Berošev poznanik dobio još jedan unosan ugovor s državom. Ovaj, ne šalimo se, radi za Povjerenstvo za sukob interesa

Nakon ugovora s Ministarstvom zdravstva, Kojundžić širi poslove. Sklopio je jedan s Povjerenstvom za sukob interesa

Medijska haranga bez dokaza iza koje stoji konkurencija. To je suština posljednjih javnih istupa Vinka Kojundžića, vlasnika tvrtke Cuspis, nakon otkrića o tome kako je njegova tvrtka podnijela najjeftiniju ponudu za buduću državnu antikorupcijsku platformu. Posluje čisto, radi po pravilima, o pogodovanjima nema ni riječi, ponavlja Kojundžić.

Legitiman medijski interes za poslove tvrtke koja je sudjelovala u izradi platforme Cijepise i koja je predmet izvida Uskoka zbog poslova u Ministarstvu zdravstva, direktor tvrtke smatra harangom. Iako je glavninu prihoda iz javnih izvora u posljednjih nekoliko godina ostvario u zdravstvenom sektoru, analizom natječaja na koje se javlja ili je osvojila njegova tvrtka, vidljivo je da kompanija širi svoje poslove i u druge resore.

Rade novi sustav Povjerenstvu za sukob interesa

Dok se za Vladinu antikorupcijsku stranicu treba pričekati procedura ocjene ponuda, drugi posao iz sfere državnih antikorupcijskih aktivnosti tvrtka već radi. Naime, još krajem prošle godine na natječaju su osvojili posao razvoja, implementacije, migracije podataka i održavanja novog sustava Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa vrijedan 615 tisuća kuna s PDV-om.

Konkurentska tvrtka nije udovoljila uvjetima, pa je Cuspisova ponuda bila jedina preostala. I valjana. Kako je istaknuto u dokumentaciji u nabavi, jedna od priloženih referenci koja im je omogućila da dobiju posao, bilo je i održavanje Centralnog upravljačkog sustava Ministarstva zdravstva. Upravo onog koji je istaknula državna revizija u posljednjem izvješću o poslovanju Beroševog ministarstva.

Dosad nisu osuđivani, pa je u redu

Povjerenstvo je, stoji u dokumentaciji, u postupku zatražilo i uvid u kaznenu evidenciju Ministarstva pravosuđa i uprave, a prema raspoloživim podacima ni direktori ni sama tvrtka Cuspis dosad nisu osuđivani, a kako nije bilo ni poreznog duga ili sličnih diskvalifikatornih elemenata, nije bilo nikakve formalne prepreke za sklapanje posla.

Naime, prema Zakonu o javnoj nabavi, isključivanje neke tvrtke iz javne nabave moguće je tek ako postoji pravomoćna presuda vezana za kaznena djela poput pogodovanja, davanja mita, trgovanja utjecajem i sličnog ili ako postoji porezni dug. Glasnogovornik Uskoka Telegramu je prije više od mjesec dana službeno potvrdio kako u slučaju informatičkih poslova u Ministarstvu zdravstva i dalje – teku izvidi. Kojundžić pak tvrdi kako ga na razgovor još nitko nije zvao te da DORH prethodno nije našao elemente kaznenog djela.

Angažirani u Ministarstvu financija, CERP-u…

Posao za Povjerenstvo nije jedini izvan zdravstvenog sektora, u kojem Kojundžić operira već godinama. Kako je Telegram izvijestio, u veljači su sklopili – nakon natječaja – ugovor s Ministarstvom financija. Uspostavit će im programsko rješenje za jačanje sustava fiskalne odgovornosti i sustava unutarnjih kontrola za 178 tisuća eura.

Centru za restrukturiranje i prodaju (CERP) rade, pak, aplikaciju urudžbenog zapisnika vrijednu 41 tisuća eura s PDV-om. Zanimljivo, prema zapisniku o ocjeni ponuda, jedini su se javili na taj natječaj, odnosno, nitko drugi nije bio zainteresiran raditi aplikaciju. Isto se dogodilo prošle godine i na mnogo unosnijem natječaju Ministarstva zdravstva za održavanje Centralnog upravljačkog sustava. Za posao vrijedan 1,3 milijuna eura jedini se javio Cuspis.