Nekad je nužno odabrati stranu

Beroš htio pokazati da rješava problem pa naručio popis doktora s prizivom savjesti. A već ga odavno ima

Ministar zdravstva opet je prokazan

23.09.2021., Zagreb - U zgradi NSK-a odrzana 77. redovita sjednica Vlade RH. Prije sjednice vlade ministar zdravstva Vili Beros dao je izjavu okupljenim novinarima.rPhoto: Slavko Midzor/PIXSELL
FOTO: Slavko Midzor/PIXSELL

Ministar zdravstva Vili Beroš prošlog je tjedna od ravnatelja bolnica zatražio da popišu sve zdravstvene radnike koji se pozivaju na priziv savjesti i odbijaju izvršiti prekid trudnoće kako bi se utvrdilo je li funkcioniranje bolnica zbog toga ugroženo. Taj potez odaje dojam kao da ministar želi poduzeti nešto usred afere Čavajda, no, kako piše Jutarnji list u tiskanom izdanju, Beroš je i ranije znao da više od pola liječnika u Hrvatskoj ima priziv savjesti.

Kada je Jutarnji otkrio da je ministar od bolnica zatražio popisivanje liječnika s prizivom savjesti iz Ministarstva im nisu odgovorili na upit, a Beroš nije odgovorio ni na pitanje zastupnice Anke Mrak Taritaš, koja je još 20. travnja, na aktualcu pitala koliko točno liječnika odbija raditi legalan prekid trudnoće.

Naime, od ukupno 359 bolničkih ginekologa u Hrvatskoj, zakonski reguliran i legalan zahvat prekida trudnoće na zahtjev žene do desetog tjedna u javnim bolnicama pristaje raditi 164 ginekologa, a 195 ih to odbija. Beroš je to priznao 9. svibnja RTL-u, dva dana prije nego što je od ravnatelja zatražio da popišu liječnike s prizivom savjesti.

‘Priziv savjesti i prekid trudnoće ne isključuju jedno drugo’

Beroš je tada rekao kako se u tom slučaju “angažiraju vanbolnički specijalisti ginekolozi u traženoj bolnici ili u najbližoj zdravstvenoj ustanovi sukladno Zakonu… U svakoj ustanovi u slučaju većeg broja liječnika s prizivom savjesti, postoje ugovori o obavljanju prekida trudnoće s izvanbolničkim ginekologom ili s drugom bolnicom.”

Na upit Jutarnjeg ima li smisla ponovno od bolnica tražiti popis liječnika s prizivom savjesti kad već zna koliko ih odbija izvršiti prekid trudnoće i planira li nešto poduzeti da žene mogu ostvariti zakonom zajamčeno pravo, iz Ministarstva su im poslali isti odgovor koji su poslali i RTL-u prije više od deset dana.

Jedino su dodali kako “periodično prikupljaju podatke s ciljem aktivnog upravljanja procesima na dobrobit naših pacijenata te da pravo na prekid trudnoće i priziv savjesti ne isključuju jedno drugo te su ustanove obvezne pronaći uvjete za ostvarenje oba prava”. Međutim, Mirela Čavajda unatoč tome nije mogla ostvariti svoje zakonsko pravo u Hrvatskoj, nego je morala ići u Sloveniju.