Beroš kaže da se manipulira činjenicama oko covid potvrda: 'Nitko neće biti prisiljen na cijepljenje'

Ministar se javio uoči današnjeg prosvjeda medicinskih sestara i tehničara

17.04.2021., Rijeka - Ministar zdravstva Vili Beros u posjetu KBC-u Rijeka. Photo: Goran Kovacic/PIXSELL
FOTO: Goran Kovacic/PIXSELL

Ministar zdravstva Vili Beroš poručio je u četvrtak kako je sindikalni prosvjed dijela medicinskih sestara i tehničara legitiman i demokratski način izražavanja stajališta i zahtjeva prava zaposlenika te dodao kako u njemu nema mjesta manipuliranju činjenicama.

Uvođenje sigurnosnih mjera, napomenuo je u priopćenju, u ustanovama zdravstva i socijalne zaštite početkom listopada u jednom dijelu javnosti potaknulo je rasprave, a neke od sindikata zaposlenika u zdravstvenom sektoru ponukao na javni prosvjed.

“Za danas najavljeni prosvjed Sindikata medicinskih sestara i tehničara zajedno, koji okuplja dio tih zdravstvenih djelatnika, legitiman je i demokratski način izražavanja stajališta i iskazivanje zahtjeva za rješenjem određenih otvorenih pitanja i ja ga s te strane podupirem“, rekao je Beroš odgovarajući na upite medija o prosvjedu sestara i tehničara koji je sindikat zakazao u središtu Zagreba.

‘Nema opravdanja za manipulaciju činjenicama’

Dodao je kako ono za što nema opravdanja ni razumijevanja jest ciljana manipulacija činjenicama vezanima uz najavljenu provedbu zaštitnih mjera u zdravstvenim ustanovama, posebno onima u kojima se liječe bolesnici koji su i najranjiviji od zaraze korona virusom i njenih pogubnih posljedica.

Poručio je kako nitko u našoj zemlji nije i neće biti prisiljavan na cijepljenje. “Ali, kao ministar zdravstva dužan sam poduzimati sve mjere zaštite u sprječavanju ulaska i širenja zaraze u zdravstvenom, posebno bolničkom sustavu”, istaknuo je ministar.

Naglasio je kako ga je zato neugodno iznenadilo “da, uz liječnike, važan dio zdravstvenog sustava poput sestara i tehničara, koji su u svakodnevnom izravnom kontaktu s najtežim bolesnicima, ne prepoznaje potrebu da aktivno doprinose učinkovitoj zaštiti svojeg i tuđeg zdravlja”.

‘Rješenje za problem prekovremenih do kraja 2022.’

“Naše uloge u liječenju ljudi nisu samo profesionalne, one su iznad svega humanizam i suosjećanje s najpotrebitijima, posebno u okolnostima koje nam nameće ovakva svjetska pandemija”, poručio je Beroš.

Osvrćući se na pitanje prekovremenog i rada na blagdane, ustvrdio je kako je rad na blagdan plaćen sukladno Kolektivnom ugovoru kao i visina iznosa za prekovremeni rad koja je povećana od ožujka 2020. godine Dodatkom III Kolektivnom ugovoru. Podsjetio je i kako je Vlada 16. rujna donijela Odluku o isplati razlike iznosa za prekovremeni rad za ranije razdoblje.

“Time je doneseno rješenje da se taj dugogodišnji problem riješi do kraja iduće godine”, napomenuo je Beroš i dodao kako su u tijeku izmjene kojima se vrednuje visokoškolsko obrazovanje medicinskih sestara, utvrđuju koeficijenti za magistre sestrinstva i za neka druga radna mjesta.

Poziva na dijalog

Naglasio je kako na sva pitanja, kao i pitanje beneficiranog staža, Ministarstvo zdravstva nudi odgovore i rješenja u skladu sa zakonima i objektivnim financijskim mogućnostima sustava. Pozvao je na dijalog u pronalaženju prihvatljivih rješenja. “Ali, kada se pitanja i teme, umjesto Ministarstvu zdravstva, upućuju na druge adrese u društvu, onda prosvjed ima neke druge ciljeve”, smatra Beroš.

“Pitanja zdravlja i liječenja svima su zajednička, jednako pogađaju svakog pa im tako moramo pristupati i rješavati ih”, napomenuo je dodavši kako je na zdravstvenim djelatnicima najveća zadaća i odgovornost. “Zato nam je, posebno u vremenu u kojem živimo, potrebno više međusobnog razumijevanja i potpore jednih drugima”, zaključio je Beroš.

Prosvjed Sindikata medicinskih sestara i tehničara održava se danas u 11 ispred Vrhovnog suda. Time žele ukazati na probleme struke, koji su, kako tvrde, proizašli iz nerazumijevanja Ministarstva zdravstva i Vlade te sindikata. Najavili su kako će na prosvjedu govoriti o “neadekvatno plaćenom prekovremenom radu i radu na blagdane, sistematizaciji radnih mjesta, ucjenama i prijetnjama zbog necijepljenja, beneficiranom radnom stažu, radu izvan kompentencija te priznavanju visokoškolskog obrazovanja”.