Beroš: 'Nije me iznenadila ostavka šefa Vinogradske. Vidim li Zadravec kao prijetnju? Nikoga se ne bojim'

Ministar je optimističan zbog pada broja novozaraženih i hospitaliziranih, ali smatra da je prerano govoriti o popuštanju mjera

Nakon što je u subotu cijepio građane Zagreba na Velesajmu, ministar zdravstva Vili Beroš danas je cijepio Osječane u Dvorani Gradski vrt. Ondje je dao izjavu medijima u kojoj je govorio o cijepljenju te aktualnim događanjima u zdravstvu, pogotovo o najnovijoj drami u Vinogradskoj bolnici nakon ostavke ravnatelja Marija Zovka.

Ministar je kazao kako epidemiološka situacija postaje sve bolja, da je sve veći broj cijepljenih, da smo pali s brojem hospitaliziranih ispod 2000 i brojem onih koji su u Jedinicama intenzivnog liječenja.

“Sve to na neki način daje naznake da bi epidemija mogla jenjavati, no želim da budemo oprezni i dalje”, kazao je ministar te dodao kako se obaraju rekordni te da je prošlotjedni rekord bio preko 53.000 cijepljenih u jednom danu. Tako je po tome, kazao je, cijepljen svaki četvrti građanin. Zahvalio je onima koji cijepe građane, ali i onima koji su se cijepili te je pozvao građane koji se nisu cijepili da se putem svojih liječnika i drugih kanala naruče na cijepljenje.

Kada se može očekivati popuštanje mjera?

Zahvalio se liječnicima opće prakse priznavši da je bilo određenih problema ali da su danas sve prepreke riješene te da oni sada lakše mogu naručivati ljude. Potom je pobrojao i druge načine na koje se građani mogu prijaviti poput telefona za prijavu i platforme CijepiSe.

Ministra su pitali i kada se može očekivati kada se može očekivati popuštanje mjera. “Situacija se prati ali ona još nije takva da se možemo opustiti. Epidemiolozi sve prate i oni će procijeniti. Ja želim vjerovati da smo na kraju trećeg vala, no moramo sve pratiti i na osnovu toga donositi odluke. Popuštanje mjera s 15. svibnja nije za očekivati”, kazao je ministar dodajući kako se ne žele zalijetati zbog toga da ne ugroze turističku sezonu.

‘Neću dopustiti da pacijenti trpe’

Beroš je kazao kako prati situaciju u Vinogradskoj te je dodao kako postoji redoslijed postupanja ustanova te da će on na kraju donositi odluke. “Neću dopustiti da pacijenti trpe. Ova vijest me nije iznenadila. Ne znam koji su motivi za to da ravnatelj da ostavku. No, sada je sve na ingerenciji Upravnog vijeća. Sve mora biti u okviru zakonskih procesa. Ova priča mora dobiti epilog što prije”, kazao je Beroš te dodao kako još očekuje određena izvješća te da će intervenirati ako dođe do ugrožavanja zaštite prava pacijenata.

Na pitanje treba li Zadravec postati nova ravnateljica, ministar je kazao da ne zna tko će se prijaviti te da o tome odlučuje Upravno vijeće. Na pitanje zašto je zahladio odnos sa Zadravec, Beroš je kazao da njihov odnos nije važan.

‘Ako bude potrebno, raspustit ću Upravno vijeće’

“Bilo je određenih neslaganja jer sam tražio da se mora postupati u skladu sa zakonima”, kazao je Beroš te na pitanje boji li se dr. Zadravec kazao kako se on nikoga ne boji. Na pitanje može li Upravno vijeće riješiti krizu, Beroš je rekao kako je s njima zadovoljan i da vjeruje da mogu.

“Ja ne mogu rješavati njihove probleme. No, ako oni to ne budu mogli onda ću intervenirati i raspustiti ih. No želim im dati šansu jer su dali konstruktivne prijedloge”, kazao je ministar te dodao kako će Upravno vijeće sutra morati izabrati v.d. ravnatelja.

Ministar je kazao kako ne vidi prijetnju u dr. Zadravec te da je u nekim elementima i suglasan u onom što je rekla. Također je rekao kako prijave mobinga ne gleda kao dobrodošle. “Svatko od tih djelatnika odgovara za svoje postupke, ne mogu o tome suditi jer nisam bio tamo. To nije u mojoj ingerenciji, ja sam odgovoran za sustav”, kazao je ministar te dodao da postoje ustanove koje moraju odraditi svoj posao.

Popuštanje mjera i zelene propusnice

Na pitanje hoće li biti dovoljno cjepiva AstraZenece za docjepljivanje, ministar je odgovorio pozitivno. Postavljeno je i pitanje vezano uz cijepljenje djece. “Apsolutno će tu struka reći svoje. Ja sam kao neurokirurg poklonio svoje povjerenje njima. Tako da će to odrediti struka”, rekao je ministar. Također je rekao da “susatv E-građana doživio je određeni update i portal E-zdravlje doživljava promjene i mislim da je od 14. moguće prijavljivanje građana”. Naglasio je pritom kako postoje i drugi kanali putem kojih se građani mogu prijaviti za cijepljenje.

Postavljeno je i pitanje hoće li se s popuštanjem mjera uvesti zelene propusnice kao obaveza za sve manifestacije. “Odgovor na to pitanje ovisi o tome koliko ćemo biti disciplinirani i koliko ćemo se cijepiti. Ako budemo jako procijepljeni ovo pitane postaje irelevantno. No, ako se okolnosti promijene i virus mutira ili i dalje bude među nama mi ćemo morati naći neki način suživota”, kazao je ministar te dodao kako bi se u tom slučaju koristila neka vrsta certifikata o prebolijevanju ili cijepljenju.

“Pilot projekti i propusnice se navode kao vrlo temeljna stvar. Ako cijepljenjem ne potjeramo virus morat ćemo naći suživot s njim, a ovo je dobar način”, dodao je ministar . Na pitanje možemo li u lipnju očekivati propusnice ako se procijepi koliko treba, ministar je odgovorio: “Ja nekako vjerujem da ćemo do određenog roka doći do procijepljenosti”.