Beroš se u Saboru hvalio kako je s Vladom i Stožerom smanjio broj novih slučajeva pa malo strašio lockdownom

'Nepridržavanje mjera može nas vrlo lako odvesti u peti val pandemije i lockdown'

FOTO: Screenshot Sabor/YouTube

U Saboru je u tijeku rasprava o izmjenama Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, kojima bi se uvele kazne od 30.000 do 50.000 kuna za odgovorne osobe u državnim i javnim institucijama koje ne provode provjeru covid potvrda. Izmjena zakona je najavljena nakon što su neki lokalni dužnosnici, poput sinjskog gradonačelnika Mire Bulja, ali i predsjednika Zorana Milanovića, više puta javno rekli kako odluku o obveznim covid potvrdama za državne i javne službe neće provoditi.

Predstavljajući prijedlog izmjena zakona u Saboru, ministar zdravstva Vili Beroš govorio je o epidemiološkoj situaciji istaknuvši kako je ohrabrujuć pad broja zaraženih posljednjih dana. Pohvalio se kako su za to zaslužne odluke Vlade i Stožera. Naglasio je kako su mnoge druge države uvele restriktivnije mjere od Hrvatske, navodeći ograničenja prelaska granica i uvođenje 2G sustava, prema kojem se priznaju jedino covid potvrde na temelju cijepljenja i preboljenja, a ne negativnog testa.

“Nepridržavanje jednih od najliberalnijih mjera u Europi može nas vrlo lako odvesti u peti val pandemije i potencijalni lockdown, koji više ne želimo ponoviti. Time bi sigurno spriječili širenje virusa, ali bi ugrozili ekonomsku opstojnost države. Ne nalazimo ni jedan razlog da se balansirane sigurnosne mjere ne provode ili da im se protivi. Nisu diskriminirajuće, naprotiv, one su inkluzivne”, ustvrdio je Beroš.

‘Nitko nije iznad zakona bez obzira na dužnost’

Beroš je naglasio kako se izmjenama i dopunama zakona osigurava provedba potrebnih i ključnih sigurnosnih mjera. “Svi pojedinci u društvi imaju svoja prava, ali i obaveze, pogotovo tijekom epidemije. Sudjelovanje svih građana u društveno-političkoj zajednici od svih nas zahtjeva društvenu odgovornost. Očekujemo poštivanje zakona i propisa od svih dionika društva, kao i aktivan doprinos borbi protiv epidemije”, poručio je Beroš pa uputio kritiku onima koji se protive potvrdama ne spominjući nikoga imenom.

“Jedan od ključeva uspjeha upravo je jedinstvo i odgovornost javnih institucija. To je njihova dužnost i politička odgovornost. Nitko nije iznad zakona i nema pravo ne provoditi ga bez obzira na dužnost koju obavlja ili privilegiju koju trenutno uživa.”

Nove ovlasti za sanitarne inspektore

Izmjenama zakona definiraju se javnopravna tijela zadužena za provođenje mjera za zaštitu pučanstva od zaraznih bolesti te odgovorne osobe u tim tijelima. “To su čelnik tijela državne vlasti, čelnik tijela državne uprave, čelnik drugog državnog tijela, župan, gradonačelnik i općinski načelnik te zakonski zastupnik pravne osobe sukladno posebnim propisima”, kazao je Beroš.

Beroš je naglasio kako se izmjenama uvode i covid potvrde za ulazak u određene prostore. Dodao je da se detaljnije razrađuje njihova primjena, kao i obveza odgovornih osoba u javnopravnim tijelima da osiguraju provedbu provjere covid potvrda.

“U svrhu provedbe covid potvrda dopunjuju se ovlasti sanitarnih inspektora Državnog inspektorata u izvršavanju nadzora nad provedbom potvrda. Propisuje se i prekršajna kazna za odgovornu osobu ako ne osigura provođenje covid potvrda u iznosu od 30.000 do 50.000 kuna”, napomenuo je Beroš.

Policija na Pantovčak, ako ne provode potvrde?

Nedavno je ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica rekao da ne očekuje prosvjede zbog uvođenja kazni za one koji ne provode covid potvrda, što odlučno odbijaju činiti Bulj, ali i Milanović.

Na pitanje što će se dogoditi ako neki od čelnika tijela, poput Ureda predsjednika, neće pustiti državnog inspektora da provjeri primjenjuje li se zakon, Malenica je rekao kako ne zna detalje propisa, ali da pretpostavlja da se u takvim situacijama može koristiti i pomoć policije.

“Meni je neshvatljivo da netko, da neka državna institucija ili jedinica lokalne samouprave ne poštuje zakon i propis i neće dopustiti sanitarnom inspektoru ulazak. Ja jednostavno ne mogu vjerovati da se to može dogoditi, da se na takav način ne poštuje zakon koji ide u smjeru da se smanji mogućnost širenja zaraze”, naglasio je Malenica.