Biljana Borzan u ekstazi nakon što je prošao njezin zakon o duljem trajanju uređaja: 'Danas smo stavili ljude ispred profita!'

Ovom direktivom Europski parlament zabranjuje ugrađene kvarove

FOTO: X/Biljana Borzan

Europski parlament velikom je većinom izglasao zakon hrvatske zastupnice Biljane Borzan kojim se zabranjuju ugrađeni kvarovi, uvode oznake trajanja uređaja te povećavaju mogućnosti popravka. Borzan na društvenim mrežama nije skrivala oduševljenje.

“Jupiiii” Sa 593 glasa ZA parlament je usvojio moj zakon o duljem trajanju uređaja! Danas smo industriji rekli dosta! Danas smo stavili ljude ispred profita!”, napisala je na X-u.

Novi europski zakon proizvođače će motivirati da proizvode kvalitetnije i trajnije uređaje, rekla je ranije Hini Borzan, izvjestiteljica i pregovaračica Europskog parlamenta za direktivu zahvaljujući kojoj će kupci biti bolje informirani o trajanju, popravku i održivosti uređaja.

Najviše uređaja se pokvari između druge i treće godine

“Uvriježila se praksa u kojoj ste vi kao potrošač usmjereni isključivo u jedan smjer, a to je da kupite novo”, rekla je Borzan, potpredsjednica socijaldemokrata u Europskom parlamentu, i istaknula da će se novim zakonom dokinuti takva praksa i bolje zaštititi potrošačka prava građana koji smatraju da su uređaji prije trajali dulje nego oni proizvedeni danas.

Najviše uređaja se pokvari između druge i treće godine upotrebe, odnosno nakon isteka obveznog jamstva, pokazalo je istraživanje socijaldemokratkinje. Borzan je naglasila da je teško dokazivo da je proizvođač namjerno ugradio kvar u uređaj, ali da je osmišljen način kako osigurati da potrošači biraju trajnije uređaje.

“Vrlo je teško dokazati, čak i ako ste vrhunski inženjer, teško ćete dokazati da je neki dio stavljen u uređaj baš da ga pokvari prije vremena. Išli smo na jedan posredan način, kako motivirati proizvođače da proizvode kvalitetnije uređaje”, rekla je Borzan.

Potrošače treba informirati i o pristupačnosti rezervnih dijelova

U trgovinama na prostoru EU-a će biti podsjetnik na obvezno jamstvo od dvije godine na sve uređaje, čega većina građana nije svjesna, dok će proizvođač moći istaknuti komercijalno jamstvo na samim uređajima.

U direktivi se, među ostalim, navodi da bi potrošače prije kupnje proizvoda trebalo informirati “o dostupnosti i cjenovnoj pristupačnosti rezervnih dijelova potrebnih za njegov popravak, uključujući trajanje razdoblja tijekom kojeg su dostupni rezervni dijelovi i pribor, kao i postupak njihove narudžbe, te o dostupnosti priručnika za upotrebu i popravak, kao i alata i usluga za popravak”.

Nakon što je Europski parlament dao zeleno svjetlo ovoj direktivi, još je formalno treba odobriti Vijeće EU-a. Države članice će potom imati dvije godine da je prenesu u nacionalna zakonodavstva.