Beroš demantira HUBOL, kaže da imamo dovoljno lijeka koji u bolnici navodno nisu dali Matijaniću

Beroš kaže da su HUBOL-ove tvrdnje bez utemeljenih činjenica 

Ministar zdravstva Vili Beroš u srijedu je demantirao tvrdnju Hrvatske udruge bolničkih liječnika (HUBOL) o nestašici lijeka za oboljele od covida, te ponovno istaknuo da lijeka remdesivira ima dovoljno u hrvatskim bolnicama. “Ne stoje javno iznesene tvrdnje pojedinih zdravstvenih djelatnika i liječničkih udruga koje paušalno, bez utemeljenih činjenica, govore o nedostatnosti remdesivira za potrebe pacijenata koji se nalaze na liječenju u našim bolnicama”, istaknuo je Beroš u priopćenju.

HUBOL je jučer ustvrdio da remdesivira nema dovoljno u Hrvatskoj, da su bolnicama na raspolaganju 483 doze. Istaknuli su da je to dovoljno za samo 80 covid pacijenata, a trenutno ih se liječi čak 613. Beroš na to odgovara da se “lijek remdesivir ne primjenjuje na sve hospitalizirane pacijente te su zalihe dostatne trenutnim potrebama bolnica”. Naime, u 37 bolnica u Hrvatskoj trenutno se liječi 613 covid pacijenata, no svega ih je 39 u jedinicama intenzivne skrbi s teškom kliničkom slikom.

Beroš kaže da remdesivir nije namijenjen za široku primjenu

Beroš napominje da remdesivir, kao i ostali lijekovi za oboljele od covida, nije namijenjen za široku primjenu, već isključivo za ciljanu skupinu hospitaliziranih pacijenata koji zadovoljavaju smjernice i posebne kriterije da bi se lijek upotrijebio i ostvario očekivani učinak u liječenju.

Sukladno tome i aktualnim potrebama pojedinih bolnica, kojima nedostaje remdesivira, one mogu međusobno dopunjavati potrebe za tim lijekom, što je i do sada bio slučaj tijekom epidemije. “Iz bolničkih izvješća razvidno je da lijeka ima, te su bolnice kojima treba remdesivir za njihove pacijente u mogućnosti nadomjestiti trenutni nedostatak lijeka međusobnom koordinacijom što je uvriježena praksa usvojena tijekom epidemije”, ističe ministar.

U tijeku je nabava novih količina lijeka

O potrebi primjene remdesivira za svakog pacijenta odlučuje liječnik specijalist, a na ravnateljstvu i nadležnim službama svake bolnice je da pravodobno osiguraju lijekove za svoje pacijente transferom iz bolnica koje ga imaju na zalihama više od vlastitih trenutnih potreba, dodao je Beroš.

U tijeku su postupci za ugovaranje i nabavu novih količina remdesivira za potrebe hrvatskih bolnica putem objedinjene nabave u okvirima Europske unije, poručuju iz Ministarstva.

Matijaniću rekli da u Hrvatskoj nema tog lijeka

Životna partnerica nedavno preminulog novinara Vladimira Matijanića, novinarka Andrea Topić, rekla je kako mu je dva dana prije smrti rečeno da je u Hrvatskoj nestašica lijeka za sprječavanje težih posljedica COVID-a koji se daju pacijentima kao što je on.

“U 12h šalje mi poruku da krenem i dolazim, govori mi da im je ispričao da ima Sjogrenov sindrom i Infesticijsku bolest pluća te sumnju na još 2 autoimune bolesti, i da se zbog toga nije mogao cijepiti i da su mu rekli da je trenutno nestašica lijeka kojeg daju teškim bolesnicima da izbjegnu teške komplikacije kovida. Da taj lijek nema KBC Split ni Klinika za infektivne bolesti Fran Mihaljević, ali da ga imaju da bi ga možda dali njemu jer je imunološki bolesnik i ima kovid, i da je bila nedavno onkološka pacijentica i da ga ni njoj nisu mogli dati jer ga nema. Tražio je da kažu kako se lijek zove da ga sami potražimo, rekli su da nije važno jer ga nigdje nema”, napisala je Topić u svojoj objavi na Facebooku.