Beroš je šokiran: 'Zašto se na početku pregovora najavljuje prosvjed, pa plaće su u zdravstvu povećane 43 posto'

Najavio je i pilot projekt preventivnih pregleda u četiri županije

FOTO: Screenshot N1

Ministar zdravstva Vili Beroš je nakon današnje sjednice Vlade govorio o reformi zdravstva. Kazao je da su dva najvažnija zakona Zakon o zdravstvenoj zaštiti i Zakon o zdravstvenom osiguranju koji da daju okvir za reforme zdravstvenog sustava. “Našli smo snage utemeljiti reformu”, rekao je.

“Opći cilj je održiv zdravstveni sustav, a specifični ciljevi – jačanje javnog zdravstva, okretanje prema preventivi i ranom otkrivanju bolesti. Prijedlogom reformi dali smo konkretne elemente, moramo reorganizirati bolnički sustav. Svjedočimo iznimnim naporima hrvatskog zdravstvenog sustava, ali to ne pratimo kvalitetno. Promijenit ćemo mrežu javnozdravstvene zaštite i plan mjera zdravstvene zaštite”, izjavio je ministar.

U petak plan preventivnih pregleda

Najavio je da će u petak prezentirati plan i program preventivnih zdravstvenih pregleda koji će započeti pilot projektom u četiri županije i koji bi se provodili u domovima zdravlja. “Povećat ćemo dostupnost zdravstvene zaštite. Konačno dolazi čas kad ćemo u Saboru imati drugo čitanje ovih zakona”, istaknuo je.

“Ovih dana me kolegica kritizirala da više govorim, a ne djelujem. No, ipak su neka djela iza nas. Riješili smo pitanje reprezentativnosti Hrvatskog liječničkog sindikata. Prolongiran je početak novih kolektivnih pregovora. Upravo zato nije mi jasno kako u jeku otvaranja i početka pregovora neki najavljuju prosvjed oko materijalnih prava, u trenutku kad se o istima razgovara. Plaće su povećane za 43 posto, i to u trenutku najvećih izazova”, rekao je Beroš.

O dugu prema veledrogerijama

Ministar nije htio detaljnije komentirati pilot projekte u četiri županije, ali je istaknuo da uloga pacijenta mora biti naglašenija. “Zato ćemo ponuditi nešto što dosad nismo. Početak provođenja preventivnih zdravstvenih programa bit će orijentiran prema starijima od 40 i koji se u zadnje dvije godine nisu javili svom obiteljskom liječniku”, dodao je.

Osvrnuo se i na dugove prema veledrogerijama i rekao da je to je osnovni cilj reforme. “To neće biti sutra. Prije godinu dvije imali smo česte krizne situacije s veledrogerijama, ali nakon poteza Vlade utemeljili smo dogovor i držimo rokove plaćanje u tom okviru”, izjavio je ministar i naglasio da je Europska komisija proučila reforme i dali su neke primjedbe od kojih su neke i prihvaćene.

Komentirao je i incident na Lošinju, kazavši da je teško reći jesu li liječnici meta gnjeva pacijenata zbog toga što sustav ne funkcionira. “Da je to problem, je, i osuđujem takvo postupanje. Izmjenom Kaznenog zakona smo dodali novu klasifikaciju prekršaja koji se odnosi na napad na službenu osobu u zdravstvu. Nemam ništa protiv da neke zdravstvene institucije angažiraju zaštitarske službe. Apeliram na pacijente da se ponašaju sukladno zdravom razumu”, zaključio je.