Hoće li tvrtka izgubiti potporu ako se ne cijepi i samo mali broj radnika? Beroš: 'Razgovara se o tome'

Diskriminacije neće biti, naglasio je ministar i dodao da ideja o uvjetovanju potpora mora naći put u zakon i Ustav

02.07.2021., Zagreb - Nacionalni stozer civilne zastite odrzao je konferenciju za medije u Nacionalnoj i sveucilisnoj knjiznici. ministar zdravstva Vili Beros. Photo: Marko Prpic/PIXSELL
FOTO: Marko Prpic/PIXSELL

Jučerašnja najava premijera Andreja Plenkovića da će daljnje potpore za očuvanje radnih mjesta biti uvjetovane cijepljenjem izazvala je burne reakcije ugostitelja i oporbe. Plenković je rekao da to još moraju razraditi ministri zdravstva i rada, Vili Beroš i Josip Aladrović. Na pitanje kako bi to izgledalo Beroš je na konferenciji Nacionalnog stožera rekao kako smatra da obostrani napori daju najbolje rezultati te da solidarnost i odgovornost ne mogu biti jednostrani.

“Diskriminacije oko potpora neće biti”

Beroš se pohvalio dosadašnjim naporima Vlade oko održavanja radnih mjesta, pa poručio: “Očekujemo da svi koji su primili naknadu na neki način, neću reći vrate uslugu, ali da daju doprinos izlasku iz krize.” Ponovio je da zdravstveno i ekonomsko pitanje idu zajedno i, kako kaže, ne vidi razlog za necijepljenje ako se time može omogućiti normalan rad i funkcioniranje.

“Čudi me što neki formiraju front protiv cijepljenja. Znam zašto to radi oporba, ali ne i gospodarstvenici”, rekao je Beroš i dodao kako se cijepljenjem može osigurati bolja budućnost pa se zapitao je li moralno i ekonomski opravdanu da istu naknadu dobiju oni koji se cijepe i oni koji to odbijaju. Naglasio je da diskriminacije neće biti, jer cijepljenje nije obavezno, ali da razmišljaju kako bi premijerova ideja mogla naći put u zakon i Ustav.

“Imamo izbor prihvatiti znanost”

Načelnik stožera i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović rekao je da će idućeg tjedna biti otvoren dijalog resornih ministara sa sindikatima i poslodavcima. “To ne znači uvođenje obveze cijepljenja, ali se može i treba razgovarati moraju li sve dobrobiti države biti bez ikakva doprinosa s druge strane odnosno bezuvjetni”, objasnio je Božinović. Ponovio je da prošle jeseni nije bilo rješenja, cjepiva, ali da ono postoji ove godine i da ima dovoljno doza za sve.

“Imamo izbor hoćemo li prihvatiti znanost i njezino rješenje, i umjesto da budemo zahvalni otvaramo pitanja koja ne doprinose izlasku iz ove situacije”, rekao je Božinović. Dodao je da će države u kojima je više ljudi procijepljeno biti spremnije za mogući četvrti val i imati manje ekonomskih šteta. Očekuje razumijevanje svih na nadolazećim razgovorima između Vlade i poduzetnika, kao i zajednički stav oko potrebe za cijepljenjem.

Na pitanje hoće li tvrtka izgubiti potporu ne cijepi li se samo mali broj radnika, Beroš je rekao da se o tome razgovara i na europskoj razini te da će detalje o ovoj ideji, koju smatra utemeljenom i potrebnom, iznijeti kada “zadovolje pravnu formu”.