Beroš tvrdi da bolnice nisu preopterećene. A udruga liječnika da političari preko veze smještaju ljude

Što je za ministra Beroša preopterećeni zdravstveni sustav?

U Hrvatskoj ni nakon gotovo dvadeset mjeseci borbe s pandemijom nije implementiran transparentan i javnosti lako razumljiv sustav dnevnoga informiranja o dostupnim i popunjenim bolničkim kapacitetima kakav imaju sve uređene i pristojne države. Bez takvoga sustava jednostavno nije moguće izgraditi povjerenje javnosti

Guverner američke savezne države Colorado Jared Polis potpisao je prošle nedjelje odluku kojom je dozvolio bolnicama da preusmjeravaju i ne primaju pacijente zbog njihove prevelike opterećenosti uzrokovane velikim porastom broja COVID hospitalizacija. Colorado, savezna država na američkom Srednjem zapadu s 5,7 milijuna stanovnika, imala je u petak 1383 COVID pacijenta na bolničkom liječenju što je rezultiralo 95 postotnom popunjenošću svih kreveta intenzivne njege, najviše od početka pandemije.

Najveći broj hospitaliziranih, 1995 COVID pacijenata, zabilježen je 2. prosinca prošle godine, ali tada je bilo popunjeno „samo“ 80 posto svih kreveta intenzivne njege. Udio cijepljenih protiv COVID-a barem jednom dozom među onima koji su trenutačno u bolnicama iznosi 22 posto, a njihov udio u ukupnoj populaciji 68 posto. U Coloradu je najmanje jednom dozom cijepljeno 94 posto starijih od 65 godina, 78 posto svih u dobi od 18 do 64 godine te 63 posto onih od 12 do 18 godina starosti.

Jasno je da će brojevi u bolnicama rasti

Colorado trenutačno ima udio cijepljenih u ukupnoj populaciji koji bi Hrvatska mogla imati tek krajem godine, i to pod uvjetom da se svakoga dana prvom dozom cijepi najmanje 15.000 građana, i usprkos takvom udjelu ta savezna država zabilježila je porast broja hospitaliziranih od početka listopada do ovog petka za gotovo 50 posto.

U Hrvatskoj je u istome razdoblju broj hospitaliziranih povećan za 142 posto te je valjda i premijeru Andreju Plenkoviću i ministru zdravstva Viliju Berošu jasno da će i u narednim tjednima broj onih koji će trebati bolničko liječenje nezaustavljivo rasti. Nije za očekivati da bi i jedan od njih dvojice mogao donijeti odluku sličnu onoj guvernera Colorada jer bi to značilo i preuzimanje odgovornosti ne samo za dosadašnje nečinjenje, već i za sudbine svih onih koji će u narednim tjednima ili možda čak mjesecima zbog preopterećenosti bolnica i njihovog osoblja biti uskraćeni za odgovarajuće zahvate i liječenja.

Nema sustava kao u uređenim zemljama

U Hrvatskoj ni nakon gotovo dvadeset mjeseci borbe s pandemijom nije implementiran transparentan i javnosti lako razumljiv sustav dnevnoga informiranja o dostupnim i popunjenim bolničkim kapacitetima kakav imaju sve uređene i pristojne države. Bez takvoga sustava jednostavno nije moguće izgraditi povjerenje javnosti u one koji donose protuepidemijske mjere i politike, bez njega je nemoguće kvantificirati opterećenost bolničkog sustava i izbjeći da se sve mjere koje trebaju spriječiti njegov kolaps u dobrome dijelu javnosti doživljavaju kao nepotrebne i suvišne. Na službenim mrežnim stranicama savezne države Colorado možete među ostalim pročitati da je u petak, 5. studenoga 38 posto bolnica prijavilo da u narednom tjednu očekuje „manjak bolničkog osoblja“, a njih 32 posto „manjak kreveta na odjelima intenzivne njege“.

