Bitka u SDP-u je gotova. Ovog tjedna će se doznati samo koje su posljedice poraza pobunjeničke struje

Nakon uvjerljive (58:8) subotnje odluke Glavnog odbora jasno je da je stranka na strani Peđe Grbina

10.10.2020., Zagreb - U hotelu Westin odrzana konstituirajuca sjednica Glavnog odbora SDP-a Hrvatske. Photo: Josip Regovic/PIXSELL
FOTO: Josip Regovic/PIXSELL

Saborski "pobunjenici" u SDP-u ne stoje baš najbolje ni među biračima. Za njih 18 je na parlamentarnim izborima prošlog srpnja preferencijalno glasalo 50.853 birača. Za ostalih 14 zastupnika SDP-a je glasalo 68.666 birača, dakle velikih 35 posto više.

Dramatične najave se slobodno mogu zanemariti. Ne, u SDP-u ovog tjedna neće biti “konačnog obračuna”. On se, naime, dogodio u subotu. Najviše tijelo stranke, Glavni odbor, donijelo je svoju odluku, golemom većinom (58:8) i svatko tko ju kani ne poštivati se, zapravo, poput Milana Bandića 2009. godine (kandidirao se za predsjednika Republike protiv SDP-ovog kandidata Ive Josipovića), sam izbacio iz stranke.

Dakle, gotovo je. Peđa Grbin je još jednom dobio podršku za sve svoje, ponekad kontroverzne poteze i stranka je stala iza njega i iza odluke o tome da izbačeni članovi ne mogu više biti članovi Kluba zastupnika SDP-a. Pitanje je jedino koliko će od preostalih 14 članova Kluba zastupnika SDP-a koji su se solidarizirali s ranije izbačenom četvorkom u posljednji tren popustiti i ipak ostati u stranci. Sve ostalo je već riješeno odlukom Glavnog odbora.

Ne postoji “Grbinov SDP”

Jednako kao i najave o “konačnom obračunu” mogu se zanemariti i teze o “Grbinovom SDP-u”, ili o mogućnosti da SDP ima dva Kluba zastupnika u Saboru. I jedno i drugo su besmislice. Ne postoji “Grbinov SDP”, postoji stranka koja je u ovom bitnom trenutku stala na stranu aktualnog predsjednika. “Grbinov SDP” je, jednostavno, pogrešan naziv. Točan je nešto kraći: SDP.

Dovede li se stvar s pobunom u Klubu zastupnika do krajnje bizarnosti, međutim, SDP neće imati svoj Klub zastupnika u Saboru. Odnosno, bude li HDZ-ovo vodstvo Sabora i dalje dobrohotno prema pobunjenicima, može se dogoditi da saborski klub zastupnika koji će se zvati “Klub zastupnika SDP-a” neće imati niti jednog jedinog člana te stranke u svom sastavu.

Pitanje imena Kluba

Jer, ako je aktualno tumačenje saborskog vodstva da je četvero izbačenih članova stranke i dalje dio Kluba, dok sam Klub ne odluči drugačije, onda je logika jasna. Budu li među 32 sadašnja člana Kluba pobunjenici zadržali većinu (trenutno je 18:14), zadržat će i pravo na ime stranke iz koje će biti izbačeni. Stranka SDP, dakle, neće imati nikakve veze s Klubom zastupnika SDP-a u Saboru, a njeni zastupnici će morati izabrati neko drugo ime za svoj klub.

Pitanje je koliko je nezadovoljstvo radom aktualnog predsjednika stranke (i svih stranačkih tijela) dovoljno za opravdanje ekipi pobunjenika u Saboru da inzistira na ovakvoj konfrontaciji, pa čak i ovako bizarnom raspletu oko imena kluba. No, to je samo jedno – posljednje – u cijelom nizu teških pitanja koja proizlaze iz ovakve kompozicije SDP-a u Saboru.

Povijesni poraz na izborima

Počelo je još s izbornim listama – čim su one objavljene bilo je jasno kako Davor Bernardić želi napuniti parlament sebi odanim, a široj javnosti prilično nepoznatim ljudima. Bilo je itekako jasno i da to radi na štetu izbornog rezultata.

Nakon dramatičnog poraza na parlamentarnim izborima, pa onda i uvjerljivog poraza nad kandidatom bližim Bernardićevoj struji u unutarstranačkim izborima, bilo je za očekivati da će se napetosti početi smanjivati. Međutim, samo tri dana nakon unutarstranačkih izbora, Klub zastupnika SDP-a odbio je sva kadrovska rješenja Peđe Grbina i tako zapravo otvorio proces sukoba koji je završio u subotu odlukom Glavnog odbora. Time su Grbin i njegovi definitivno pokazali da imaju prevlast među stranačkim članstvom, odnosno tijelima koje je članstvo izabralo.

Biračima daleko bliži “Grbinovi” ljudi

Slično je i kad se pogleda podrška u općoj populaciji, odnosno među biračima. Za 18 (još uvijek) pobunjenih članova Kluba zastupnika SDP-a preferencijalno je glasalo 50.853 birača. Za ostalih 14 je glasalo 68.666 birača, dakle velikih 35 posto više.

Kad se gleda razlika preferencijalnih glasova po glavi zastupnika, stvari su još jasnije. “Pobunjena” osamnaestorka je dobivala prosječno 2.825, a ostali članovi Kluba zastupnika čak 4.905 preferencijalnih glasova. Razlika je 74 posto.

Ovome treba dodati i kako je na za preferencijalne glasove najpovoljnijem prvom mjestu na listama bilo pet zastupnika bližih Bernardiću, dok ih je samo dvoje bližih Grbinu nosilo liste (Željko Kolar, Zlatko Komadina i Predrag Fred Matić nisu ušli u Sabor iako su bili prvi na listama zbog sa zastupničkom nespojivih funkcija koje obavljaju).

Posljedice poraza

Ukratko, što god tko mislio o izbacivanjima iz stranke koje je provelo aktualno vodstvo SDP-a, stvari su dosta jasne. Iza takve politike stala je stranka, a ljude koji trenutno vode SDP na biralištima je podržalo daleko više birača od onih koji su prošlog listopada, samo tri dana nakon unutarstranačkih izbora, otpočeli bitku s vodstvom stranke.

Bitku koju su, u subotu, izgubili odlukom Glavnog odbora. Ovog tjedna će se doznati samo kakve su posljedice tog poraza.