Beroša pitali hoće li izbaciti Lauca iz Znanstvenog savjeta zbog izjava o cjepivu. Počeo se spektakularno izmotavati

Ministar je još jednom demantirao da se od 1. studenog masovno šire covid potvrde

17.03.2020., Zagreb - Konferencija za medije Nacionalnog stozera civilne zastite o koronavirusu u Hrvatskoj. ministar zdravstva Vili Beros. Photo: Emica Elvedji/PIXSELL
FOTO: Emica Elvedji/PIXSELL

Ministar Vili Beroš nakon zasjedanja Vlade izašao je pred novinare kako bi još jednom iznio najnovije informacije vezane uz širenje zaraze koronavirusa. Naime, na sjednici Vlade ministar je objavio da danas u Hrvatskoj imamo 3053 novozaraženih. Dodao je kako nam je udio zaraženih među testiranima 28,4 posto, dok je na bolničkom liječenju 939 osoba, a na respiratoru 131 pacijent.

“Zamjetan je porast hospitaliziranih od koronavirusa pa i onih s najtežom kliničkom slikom i koji su na ECMO uređaju. Zato su Klinici dr. Fran Mihaljević ustupljeni dodatni ECMO uređaji”, rekao je Beroš. Najavio je sastanak ekspertne skupine u Ministarstvu zdravstva na kojemu će se govoriti o daljnjem odgovoru na pandemiju.

Na konferenciji za medije Beroš je kazao kako su posebno na udaru stariji do 50 godina pa je pozvao građane da ozbiljno shvate ugrozu i cijepe se. “Od početka govorimo da je svaki izgubljeni život jedan život previše. Imamo izlaz, cjepivo. Cjepivo ne spriječava apsolutno od smrti, ali štiti i od smrti i od težih oblika bolesti. Da tome nije tako mi bismo bili u većem problemu. Svaka četvrta u dobi većoj od 65 nije cijepljena, na njih posebno apeliramo. Danas kod novozaraženih opet je prvi Zagreb, slijedi Splitsko-dalmatinska županija sa 696, pa Primorsko- goranska s 241”, kazao je Beroš.

Pitanje o uvođenju covid potvrda

Na pitanje kada će se primjenjivati covid potvrde u trgovačkim centrima i drugdje, Beroš je odgovorio: “Ono što nije dobro je da sve skupa zbunjujemo javnosti, jučer su se neke informacije pojavile u medijima, no ne smijemo zbunjivati javnost. Svakodnevno evaluiramo situaciju, sve opcije su na stolu pa i covid potvrde. Mi ćemo i dalje pratiti situaciju. Budite sigurni, sve je na stolu, međutim nema naznaka da bi nešto krenulo s nekim datumom”.

Ministar je kazao da su posebno zaražene dvije kategorije i to ona od 10 do 19 godina što ukazuje da se virus više širi u obrazovnim ustanovama. Na pitanje hoće li se Znanstveni savjet raspasti zbog Lauca, Beroš je rekao: “Zamolio sam na sjednici Savjeta da djelujemo unisono i da ne zbunjujemo naše pučanstvo. Upozorio sam sve koji su bili na videovezi. Članstvo u Savjetu je dobrovoljno, nadalje nikome ne možete zabraniti da iznosi vlastite stavove. Ono što je bitno je da nakon sjednice predstavnik Vlade iznosi službeni stav, on je potpuno jednoznačan a to je da cjepivo štiti. Uslijedili su neki komentari za koje bih rekao da nisu netočni ali su izolirani i znanstvenicima važni, no zbunjuju javnost”, kazao je Beroš.

‘Nitko mu ne može zabraniti da ima svoje mišljenje’

“U jednom Savjetu loše je da svi imamo jednako mišljenje, ali ono što izlazi van kritiziram i molim da to ne bude tako”, rekao je Beroš upozoravajući da moguće time rade štetu. “Molim sve koji drugačije misle i možda su u pravu molim da ne iznose informacije da ne zbunjuju javnost, s 15. sastanka Znanstvenog savjeta izašla je poruka da podržavamo cijepljenje i treću dozu”, kazao je Beroš.

Novinari su Beroša nekoliko puta uzastopce pitali kada Gordana Lauca misli izbaciti van iz Savjeta. “Stav iznosi predstavnik Vlade. Njemu nitko ne može zabraniti da iznosi vlastito mišljenje. Savjet nije obvezan, on je savjetodavni organ i nama različita mišljenja ponekad i pomažu”, kazao je Beroš.

Širenje teorija zavjera

Reporter Hrvoje Krešić s N1 televizije potom je Berošu rekao da Gordan Lauc šteti Vladi te ga naveo kao osobu koja doprinosi teorijama zavjere. “Dijelom ste u pravu, ne možemo mijenjati ničija privatna stajališta ali nam je važno imati više mišljenja, a javnosti moramo poslati jasnu poruku. U mnogim stavovima se ne slažem s Laucem pa i da netko zarađuje na pandemiji, to su njegovi stavovi”, rekao je Beroš.

“Znanost je tu da se propituje, znanost nije dogma, ja volim čuti i drugačije stavove”, dodao je Beroš. Potom je Mislav Bago kazao kako Lauc utječe na to da se ljudi ne cijepe na što je Beroš odgovorio: “Kada bi Lauc bio jedini naš problem mi bismo bili na konju. No, nije jedini. Mjere donosi Stožer na temelju konsenzusa struke, Znanstveni savjet je samo savjetodavno tijelo. ”

Reforma zdravstva

Beroš je govorio i o reformi zdravstva, te kazao kako će u njoj naglasak biti stavljen na centralizaciju. Kazao je kako će njegov prvi korak u reformi biti objedinjavanje javne nabave, a da za to treba biti riješena njihova vlasnička struktura. “Objedinjena javna nabava je prvi korak i u tom smjeru smo već krenuli”, kazao je.

“Hoćemo li centralizirati županijske ustanove, to ćemo vidjeti. U ovom trenutku ću samo reći da županijske bolnice zbog neispunjavanja obaveza imaju gubitak od tri milijarde kuna bez troškova koje dodatno stvaraju. Naš zadatak je taj sustav ustabiliti. Je li centralizacija bolnica najbolji put, vidjet ćemo. To ne znači da ikome ukidamo prava”, rekao je Beroš dodajući da reforma mora biti rezultat nacionalnog konsenzusa.

Na pitanje hoće li liječnici obiteljske medicine morati raditi na Hitnoj Beroš je kazao: “Neće oni morati raditi u Hitnoj, no u slučaju potrebe mišljenja sam da oni mogu pridonijeti radu u Hitnoj i dežurstvima. Time smo htjeli pojačati koordinativnu ulogu jačanja domova zdravlja. Ravnatelji domova zdravlja procjenjivat će akutnost situacije i hoće li liječnici obiteljske medicine raditi i u hitnoj službi. Naš cilj nije reforma koja će jesti svoju djecu već u okviru mogućeg poboljšati sustav”.