Bitka za Mosul traje, a evo tko sve sudjeluje u njoj. Više postrojba iz različitih država juriša na ISIS

Prema posljednjim informacijama operacija ide brže od očekivanog

Iraqi soldiers look on as smoke rises from the Qayyarah area, some 60 kilometres (35 miles) south of Mosul, on October 19, 2016, as Iraqi forces take part in an operation against Islamic State (IS) group jihadists to retake the main hub city.
In the biggest Iraqi military operation in years, forces have retaken dozens of villages, mostly south and east of Mosul, and are planning multiple assaults for October 20. / AFP PHOTO / YASIN AKGUL
FOTO: AFP

U ključnoj bitci za ISIS-ovo uporište Mosul sudjeluje široka lepeza iračkih i međunarodnih snaga. Svi oni pokušavaju zauzeti drugi najveći irački grad koji su džihadisti zauzeli 2014. godine, piše AFP. Prema posljednjim vijestima, operacija oslobađanja Mosula ide i brže od očekivanog.

Ovo su ključne snage koje djeluju u borbi za Mosul. Svi navedeni, međutim, neće igrati ulogu u borbama unutar samog grada.

Islamska država

Teško naoružani džihadisti imali su godinu dana pripreme za obranu Mosula, kojeg su zauzeli prije dvije godine prije nego što su prošli kroz niz gradova i mjesta na jugu u 2014. Iračke snage vratile su značajan dio teritorija, a Mosul je posljednji grad koji je džihadističko uporište u zemlji.

Antiterorističke jedinice

Elitna jedinica iračke vojske koja je vodila većinu bitaka protiv Islamske države. No, konstantno oslanjanje na ovu jedinicu u posljednje dvije godine uzelo je svoj danak.

Vojska

Vojska je u posljednje vrijeme više nego uspješna u operacijama protiv džihadista, nakon što je revitalizirana pod obukom SAD-a nakon što se nekoliko divizija raspalo tijekom džihadističke ofenzive prije dvije godine.

Policija

Specijalne postrojbe, paravojna federalna policija i lokalna policija također sudjeluje u operaciji. Mnogi irački policajci odigrali su ulogu sličiniju vojnoj u ratu protiv ISIS-a.

Koalicija predvođena SAD-om

Međunarodni savez predvođen Sjedinjenim Državama provodi zračne napade protiv Islamske države u Iraku i Siriji te pružaju obuku, naoružanje i opremu snagama koji se bore protiv džihadista. U Iraku se nalazi više od 7,500 vojnih osoba koalicije od kojih je više od pola iz Sjedinjenih Država. Najviše ih je tu u savjetodavnim ulogama ili za obuku, ali i specijalne vojne postrojbe koje su se borile protiv džihadista bile su raspoređene u blizini Mosula.

Kurdske snage

Pešmerge su oružane snage iračke autonomne kurdske regije. Oni nominalno odgovoraju saveznoj vladi, ali u praksi djeluju samostalno te se bore protis IS-a na dugom frontu na sjeveru zemlje. Snage Kurdistanske stranke slobode (PAK) sudjeluju u nekim operacijama pešmerga. Oni su odvojeni od drugih iranskih kurdskih pobunjeničkih grupa koji su također aktivne na iračkoj strani poput Kurdistanske demokratske stranke Irana (KDPI) i Stranke slobodnog života Kurdistana (PJAK)

Hashed al Shabi

Organizacija osnovana 2014. uključuje niz paravojnih snaga koje variraju u vještini te u mjeri u kojoj su pod kontrolom države, piše AFP. Glavne skupine su šijitske skupine koje podržava Iran uključujući Kataeb Hezbolah, Asaib Ahl al Haq i Badr. Sudjeluju i obučene sunitske plemenske snage ponekad nazivane “plemenska mobilizacija” ili “nacionalna mobilizacija”.

Iranski savjetnici

Iranske snage dali su savjete i drugu pomoć uključujući i sredstva za razne milicije koje se bore protiv IS-a u Iraku. Qasem Soleimani, zapovjednik stranih operacija Iranske revolucionarne garde u nekoliko je navrata bio u Iraku za vrijeme rata.

Turske trupe

Turske su snage raspoređene u bazi u blizini Mosula iz koje su proveli artiljerijske napade na IS. Turske trupe također su prisutne unutar autonomne kurdske regije. Savezna vlada tražila je njihovo povlačenje, a premijer je obećao da neće sudjelovati u operaciji zauzimanja Mosula, no Turska je to odbila učiniti.