Beroš: 'Hrvatska je ostala narančasta na novoj korona karti, nema crvenih zona ovog tjedna'

'Zdravstveni djelatnici su odgovorni za svoje, ali i zdravlje pacijenata', rekao je Beroš

FOTO: Screenshot N1

Nakon sjednice Vlade ministar zdravstva Vili Beroš otkrio je kako je Hrvatska i dalje narančasta prema najnovijim podacima Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti. “Nema crvenih zona u ovom tjednu, to je svakako dobra vijest”, rekao je Beroš.

Istaknuo je kako su prilikom donošenja epidemioloških mjera za nadolazeću školsku godinu posebno mislili na mentalno zdravlje djece.

“Najvažnije je da je struka determinirala siguran epidemiološki okvir u kojem se nastava može odvijati. Ponovit ću preporuke HZJZ-a da se cjepivo preporuča djeci starijoj od 12 godina s kroničnim bolestima”, istaknuo je i učenicima poželio sretan povratak u školske klupe.

‘Cijepljenje nije stalo’

Ponovio je i poziv na cijepljenje istaknuvši kako je došlo do pada zainteresiranosti. “Ali mislim da je ipak prošlih dana broj cijepljenih prvom dozom stabilan. Neću reći da raste, ali i dalje imamo tri do četiri tisuće cijepljenih prvom dozom. Nije dovoljno, ali cijepljenje nije stalo. Dolaskom zimskih dana i povećanim brojem novozaraženih i hospitaliziranih raste svijest o potrebi cijepljenja”, poručio je Beroš.

Osvrnuo se i na dopis KBC-a Osijek o necijepljenim djelatnicima. “U redu je da zdravstvene ustanove vode računa o procesima u ustanovi. Možda je prerano govoriti o posljedicama tužbi, ali mislim da je dobro da se ova tema otvorila i njezine daljnje konotacije. Poslana je poruka, zdravstveni djelatnici odgovorni su za svoje zdravlje, ali i zdravlje pacijenata”, rekao je istaknuvši da mu je teško reći hoće li jednostavno moći dokazati put zaraze.

‘Nismo orijentirani na zabrane’

Beroš je dodao kako će uskoro provesti neke mjere koje će povećati broj cijepljenih u zdravstvenim sutanovama. “Pobornik sam upotrebe covid potvrda. One iako nisu optimalne, sad su argument koji povećava sigurnost u zdravstvenom sustavu”, rekao je Beroš, ali nije odgovorio kada bi do toga mogli doći, rekavši da se samo pripremaju.

“Nismo orijentirani na zabrane, ali naša je zadaća da interveniramo ako je ugrožena sigurnost u zdravstvenom sustavu”, napomenuo je Beroš, a na zahtjev da detaljnije pojasni rekao je: “Ako će brojevi rasti, morat ćemo ići u tom smjeru. Nije lako sve uskladiti, treba vidjeti nekoliko zakona. S mjerama ćemo izaći brzo, ovisno o broju hospitaliziranih. Ti brojevi nažalost rastu.”

Na pitanje kako riješiti status osoba koji su preboljeli covid, a nisu u sustavu, Beroš je rekao: “To i nas muči. U određenom periodu za dobivanje covid potvrde priznavali smo i antigenske testove, no to nije praksa u Europi. Morali smo se prilagoditi, upozoreni smo na neki način. Obratili smo se Komisji s navedenim problemom i vjerujemo da će uvažiti naše primjedbe. HZJZ ima nekoliko rezervnih opcija u pripremi, vidjet ćemo”, napomenuo je Beroš.