Hrvatski ministar zdravstva jučer je izjavio da „zdravstveni sustav nije preopterećen“ iako je Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL) početkom tjedna u svom dramatičnom priopćenju navela da „sustav ne postoji kad oni koji odlučuju je li taj sustav preopterećen njegove usluge dobivaju jednim telefonskim pozivom upravi bolnice“ ili kada „trebate vezu da što prije dođete do kreveta koji je opskrbljen kisikom i kada vas od bolesti COVID-19 i njenih komplikacija liječi ginekolog ili kirurg.“

Najvažniji je dojam u Banskim dvorima

Svaki iole ozbiljniji ministar iskoristio bi priopćenje ključne liječničke udruge kao dobrodošlo savezništvo i pomoć u promoviranju cijepljenja i pridržavanju elementarnih protuepidemijskih mjera, ali za ministra Beroša sve to zajedno samo je od sekundarne važnosti jer njegova politička budućnost ionako ne ovisi o HUBOL-u ili prebukiranim bolničkim kapacitetima, za njega je ipak najvažniji dojam koji ostavlja Banskim dvorima.

A zbog toga dojma hrvatska će javnost i dalje biti uskraćena za elementarne informacije o popunjenosti bolničkih kapaciteta i mogućoj točki loma pojedinih bolnica u kojoj će biti zatvarana njihova vrata za prijem novih bolesnika. Zbog toga dojma ministar će i dalje ponavljati da „zdravstveni sustav nije preopterećen“ unatoč tome što oni koji rade u tome sustavu tvrde da je za krevet opskrbljen kisikom potrebna veza i da COVID pacijente liječe i ginekolozi.

O Češkoj znamo sve, o Hrvatskoj gotovo ništa

Još sam prije godinu dana predložio da hrvatsko Ministarstvo zdravstva obavještava javnost o dnevnoj popunjenosti bolničkih kapaciteta po uzoru na istovrsno češko ministarstvo. Naravno da se to nije dogodilo i to ne samo zbog nesposobnosti i nevoljnosti nadležnoga ministra već ponajviše zbog odnosa samoga premijera Andreja Plenkovića prema cjelokupnoj javnosti. Tako i dalje možemo saznati sve što je važno o stanju u češkim, a gotovo ništa o stanju u hrvatskim bolnicama.

Jučer je u češkim bolnicama od 88 ECMO uređaja njih 59 bilo slobodno, a od ukupno 203 kreveta opremljena kisikom preko visokoprotočnoga nosnog katetera (engl. HFNC) njih 76 bilo je dostupno za COVID pacijente. Budući da HUBOL u svom priopćenju tvrdi da se na krevete koji imaju HFNC trenutačno dolazi preko veze jer takvih kreveta jednostavno nema dovoljno, ministar Beroš bi prezentacijom takvih podataka mogao demantirati ili potvrditi navode HUBOL-a. Ako su navodi HUBOL-a točni, u što inače ne treba sumnjati, onda će u narednim tjednima mnogi necijepljeni, ali i cijepljeni preminuti. Uzrok njihove smrti bit će COVID-19, ali razlozi za sva ta prekobrojna umiranja ipak su puno složeniji.

Sada je prekasno za pozitivne kampanje

Vlada Andreja Plenkovića nije uspjela zadobiti povjerenje većega dijela javnosti svojim protuepidemijskim mjerama i proklamiranim politikama, a bez toga povjerenja svaka kampanja cijepljenja bila je unaprijed osuđena na neuspjeh jer su se uglavnom cijepili oni koji bi to učinili bez obzira na to tko sjedi u Banskim dvorima. Ako je i meni još u veljači ove godine, kada se cijepilo po vezi, bilo jasno da se barem pola nacije ne želi uopće cijepiti te sam tada na tu činjenicu upozorio jednoga od čelnika javnog zdravstva, zašto se Vlada tome čudila još u lipnju?

Umjesto da javnim prostorom dominira suvisla i na koncu uspješna kampanja cijepljenja, umjesto da je Hrvatska po udjelu cijepljenih u europskom i svjetskom vrhu zajedno s Portugalom, Španjolskom, Singapurom, Republikom Korejom, Kanadom, Norveškom, Japanom, Italijom, Irskom i Danskom, mi smo ostali na dnu Europe zajedno s ostatkom Balkana s kojeg nas upravo viđeniji protivnici cijepljenja, gle paradoksa, stalno odvode.

Sada je prekasno za pozitivne kampanje, Vlada može birati između zakonski jasno regulirane obaveze cijepljenja i raznih ograničenja čiji je smisao poticanje na cijepljenje onih koji će to nevoljko učiniti. Nažalost, zagušenje bolničkoga sustava više nije moguće izbjeći, samo je pitanje koliko dugo će ono trajati, hoće li se opet ponoviti i koliko će na kraju prekobrojnih smrti uzrokovati.