Nekad je nužno odabrati stranu

Beroš pokušao demantirati da će obiteljski liječnici raditi i na hitnoj: 'To samo iznimno!'

Ministru se ne sviđa 'komentiranje parcijalnih elemenata' njegove reforme

06.05.2022., Zagreb - U nacionalnoj i sveucilisnoj knjiznici odrzana je 117. sjednica vlade. Izjave nakon sjednice Vlade. Vili Beros. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
FOTO: Luka Stanzl/PIXSELL

Ministar zdravstva Vili Beroš osvrnuo se na ranije danas objavljenu vijest o tome da novi prijedlog Zakona o zdravstvenoj zaštiti predviđa da svi liječnici obiteljske medicine mogu biti raspoređeni na rad u hitnoj pomoći i na bolničkom hitnom prijemu. Iz Ministarstva zdravstva oglasili su se priopćenjem za medije u kojem, kako kažu, dematiraju “netočne napise u medijima”. Tvrde, to će se odnositi na obiteljske liječnike samo u iznimnim slučajevima.

Beroš tvrdi kako prijedlog novog Zakona ide u smjeru osnaživanja zdravstvenog sustava, time i primarne zdravstvene zaštite. Ona je, kaže ministar, “već desetljećima oslabljena što želimo promijeniti osnaživanjem uloge obiteljskog liječnika i Domova zdravlja u sklopu reformskih mjera”. U kontekstu rada obiteljskih liječnika u hitnoj pomoći i na bolničkom hitnom prijemu, Beroš kaže da je takva ideja pokrenuta “s obzirom na tragične slučajeve koji su se u prošlosti događali nedaleko zdravstvenih ustanova koje tada nisu mogle adekvatno reagirati i spasiti ljudske živote”.

Praksa iz Istre

Kazao je i kako “komentiranje parcijalnih elemenata predložene odredbe i vađenje iste van konteksta ne doprinosi zajedničkim naporima uređenja zdravstvenog sustava”. Beroševo Ministarstvo navodi sporazum između Istarskih domova zdravlja i Zavoda za hitnu medicinu Istarske županije kao primjer da je riječ o utemeljenom zakonskom prijedlogu kojim se dodatno povezuju domovi zdravlja s hitnom službom.

Ante Ivančić, ravnatelj Istarskih domova zdravlja, o sporazumu o suradnji u zbrinjavanju hitnih stanja kaže kako je činjenica da hitna služba iznimno rijetko poziva nekoga iz primarne medicine. “Ali smatramo da je to važan faktor sigurnosti. Drago nam je da je iskustvo Istarske županije potaknulo ministra Beroša na traženje zakonskih rješenja o funkcionalnoj integraciji svih dionika zdravstva u zbrinjavanju hitnih stanja”, kazao je Ivančić u priopćenju Ministarstva zdravstva.

Beroš tvrdi da će se time maksimalno prevenirati neželjene situacije i definirati procesi postupanja. Kaže i kako se zakonom dodatno jača uloga liječnika obiteljske medicine, domovima zdravlja daje se mogućnost angažiranja administratora, a predviđa se i veći broj specijalizacija u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.