Birokratska noćna mora u Dubrovniku. Ako želite vodovodni priključak, traže domovnicu i nepostojeće dokumente

Molba za priključak obiluje i drugim nelogičnostima, a Vodovod traži i podatke koje sigurno ima

FOTO: Pixsell / Telegram

Želite li se u Dubrovniku spojiti na javnu vodovodnu mrežu, susrest ćete se s apsurdnim formularom Dubrovačkog vodovoda u kojem traže da im dostavite domovnicu. Zašto je dubrovačkom komunalnom poduzeću bitno da zna nacionalnost onoga tko traži vodovodni priključak, nije pojašnjeno. No to je tek dio nelogičnosti koje vas čekaju.

Tako obrazac “Molba za vodovodni priključak” započinje s dvije tablice koje bi trebali popuniti podnositelj zahtjeva – budući potrošač, te vlasnik objekta. To nema smisla jer prilikom spajanja na vodovodnu mrežu zahtjev ionako podnosi samo vlasnik objekta. Dakle, nema potrebe pitati za podatke podnositelja, pa posebno za podatke vlasnika.

Vodovod dalje traži i opis građevinske intervencije, što je također suvišno. Naime, u zgradu se ne može uvesti voda bez akta kojim se odobrilo građenje, a u donošenju toga akta sudjeluje upravo Vodovod, koji izdaje potvrdu glavnog projekta. Ako je postupak bio zakonit, Vodovod u arhivi mora imati taj akt, u kojem jasno piše o kakvoj se zgradi i radi. Dakle, svi daljnji podaci potpuno su nepotrebni.

Većinu mogu doznati i sami

No, Dubrovački vodovod potom traži i dvije preslike katastarskog plana u dva mjerila s kotama terena i ucrtanim objektima i prometnicama.

“Visinske kote u mjerilu 1:1000 se ne mogu ucrtati, odnosno mogu, ali nisu čitke. O drugom ponuđenom mjerilu da ne govorim. Gospar vodovodni službenik traženu situaciju može svakako vidjeti ako ima računalo spojeno na wifi na način da ode na katastar.hr i tamo upiše broj katastarske čestice. Tamo je može vidjeti puno bolje nego na papiru”, pojašnjava nam arhitektica Mariana Bucat.

Dodaje i kako portal katastar.hr zaposlenicima Vodovoda nudi niz drugih mogućnosti, poput ortofoto snimki, te im je u svakom slučaju bolji izvor traženih informacija.

Molba obiluje nizom nelogičnosti, ali i pravopisnim pogreškama

Traži se nepostojeći projekt

Vodovod potom traži “Projekt vodovoda sa hidrauličkim računom”, iako takav projekt ne postoji u Pravilniku o obveznom sadržaju i opremanju projekata građevina, te vlastovnicu.

“Umjesto vlastovnica bi trebalo stajati vlasnički list. Vlastovnica je samo neki dio toga vlasničkoga lista i ne dolazi posebno. Vlasnički list je nepotreban dokument jer je njega investitor već predao tijelu koje mu je izdalo građevinsku dozvolu tako da nema se šta Vodovod time baviti”, upozorava arhitektica Bucat.

Odmah ispod je još jedan apsurd. Naime, uz molbu morate priložiti i “Potvrdu o rješenju odvodnje otpadnih voda” iako je to nešto što Dubrovački vodovod također ima u arhivi jer brine i o odvodnji i izdaje tu traženu potvrdu.

Svatko može izvesti spajanje na mrežu?

Zatim se dolazi do poražavajućeg dijela. Vodovod pita podnositelja molbe tko će izvesti tu kućnu instalaciju.

“Meni nije jasno je li Vodovod misli da instalaciju vodovodnih cijevi u kući ili misli na spoj s javnom mrežom. Ako je prvo, onda što briga Vodovod tko će to izvesti kad svakako investitor mora prijaviti gradilište, a s njim i izvođača, a po završetku radova mora atestirati mrežu i mora dobiti uporabnu dozvolu u čemu obavezno sudjeluje i taj isti Vodovod”, pojašnjava ovu nelogičnost Bucat.

Dakle, Vodovod bi tu informaciju svakako saznao, ali u jednom sasvim drugom postupku, ili ju je već saznao pa ne treba opet za nju pitati. Što se tiče spajanja s javnom mrežom, Bucat naglašava da bi to trebao obaviti Vodovod, te kaže kako bi građane “trebalo brinuti to što tvrtka koja brine o pitkoj vodi, čini se, pusti bilo kojeg Matu iz Pržogrnaca da spaja i odspaja cijevi na s javne vodovodne cijevi kroz koje ide voda”.

Navode fax, ali ne i e-mail

I za kraj, na dnu formulara je teško čitljivim fontom navedeno niz općih podataka o Dubrovačkom vodovodu, između ostaloga i broj faxa. No, e-maila tvrtke na koji bi se zahtjev s prilozima mogao poslati, nema.

Tako da ako nemate fax morate prošetati do njihove zgrade ili zahtjev eventualno poslati poštom. Naravno, ako ste prije toga pribavili nečitke karte, nepostojeći projekt, vlastovnicu, zamolili susjeda da vam pomogne spojiti cijevi te im dostavili dvije potvrde koje oni ionako moraju imati.

Iako je Telegram upozorio Dubrovački vodovod na sve nelogičnosti njihovog obrasca i probleme koje on stvara samom Vodovodu kao i budućim korisnicima, te ih pitao zašto od korisnika traže domovnicu, do objave ovog teksta nije nam stigao odgovor. Možda dođe ako upit pošaljemo faxom.