Beroševa savjetnica hini da nije čula za skandal s covid testovima: 'Zar ne vidite moje razrogačene oči?'

Gospođa Krpeta komentirala je aferu sina HDZ-ova zastupnika sa sumnjivim testovima na koronu

FOTO: Screenshot N1

Savjetnica ministra Vilija Beroša i medicinska sestra Snježana Krpeta za N1 je komentirala probleme u zdravstvu, ali i navodno muljanje s covid testovima. Naime, list 24 sata je objavio da policija i Uskok istražuju 24-godišnjeg Filipa Mihalića, sina bivšeg HDZ-ovog saborskog zastupnika Anđelka Mihalića, zbog sumnjivih milijunskih poslova s navodno krivotvorenim covid testovima.

“Vjerujte mi, nisam stvarno čula o tome, bila sam na službenom putu jučer. Vidite da su mi se oči razrogačile. Ne mogu uopće vjerovati da netko to može napraviti. Ne znam što bih rekla. Ovo je pravna država, postoji policija, DORH, USKOK – neka sve istraže. Može biti sin ne znam koga, predsjednika države, saborskog zastupnika, takva ponašanja se trebaju u pravnoj državi sankcionirati”, kazala je.

Komentirala je tijela preminulih pacijenata snimljenih na podu patologije na Svetom Duhu, rekavši da inspekcija još nije gotova. “Čut ćete nalaze inspekcijskog nadzora i o tome će se očitovati naš državni tajnik. Bolnica je u ingerenciji Grada i ukoliko dođe do propusta, ako se dokaže, zna se kakav je hijerarhijski put. Inspekcijski nalaz još nije gotov. To zaista nije moj fah i ne bih to komentirala”, rekla je Krpeta.

‘Medicinske sestre nikad nisu dobile više’

Osvrnula se i na najavu medicinskih sestara da idu u prosvjed. Ona je, kaže, za razgovor.

“Sustav je bio zanemarivan 14 godina (…), riješili smo problem visokoobrazovanih sestara koje su dobile koeficijent. 2012. godine je SDP-ova vlada uzela koeficijent srednjim medicinskim sestrama i prvostupnicama, to se sad vraća i tu će sestre osjetiti porast na plaći. U tijeku su kolektivna pregovaranja za granski ugovor, a tijekom lipnja ide se u izmjenu o zakonu o plaćama javnih državnih službenika. Nitko a priori nije rekao da sestre neće dobiti veće plaće. Moj osobni stav je da treba sjesti za stol i razgovarati. Medicinske sestre nisu nikad dobile više nego tijekom ove Vlade”, kazala je.

Kazala je i da broj sestara koje su otišle raditi vani nije ni blizu onakav kako se “pokušava napuhati”.

‘Premijer nas je uveo u Schengen, riješit će i sestre’

“Demokratsko pravo sestara je da prosvjeduju, ali ja se zaista nadam da će se dogovoriti. Kako nas je premijer uveo u veliku europsku obitelj Schengena, eura, energetske neovisnosti, pa čisto sumnjam da nas neće uvesti i da se približimo europskih sestrama”, komentirala je.

Na konstataciju voditeljice da se medicinsko osoblje žali i na smjene, rekla je da su to iznimke. “Medicinske sestre su populacija mladih žena. Ne možete vi imati na lageru 10 medicinskih sestara koje će upadati u smjenu kada nekome zatreba. To je pitanje čiste kolegijalnosti”.

‘Doći će se do neke solidne svote’

Na kritike na zdravstvenu reformu, Krpeta kaže: “Medicinske sestre, koeficijenti, reorganizacija postojeće mreže, izlazak zakona o zdravstvenoj zaštiti, proširenje kompetencija medicinskih sestara, reforma u hitnoj djelatnosti, to su sve znakovi reforme. Oni koji kažu da nemaju reformu, ja bih voljela da kažu što oni konkretno misle da bi trebala biti reforma. Ja imam svoj mail, voljela bih da mi netko napiše, otvorena sam za sve prijedloge”.

Na pitanje kako komentira to što su liječnici dobili povećanja plaća, a medicinske sestre nisu, Krpeta je rekla:

“Liječnici su ovo ljeto bili ljuti na nas što su medicinske sestre tom uredbom dobili, a oni ne. Sad su oni dobili. Medicinskim se sestrama vraća ono što im je bilo nepravedno uzeto 2012. Godina je duga, doći će se do neke solidne svote”.