Biskupi sazvali presicu pa se zgražali nad 'kršenjem Ustava' i zazivali stabilnost: 'Ne dajte se zavesti od onih koji samo kritiziraju'

Poručili su, totalno uvjerljivo, da su politički skroz neutralni i ne navijaju ni za koga

FOTO: Screenshot N1

Komisija Hrvatske biskupske konferencije Iustitia et pax u povodu parlamentarnih izbora održala je konferenciju za medije pod nazivom “Očuvati dostojanstvo politike i ustavno-pravni poredak države”.

“Oglašavamo se kada smatramo da je to istinski potrebno. Izbori u svakoj zemlji imaju veliku važnost i smatramo da je ovo prilika u kojoj moramo nešto i sami progovoriti”, rečeno je uvodno.

“Jedini cilj nam je pridonijeti općem dobru hrvatskog društva. Mi smo politički neutralni, ne navijamo ni za koga”, kazao je mons. prof. dr. Vladimir Dugalić, tajnik Komisije HBK-a.

‘Politička nekultura, ponašanje koje graniči sa zakonitošću’

Zatim je objasnio koja su tri cilja njihove izjave. Prvi je, rekao je, pozvati vjernike i ljude dobre volje na izbore. Drugi cilj je, kaže, pomoći u donošenju suda.

“Nažalost, postoji tendencija da zbog određenih nedavnih pojava se mnogi obeshrabre i odustanu od izlaska na izbore. U ovoj izjavi smo jasno rekli da to ne smije obeshrabriti. Ako imamo prisutnost političke nekulture, pa čak možda i određenog ponašanja koje graniči sa zakonitošću, to nije razlog da se obeshrabrimo i ne izađemo na izbore”.

“I treći dio, pozivamo vjernike i ljude dobre volje da zajedno s nama obrate pozornost na neke stvari. Prvo da promotrimo političke programe”, kazao je. “Jako nas zanima kako neka politička opcija želi rješavati demografsko pitanje, pitanje iseljavanja, pitanje migracija, ali i niz drugih društvenih pitanja”. Kazao je i da im “nije svejedno kakav svjetonazor ima pojedina politička opcija”.

Balobanov savjet vjernicima: koga zaokružiti na listiću

Riječ je uzeo član Komisije mons. prof. dr. Stjepan Baloban. On je govorio o tome što je odgovornost za opće dobro. “Ova izjava nije ni političko ni vjersko duhovno obraćanje. Ovdje je riječ o socijalnom govoru Crkve… Najprije, u izjavi se podsjeća da vjera nije samo privatna stvar, nego ima i društvenu dimenziju. Drugim riječima, vjernik nije odgovoran samo za svoj privatni život, nego je suodgovoran za život zajednice u kojoj živi”, kazao je.

“Na izborima se odlučuje budućnost naroda i države, ali i o budućnosti svakog građanina. Ali nije dovoljno samo izaći na izbore, potrebno je zaokružiti one liste i pojedince koji će na najbolji mogući način zastupati opće dobro hrvatskog društva i države”, dodao je.

Baloban je građanima poručio i da se “ne daju zavesti od onih koji ukazuju isključivo na propuste, a ne nude pozitivne programe koji bi mogli situaciju promijeniti na bolje”. Rekao je i da “već duže prisustvujemo vulgarizaciji političkoga govora”.

‘Kršenje Ustava ne zaslužuje povjerenje građana’

“Za Hrvate i hrvatske građane važno je rješavanje svakodnevnih problema, kao što su zdravstvena i mirovinska reforma, politika socijalne skrbi, agrarna reforma…”, nabrojao je, između ostalog. Dotaknuo se i populizma, rekavši da je “nezdravi populizam opasan jer, kako kaže papa Franjo, raspiruje najniže sebične sklonosti nekih slojeva društva”.

Riječ je uzela prof. dr. sc. Dubravka Hrabar, članica Komisije i profesorica na Pravnom fakultetu u Zagrebu. Ona je, između ostalog, rekla da međusobno optuživanje i kršenje Ustavnih odredbi nisu ponašanja koja zaslužuju povjerenje građana. Nije pritom spominjala nikoga poimence, ali iz samog izričaja koji dominira izjavom biskupske komisije nije teško zaključiti s čijim se dnevnopolitičkim porukama u glavnini poklapa.

U izjavi se navodi, među ostalim, i da u “ovom trenutku sveopće geopolitičke nestabilnosti u Europi, osobito izazvane ruskom agresijom na Ukrajinu koja se na određen način proteže i do naših prostora, najmanje nam je potrebna politička nestabilnost i dovođenje u pitanje povjerenja u institucije, kao i u zakonitost parlamentarnih izbora koji su pred nama”.

‘Glas onima koji će služiti općem dobru’

“Kao Komisija koja nastoji promicati ljudsko dostojanstvo, pravednost i mir te poštovanje zakonitosti, osuđujemo sve postupke koji dovode u pitanje zakonitost samih izbora, a birače pozivamo da daju glas onima za koje smatraju da će biti spremni provesti nužne reforme i služiti općem dobru u interesu svih građana”, dodala je.

Mons. Dugalić je zatim rekao da među prioritetima mora biti borba protiv korupcije, istaknuvši da je korupcija – zlo.

‘Mi nikoga osobno ne prozivamo’

“Mi nikoga osobno ne prozivamo i to nije naša zadaća. Nitko ne smije to kršiti, odnosi se na sve”, rekao je na pitanje jesu li dijelovi izjave o kršenju Ustavnih odredbi direktna poruka predsjedniku Zoranu Milanoviću. “Mi nismo protiv nikoga”, dodao je.

Na pitanje svrstava li se Crkva s ovim porukama previše na jednu stranu, rekao je: “Ne… Mi smo za pravednost i zakonitost. Da moj brat ili bilo tko drugi to krši, ja bih mu rekao da to ne može tako”. “Mi smo dali načelnu odredbu koja je preporuka za ponašanje svih sudionika”, nadovezala se Hrabar.

“Ustav obvezuje sve građane. Smije li ijedan građanin kršiti Ustav?”, upitao je mons. Dugalić.

Jesu li im desne stranke bliže?

Novinari su ih pitali i kako su se vladajući borili protiv korupcije proteklih osam godina. “Mi prepuštamo to građanima”, kazao je mons. Dugalić.

Upitan jesu li im stranke desnog spektra bliže, rekao je da u Europi nema lijevo – desno. “Ovo je zaostalo poimanje politike… U socijalnom pogledu, nama su možda čak bliže možda lijeve stranke. U svjetonazorskim pitanjima, jasno su nam bliže stranke koje se zauzimaju za poštivanje braka i obitelji, ne možemo se složiti s promicanjem rodne ideologije… Mi ćemo naći zajednički jezik i s jednima i drugima”.