Bivša šefica austrijske diplomacije oduvijek je bliska Putinu. Odnedavno je ta veza još jača: 'Ovdje imam slobodu'

Kaže da je Austriju napustila zbog 'lova na vještice', a danas živi u vili u Putinovom rodnom gradu

Austrian Foreign Minister Karin Kneissl and Russian President Vladimir Putin dance during her wedding on August 18, 2018 in Gamlitz, Styria, Austria. (Photo by Roland SCHLAGER / various sources / AFP)
FOTO: AFP

Bivša austrijska ministrica vanjskih poslova Karin Kneissl prije pet godina bila je meta žestokih kritika zbog toga što je na svojem vjenčanju plesala s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Tada su joj mnogi to spočitali, a neki su rekli kako je nanijela štetu ugledu zemlje.

Kneissl je danas daleko od austrijske politike, a prije nekoliko mjeseci preselila je u Rusiju, točnije, u Sankt Peterburg, Putinov rodni grad. Ova bivša ministrica obavljala je mnoge poslove.

Između ostalog, bila je profesorica, freelance novinarka i energetska analitičarka. Veći dio devedesetih radila je u austrijskom ministarstvu vanjskih poslova.

Dugogodišnja bliskost s ruskim vlastima

Prije nekoliko godina, točnije, 2017., krajnje desničarska Slobodarska stranka Austrije (čija je bila članica), predložila ju je za ministricu vanjskih poslova u novoj koalicijskoj vladi. Stranka je njegovala bliske veze s Kremljom i potpisala je sporazum o suradnji s ruskom vladajućom strankom Jedinstvena Rusija.

Dvije godine kasnije, 2019., vlada je pala, a Kneissl je napustila dužnost. Tvrdi da su ju politički pritisci spriječili u naumu da nastavi karijeru u akademskoj i poslovnoj zajednici jer se smatralo da je prebliska Rusiji.

Već je iduće godine postala komentatorica za ruski medijsku kuću RT, a obavljala je i dužnost gostujuće profesorice na Moskovskom državnom institutu za međunarodne odnose. Godine 2021. ruski naftni div Rosneft imenovao ju je u svoj upravni odbor, ali je ostavku podnijela u svibnju 2022. godine.

Prvo preselila u Francusku pa u Libanon

U Austriji se žalila zbog “lova na vještice” i nije bila u mogućnosti pronaći posao te se preselila u Francusku, a zatim u Libanon. Prije nekoliko mjeseci ponovno se preselila.

Ovaj put je njezina konačna destinacija bila Rusija gdje vodi analitički centar na Sveučilištu u Sankt Peterburgu. Na web stranici centra stoji kako je njegova misija “nalaženje rješenja za izazove globalnog razvoja i zadaće ruske politike”.

Kneissl mu je, osim što ga vodi, i nadjenula ime. “Nazvala sam ga G.O.R.K.I, što je akronim za Geo-politički opservatorij za ključna pitanja Rusije”, rekla je bivša ministrica u najnovijem intervjuu za BBC.

U Rusiji, kaže, ima akademsku slobodu

Steve Rosenberg, BBC-jev urednik za Rusiju, upitao je bivšu ministricu vidi li problem u tomu što se preselila u Rusiju u jeku invazije na Ukrajinu, odnosno, postoji li opasnost da svojim postupkom legitimizira invaziju i represiju u Rusiji.

“Pa ja do sada nisam vidjela nikakvu represiju u svojoj bližoj okolini. Ovdje mogu raditi uz neku vrstu akademske slobode koja mi je počela nedostajati dok sam još predavala na raznim sveučilištima u Europskoj uniji”, rekla je.

Rosenberg je podsjetio bivšu ministricu da se samo nekoliko dana prije intervjua upravo u Sankt Peterburgu dogodio eklatantan primjer represije. Naime, mlada žena, Saša Skočilenko, kažnjena je na sedam godina zatvora jer je naljepnice u supermarketu zamijenila antiratnim sloganima.

Opet bi rado zaplesala s Putinom

“Pa, što ja imam s tim? Rekla sam sve što sam prošla u Europskoj uniji. Možemo pristupiti cijeloj stvari na drugi način – zašto je Karin Kneissl zabranjen rad? Gdje je moj krimen? Stvarno sam zahvalna što imam priliku raditi u Rusiji”, rekla je Kneissl.

Bivša ministrica, koja godinama gaji bliske odnose s Rusijom, u intervjuu za BBC prije nekoliko mjeseci rekla je kako bi opet zaplesala s Putinom bez obzira na to što ga Međunarodni kazneni sud vodi kao osumnjičenog za ratne zločine.

“Kakve veze to ima jedno s drugim? Neću ulaziti u cijelu tu optužnicu za ratne zločine jer imamo dosta ratnih zločinaca u visokim političkim krugovima”, rekla je tada.

Neučinkovitost europskih sankcija

Kada je Rosenberg pokrenuo temu plesa s Putinom u intervjuu, bila je prilično iziritirana. “To je tako dosadno. Cijela se stvar dogodila prije skoro šest godina. U to vrijeme bila sam ministrica i plesala s Putinom. Iskreno, to je tako dosadno. Ima mnogo zanimljivijih tema o kojima možemo razgovarati”, rekla je.

Jedna od tih tema je pritisak Zapada na Rusiju u vidu sankcija. Kneissl vjeruje da europski čelnici počinju uviđati neučinkovitost sankcija.

“Mnogi moraju priznati da sankcije Rusiji nisu dale rezultate koje su željeli”, rekla je i osvrnula se na način na koji su dužnosnici Europske unije govorili o Rusiji u proteklih 18 mjeseci.

Usta joj puna riječi hvale za Putina

“Traže promjenu režima u Rusiji. Mislim, kako ruske vlasti onda mogu pregovarati s ljudima koji traže njezinu imploziju, njezino uništenje”, rekla je.

Kneissl na ormariću u svojoj vili u Sankt Peterburgu drži uokvirene slike s ruskim vođama. Na jednoj su ona i ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov, a na drugoj su ona i Vladimir Putin.

“On je najinteligentniji džentlmen, s fokusom na džentlmen, a upoznala sam mnoge. On odgovara standardu onoga o čemu je Jane Austen pisala u romanu Ponos i predrasude”, rekla je.

Ne razmišlja o povratku u Austriju

Rosenberg joj je uzvratio da invazija na Ukrajinu i represija na domaćem terenu nije baš džentlmenski potez, ali je ona uzvratila whataboutismom. “Pa, Tony Blair, David Cameron… svi su oni bili na čelu svojih vlada tijekom vojnih akcija”, rekla je.

Kneissl o povratku u Austriju ne razmišlja, barem dok se ne privedu kraju neki pravni slučajevi kojima želi očistiti svoju reputaciju. “Optužuju me za izdaju, da sam korumpirana, žele da mi se oduzme državljanstvo jer radim na ruskom sveučilištu. Kleveta mi uništava život i ne želim se vratiti u Austriju dok ne očistim svoju reputaciju”, rekla je Kneissl.

Tvrdi da ju neki ljudi u Austriji optužuju za veleizdaju i da je ruska špijunka. “Ne mogu to razumjeti, to je samo njihova prljava fantazija”, rekla je bivša austrijska ministrica u intervjuu za BBC.