. Na pitanje hoće li brzi testovi olakšati situaciju s PCR testiranjem na koje se sada dugo čeka odgovorila je: “Mi možemo dignuti i druge resurse za samo testiranje, to je test koji se puno lakše očitava, nisu potrebni inženjeri, to mogu očitavati i sanitarni inženjeri i medicinske sestre. Kod PCR-a je to visoko sofisticiran postupak. Neće vrijediti testovi iz kućne upotrebe, vrijedit će samo testovi napravljeni na uputnicu.”

Karin je kazala kako rade s maksimalnim kapacitetima, te da su otvorili i nove termine ali da ne stignu očitati toliko testova.