Biden je pobijedio, ali izborna procedura još traje. Evo što će se događati iduća dva i pol mjeseca

Još je nekoliko koraka do inauguracije novog predsjednika 20. siječnja

US President-elect Joe Biden gestures to the crowd after he delivered remarks in Wilmington, Delaware, on November 7, 2020. Democrat Joe Biden was declared winner of the US presidency November 7, defeating Donald Trump and ending an era that convulsed American politics, shocked the world and left the United States more divided than at any time in decades.,Image: 567958921, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Vjerojatno ne postoji nitko tko ima pristup internetu, a ne zna kako je jučer proglašena pobjeda demokratskog kandidata Joea Bidena na predsjedničkim izborima u SAD-u. I dalje nije poznato koliko će ta pobjeda biti uvjerljiva. Glasovi u nekim saveznim državama još se broje, dok je Georgija najavila ponovno prebrojavanje svih glasova, ali Biden je dobio dovoljno glasova da postane novi predsjednik.

U tome ga gotovo sigurno neće spriječiti ni tužbe kojima na sve strane prijete dosadašnji predsjednik Donald Trump i njegov tim, a koje su, prema mišljenju većine analitičara, potpuno neutemeljene. No, kao što vjerojatno znaju svi koji su barem letimično pratili ove izbore, nekoliko je koraka između pobjede na biralištima i ulaska novog predsjednika u Bijelu kuću.

Strogo tehnički gledano, Amerikanci 3. studenog nisu glasali za novog predsjednika, nego su elektorima u svojim saveznim državama dali instrukcije za kojeg će kandidata oni glasati kada izborni proces dođe u tu fazu. Prije i nakon glasanja elektora postoje druge formalnosti koje moraju biti zadovoljene prije nego što Biden bude proglašen predsjednikoma SAD-a. CNN je pripremio pregled rasporeda preostalih koraka tijekom iduća dva i pol mjeseca.

Glasalo se 3. studenog

Prema posljednjim informacijama, na izborima je glasalo 146 milijuna Amerikanaca. Neki su svoj glas dali fizički se pojavivši na biračkom mjestu, gdje su ispunili glasački listić. Dio građana SAD-a odabrao je glasačke listiće poslati poštom, što nije neuobičajena praksa, ali na ovim je izborima takav način glasanja odabrao rekordan broj Amerikanaca. Njihov točan broj još nije poznat, no sigurno je kako ih je bilo više od 65 milijuna.

Joe Biden dobio je gotovo 75 milijuna glasova, dok je Donalda Trumpa odabralo nešto manje od 71 milijuna Amerikanca. Ipak, presudnu ulogu u Bidenovoj pobjedi nije odigrao broj osvojenih glasova na saveznoj razini, nego njegov raspored, koji mu donosi više od 270 elektorskih glasova.

Slijedi brojanje glasova

Proces brojanja glasova veći dio svijeta više od četiri dana pratio je bez daha, sve dok jučer najveći američki mediji nisu objavili da je prema njihovim projekcijama na izborima pobijedio Joe Biden. No, objava pobjednika u medijima ne znači da je brojanje glasačkih listića završeno. Listići poslani poštom stizali su i nakon 3. studenog, a u pojedinim saveznim državama neke još očekuju. Svi ispravno popunjeni listići bit će priznati ako postoji potvrda da su poslani na dan izbora.

Različite savezne države imaju različite propise koji određuju do kada takvi listići mogu biti zaprimljeni. U Sjevernoj Karolini i Pennsylvaniji kao krajnji datum određen je 6. studeni. U Nevadi, u kojoj su izbori bili naročito neizvjesni, listići će biti priznati ako stignu do 10. studenog. Najduži rok ima država Washington, gdje će biti priznati glasački listići poslani poštom koji stignu sve do 23. studenog.

Potom glasaju elektori

U razdoblju koje počinje tjedan dana nakon izbora, 10. studenog, i u gotovo svim saveznim državama traje do 8. prosinca, vlasti svake države moraju prebrojati glasove, razriješiti sva otvorena pitanja i utvrditi tko će dobiti njihove elektorske glasove. Prema zakonu, Elektorski / Izborni kolegij sastaje se u ponedjeljak nakon druge srijede u prosincu. Taj dan ove godine pada na 14. prosinca.

Ukupno 538 članova izbornog kolegija 14. prosinca održat će sastanke. Svi se neće okupiti na jednom mjestu – elektori svake savezne države sastaju se u glavnom gradu te države, gdje glasaju za predsjednika SAD-a. Njihova odluka potom se iz svake savezne države u šest ovjerenih primjeraka šalje u nacionalnu prijestolnicu, Washington, D.C. Glasovi u roku od devet dana moraju stići na odredište.

Brojanje elektorskih glasova i inauguracija

Paralelno s predsjedničkim izborima održani su i izbori za Senat i Zastupnički dom Kongresa. Novi senatori i kongresnici položit će zakletve 3. siječnja. Idući ključan korak u procesu izbora novog predsjednika SAD-a dogodit će se 6. siječnja kada će se senatori i kongresnici okupiti na brojenju elektorskih glasova. Na tom će se zasjedanju odlučiti i o eventualnim prigovorima te nejasnoćama vezanim za elektorske glasove.

Ako se pokaže da je jedan od kandidata dobio 270 ili više elektorskih glasova, proces završava. Ako je rezultat neriješen, što znači da su oba kandidata dobila po 269 elektorskih glasova, novog predsjednika bira Kongres. No, to ne znači da svaki kongresnik ima pravo glasa, što bi išlo na ruku demokratima koji imaju većinu u tom tijelu. Umjesto toga, delegacija svake države glasa kao cjelina, što to znači da vodeća stranka u svakoj državi dobiva kontrolu nad glasom državne delegacije.

S obzirom na to da republikanci kontroliraju veći broj delegacija, lako je moguće da bi u takvom scenariju za predsjednika bio izabran Donald Trump. No, kako je jasno da neriješenog rezultata pri brojanju elektorskih glasova neće doći, izvjesno je da će dva tjedna nakon brojanja uslijediti inauguracija novog predsjednika. To znači da će Joe Biden 20. siječnja točno u podne položiti prisegu i postati 46. predsjednika SAD-a.